dmatusz3

Administratorzy
 • Content Count

  3055
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  157

Everything posted by dmatusz3

 1. Dziękuję za dokładne informacje. Opisaliśmy problem i wysłaliśmy zapytanie do ZWSOFT. Funkcje działają ale mi komunikat wyskakiwał jeśli przed wstawieniem koty chciałem anulować polecenie i wciskałem ESC. cadkit.mp4
 2. Dzięki, będziemy testować. Aby wstawić film z YT do posta wystarczy wkleić link z paska adresu z YT tak jak zwykły tekst i zostanie on automatycznie zamieniony na film.
 3. Witam, zaraz będziemy się przyglądać aplikacji, ale proszę się upewnić, że wszystkie biblioteki są odblokowane we właściwościach pliku.
 4. Potwierdzam faktycznie tak jest. Dziękuję za informacje. Zaraz prześlemy informacje do ZWSOFT.
 5. Wartość domyślna to 1. Zrobiłem szybki test i wydaje mi się, że wszystko działa poprawnie (poniżej film z testu). Może moglibyśmy jutro spojrzeć do Pana na pulpit?
 6. A jak jest ustawiona w rysunku zmienna VISRETAIN?
 7. dmatusz3

  Zaczynamy pracę w SMath

  Po uruchomieniu programu zobaczymy okno programu, jak poniżej. Na rysunku widać czerwony krzyżyk. To jest kursor. Będziemy pisać tam, gdzie jest kursor. Spróbujmy napisać wyrażenie a=10. Oznacza to, że tworzymy zmienną a i przypisujemy jej wartość 10. W SMath zmienne przypisujemy za pomocą znaku ":" - dwukropek. Po wciśnięciu dwukropka na ekranie pojawi się dwuznak w postaci := Wpiszmy więc: a : 10 W programie powinno to wyglądać w taki sposób: Dodajmy jeszcze jeden wpis - utwórzmy zmienną b=10. Następnie napiszmy: c : a + b = Jeśli wszystko dobrze wykonaliśmy to zobaczymy coś takiego. Zmieńmy teraz wartość a z 10 na 30. Nie powinno to być trudne, należy tylko wskazać myszką 10 i edytując zamienić 1 na 3. Poniżej wynik tej operacji. UWAGA. Proszę zwrócić uwagę, że ważna jest kolejność wpisywania wyrażeń. Gdybyśmy przenieśli wyrażenie c na samą górę to program jej nie przeliczy. Wszystkie zmienne są bowiem czytane z góry na dół. Gdy pokazuję komuś program, często słyszę taką uwagę: "Szkoda, że nie przelicza jednostek" Program przelicza jednostki bez najmniejszego problemu, ale jest to rozwiązane inaczej niż w Mathcadzie. W tym ostatnim programie można było wpisać jednostkę i była ona rozpoznawana. Natomiast w SMath musimy wywołać funkcję i niejako powiadomić program, że będziemy wpisywali jednostki. W nagrodę oznaczenia jednostek będą w kolorze niebieskim. Ustawmy się kursorem za cyfrą 30 i wciśnijmy na klawiaturze apostrof (prawdopodobnie będzie pod tym samym klawiszem, co cudzysłów). Z okna jakie się pojawi możemy sobie wybrać jednostki, lub wpisać je z klawiatury (szybsza metoda). Ja wprowadziłem mm. SMath zaprotestował. Nie potrafi wyliczyć zmiennej c. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Zmieńmy zatem zmienną b, dopiszemy jej jednostkę dm (decymetry). Otrzymaliśmy poprawny wynik. Ale, ja chciałbym wynik w cm! :-) A oto ostateczny wynik. :hi:
 8. dmatusz3

  Zaczynamy pracę w SMath

  Witam, proszę użyć symbolu daszka "^"
 9. Proszę czy w ustawieniach grubości wyświetlania linii nie jest coś inaczej ustawione.
 10. dmatusz3

  ZWCAD2020 SP2

  Faktycznie lepiej aby docinał kreskowania. Opcje zapisu do plików są zgrupowane w menu Plik --> Eksportuj Można także użyć polecenia EXP W oknie eksportu będziemy mieli dostępne formaty plików:
 11. dmatusz3

  Jak wyłączyć komunikat?

  Przy jakiej operacji pojawia się ten komunikat?
 12. dmatusz3

  Jak wyłączyć komunikat?

