ZWCAD 2017 - propozycje nowych funkcji lub usprawnienia istniejących.


Chris

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

jako, że nie został utworzony nowy wątek ani przeniesiony poprzedni dotyczący ZWCad+ 2016 (który to z wiadomych przyczyn stał się nieaktualny) to zakładam tutaj nowy temat związany z propozycjami nowych funkcji w ZWCAD 2017. Proszę wszystkich zainteresowanych o wpisywanie funkcji, których brakowało a powinny być już standardem w nowej wersji programu.

 

Sam osobiście proszę o zwrócenie uwagi na takie funkcje:

- grip środkowy (middle grip) - znacznik na środku linii lub polilini, które usprawnia pracę przy przeciąganiu linii/polilinii i podobnych obiektów

- grupowanie obiektów i wszystkie zmienne z tą funkcją związane (GROUPDISPLAYMODE... itd.)

- przezroczystość warstwy- dodatkowa funkcja w oknie "Zarządzanie właściwościami warstw" (również super działa to w AC)

- ViewCube (tak nazywa się to w AC), ale Brics_cad również zaimplementował to u siebie w trochę innej formie, ale również świetnie się sprawuje

- funkcja AutoTrack - czyli śledzenie biegunowe, ale takie, które działa gdy jest włączona funkcja orto (bardzo dobrze działa to w AC)

- funkcja 'magnes' - funkcja programu dotycząca przyciągania celownika do punktów charakterystycznych, w ZWCad+ 2012 i 2014 działało to fatalnie, w 2015 widać było znaczną poprawę, ale proszę o zwrócenie uwagi, aby jeszcze lepiej dopracować ten element... może to jest szczegół, ale znacznie przyjemniej pracuje się z rysnkami, których nie trzeba ciągle poprawiać z powodu niedokładności...

- migotanie krzyża nitkowego - tutaj również zauważyłem poprawę wraz z wydanie service packa dla ZWCad+ 2015, natomiast jeszcze można to dopracować, żeby użytkownicy nie nabawili się "oczopląsu"... :-))

 

Czy będzie możliwość przetestowania jakiejś wersji rozwojowej programu (alfa, beta...) ZWCad 2017 przez użytkowników???

Może nim wyjdzie wersja stabilna dzięki uwagom użytkowników udałoby się wyeliminować wiele z błędów (zwłaszcza tych krytycznych), które bardzo często są w pierwszych wydaniach programu. Wydawanie nowych wersji (czyt. service pack'ów) co miesiąc jest moim zdaniem uciążliwe dla użytkowników (zwłaszcza tych korzystających z nakładek).

 

 

Link to comment
Share on other sites

- grip środkowy (middle grip) - znacznik na środku linii lub polilini, które usprawnia pracę przy przeciąganiu linii/polilinii i podobnych obiektów

 

Bardzo dobry pomysł. Korzystam z tej opcji w AutoCAD i jest to tam bardzo dobrze rozwiązane. Po najechaniu myszką na którykolwiek grip na polilinii (również środkowy, który tam istnieje) pojawia się dodatkowa lista opcji dla gripa.

  • Gripy końcowe i w punktach załamania polilinii mają opcje dodaj punkt lub usuń punkt, co zastępuje komendę _pedit -> Edit vertex -> Next/Previous ->Insert
  • Gripy środkowe mają dodatkowo opcję zamień na łuk lub zamień na linię (w zależności czy grip środkowy znajduje się odpowiednio na linii lub łuku polilinii) - w ZWCAD chyba nie ma odpowiednika takiej funkcji. Ja zwykle w takiej sytuacji posiłkuję się rozdzieleniem polilinii a następnie łączę je ze sobą funkcją Fillet.

Taka dodatkowa obsługa gripów jest bardzo wygodna i jak widać zastępuje kilka czynności w jednym ruchu myszki. Co prawda można bez niej żyć ale łatwiej będzie przejść na ZWCAD z AutoCAD, gdy się ta funkcja w ZWCAD pojawi.  :)

 


  • Funkcja JOIN: Zaznaczone dwie polilinie (również linie), które mają punkt wspólny -> wciśnięcie przycisku JOIN -> połączenie tych dwóch odcinków (z zamianą linii na polilinię). Obecnie działa to tak, że dopiero po uruchomieniu funkcji JOIN można wybierać polilinie (linie) do połączenia.
Link to comment
Share on other sites

Tak na szybko co mi przychodzi do głowy:

 

1. Chciałbym aby w każdej rzutni można było ustawić inne kolory, grubości i style linii dla tej samej warstwy.

2. W AC jest funkcja SETBYLAYER. Dla mnie bardzo potrzebna.

3. Edytor lisp :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Najświeższe wieści od Jenny z ZWSOFT: http://www.zwsoft.com/zwcad_forum/thread-4340-1-1.html

 

 

"Wersja obok ZWCAD 2017 będzie obsługiwać funkcję DVIEW, która pozwoli zobaczyć model 3D w widoku perspektywicznym. Teraz możesz mieć szansę na przeżycie tej nowej funkcji przed wypuszczeniem ZWCAD 2017
Pobierz plik skompresowany, następnie rozpakuj, uruchom APPLOAD załadować ten plik ZRX do ZWCAD + 2015 i spróbować polecenia DVIEW.

 

DView_2015sp3.zip DView_2015sp3.zip (16.12 KB)

Chcielibyśmy poznać Państwa opinię na temat tej nowej funkcji, a my postaramy się ją poprawić, gdy ZWCAD 2017 wyjdzie. Proszę zauważyć, że ​​opcja DVIEWBLOCK nie obsługuje obrazu podglądu (tak jak to zrobione jest w programie AutoCAD).

Prosimy podzielić się z nami swoją ideą, na przykład:
1. Jak to działa w tym projekcie, to byłoby wspaniale pokazać z jakimś rysunkiem.
2. Co sądzisz, jak należy ją poprawić?
3. Czy istnieje jakiś problem podczas korzystania z niej?

Opracowanie dobrego produktu wymaga czasu, obecnie zbiera potrzeb i informacje zwrotne od użytkowników, a niektóre z nich zamieni się w realnych pomysłów. Poczekajmy na ZWCAD 2017, które mogą mieć znaczenie w projektowaniu CAD."

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fajne, generalnie co zauważyłem z filmu, przepisana nowa wersja na 64 bit + nowe rzeczy:

 

Grid jak w autocad - siatka autocadowa (tak jak postulował o to  Jan Pajerchin ze Słowacji)

 

Hover highlight - podświetlanie elementu CAD pod kursorem myszki

 

Render - wbudowany wewnętrzny renderer (mam wielkie oczekiwania co do oświetleń do scen nocnych pod kątem ARTISANA ;) )

 

64 bit lub 32bit - to w zależności od systemu OS

 

Wieloplatformowość - wersja po Windows, Apple, Linux

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj otrzymałem informacje z pierwszej ręki. Poza tym co powyżej (siatka AutoCADowa , praca na platformach Max, Linux, Apple, Render ) w wersji 2017 ma być

 - Annotation Scale

 - Selection preview

 - Współpraca ze stylami STB

Może nie wszystko uda się w pierwszej oficjalnej wersji, ale w wersji 2017 powinno być.

Być może uda się opracować jeszcze coś więcej.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Będzie możliwość pracy na dgn-ach, przynajmniej jak w acadzie?? Sprawa monitowana chyba od wersji 2009. "Progekad" już się pokusił o taką funkcję (słabo to u nich działa), więc się da... Mnie chodzi o pracę na dgnach bez konwersji do dwga (nie wiem czy to będzie możliwe) albo chociaż otwieranie plików dgn i konwersja do dwga by się przydała. Konwersja oczywiście z zachowaniem układu odnośników i nie rozpirzone wszystko w drobny mak. Wiem, że to nie łatwe bo w bentleyu export też jest czasem problematyczny, ale ze względu na politykę tej firmy by się naprawdę przydało.

Link to comment
Share on other sites

to ja jeszcze dorzucę grosz w sprawie rozbijania stylu linii.

Kiedyś tak zadawałam pytanie o lispa który umiał by to robić. Taki lisp popełnił ktoś pod acada. Działał na zasadzie eksportu obiektu do pdfa i spowrotem, importu do we właściwym miejscu do pliku dwg.

 

https://forum.cad.info.pl/topic/1411-rozbicie-stylu-linii-do-pojedynczych-element%C3%B3w/#entry8602

 

Jedna tylko rzecz jest w tym lispie niedopracowana, tj export-import hatcha typu solid. Taki e-i kończył się zamianą elementów linii zawierający hatch solid na kreskowanie, z b. dużym zagęszczeniem. Efekt ten, wynikający ze sposobu exportu d pdfa, dajacy, po rozbiciu linii zawierających elementy z hatchem solid, wielomegowe pliki. Występował również podobny błąd w exporcie  do pdfa narzędziem zwcada. Tj pdfconverter exportował np plinie o zadanej grubości jako plinia zamknięta gęsto zakreskowana. To chodzi o to by upraszczać export, tj polilinie o zadanej szerokości eksportowały sie do takich plinii a obiekty typu solid do solidów (hatchów solid)..

 

I jeszcze jedna rzecz. Przy dużej długości linii do rozbicia występował zjawisko moim zdaniem związane ze skalą wyświetlania. jeśli rozbijało się duży obszar, eksport zwracał "kaszanę", tj niedokładne odwzorownie stylu linii (poprzesuwane kreski, dziury, linie piłowane a nie proste etc.) Tylko eksport zbliżenia linii dawał jako taką "jakość" odwzorowania linii. czyli expert w tej wersji lispa expertował widok (im większy obszar tym niedokładniej widzimy wzór linii na ekranie)

 

http://www.zwsoft.com/zwcad_forum/viewthread.php?tid=3851&highlight=pdf

 

no i taki drobiazg, by linia rozbita była od razu na warstwie na jakiej była pierwotnie

 

PS. Bardzo dobrze robi to bentley (standardowa procedura rozbijania stylu linii a nie odrębne narzędzie). Tylko w bentleyu to chyba polega na odwzorowaniu "pierwotnym" zespołu linii i elementów. Czyli nie poprzez eksport "rysunku" stylu linii do pdfa, tylko rzeczywiste jej rozbicie. Bo w bentleyu linie skomplikowane tworzy się poprzez "złożenie" odcinka np. z kilku linii i obiektów (elementów typu koła, hatche, fonty), analogicznie jak scala się elementy w blok. Ale to trochę inna filozofia rysowania.

 

No i marzę o narzędzu bardziej elastycznym i "obrazkowym" do tworzenia stylów linii. Zabawa w tworzenie swoich stylów linii w zwcadzie mnie zniechęca. Nie da się stworzyć np linii kanalizacyjnej, tj mającej na początku i na końcu odcinka kółko (studnia) o danej średnicy, a po środku strzałkę kierunku. Tzn może się da ale ja w zw tego zrobić nie umiem :help:

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.