  Ten komunikat to propozycja zapisu w formacie dwg zamiast dxf. Nie wiem czy można wyłączyć ten komunikat. Jeśli mnie pamięć nie myli to w AutoCAD również pojawia się taki komunikat przy zamykaniu pliku.
 13. Pojawiła się wersja SP2. Dodaliśmy możliwość eksportu arkuszy (Layout) do modelu do osobnych plików dwg. Dodatkowo projekt można zapisać do formatu STL, który jest wykorzystywany do druku 3D, oraz DGN. Więcej informacji oraz linki do pobrania zamieściliśmy tutaj https://www.zwcad.pl/zwcad-2020-wydany/zwcad-2020-sp2.html
 14. Witam, dzisiaj opublikowaliśmy oficjalną wersję ZWCAD 2017 - vernum=2016.10.24(10726) Programy można pobrać ze strony https://jakicad.pl/ lub ze strony https://www.zwcad.pl/zwcad-download/zwcad/wersje-aktualne/zwcad-2017.html Dziękuje wszystkim osobom testującym program w wersji Beta. Na tym forum proszę stosować zasadę: 1 post = 1 problem, i zawsze proszę podawać numer kompilacji - vernum. Pozdrawiam
 15. dmatusz3

  ZWCAD2020 SP2

  Dziękuję za informacje. Będziemy monitować. Więcej informacji o wersji SP2 oraz linki do pobrania zamieściliśmy tutaj https://www.zwcad.pl/zwcad-2020-wydany/zwcad-2020-sp2.html
 16. dmatusz3

  ZWCAD 2020SP1

  Pomoc online w języku polskim jest dostępna po tym adresem https://www.zwcad.pl/help/zwcad-help.html Przykładowe polecenia: wybór obiektów, wybór zaawansowany, wielobok, polilinia. Zapraszamy również do skorzystania z dofinansowanego szkolenia stacjonarnego lub online. Przed szkoleniem warto zobaczyć na kurs wideo o podstawach pracy w programie CAD.
 17. W tym artykule też zawarliśmy trochę informacji o obsłudze pików PDF w naszym programie CAD.
 18. Od ZWCAD 2017 można było wczytać PDF wektorowy i wykonać konwersję na obiektu CAD. W ZWCAD 2019 dodatkowo wprowadzono możliwość podkładania PDFów (tak jak rastry), a w 2020 dodano manager PDF.
 19. dmatusz3

  Warstwa z mapy

  Może polecenie _LAYMRG ? https://www.zwcad.pl/help/zwcad-help/laymrg.html
 20. Oto skrypt do zmiany stylu multilini https://cad.szansa.net.pl/Skrypty_wsparcie_uzytkownikow/zmiana_stylu_istniejacej_multilinii.lsp Znalezione na forum autocada link tutaj Po wczytaniu dostępne będzie polecenie CMLS Po uruchomieniu i wskazaniu multilinii pojawi się okno z prośbą o wskazanie nowego stylu.
 21. Proszę spróbować wczytać styl multilinii styl-mline.mln i zobaczyć czy jest dobrze na wydruku. Natomiast ZWCAD nie pozwala na uruchamianie plików *.fas i *.vlx z powodu ograniczeń patentowych. Teoretycznie możemy zmienić nieco nagłówek pliku vlx od @kojacek i zmienić rozszerzenie pliku na obsługiwane przez ZWCAD. Pytanie tylko czy autor skryptu zgadza się na taką operację?
 22. Block Manager ma również możliwość zmiany ścieżek do XRefów z bezwzględnych na względne. Po wywołaniu funkcji za pomocą ikony otworzy się okno z listą XRefów. Po zaznaczeniu potrzebnych można kliknąć przycisk "Ścieżka względna" i ścieżki zamienią się na względne.
 23. Edycja: aplikacja jest do pobrania z tego adresu https://cad.szansa.net.pl/?dir=Block_Manager_2020 Wymaga do działania ZWCAD 2020 Professional (lub wersji branżowych). ------------- Obecnie pracujemy nad panelem, który ułatwi zarządzanie blokami. Kilka z funkcji nakładek: tworzenie, rozbijanie, dodawanie nowych elementów do bloków, lista bloków w tabelce - łatwa zmiana nazwy, liczenie bloków użytych w rysunku, szukanie bloków, zmiana punktu bazowego, czyszczenie nieużywanych bloków, zmiana ścieżki xrefów na względną, rozbicie bloków na warstwę o takiej nazwie jak nazwa bloku, zmiana koloru wewnątrz bloku, edytor atrybutów i inne. I jeszcze filmik.
 24. dmatusz3

  Gwint

  W ZW3D Mini są dostępne dwa rodzaje gwintów: symboliczny - model zostaje oznaczony i oznaczenie gwintu widać na rysunku 2D. wykonany w modelu - trzeba narysować w dodatkowym szkicu profil, który ma być utworzony. Oba typy zamieszczam na filmach poniżej. Gwint symboliczny Gwint wycięty w modelu. Taki gwint najlepiej wykonać, jeśli potrzebujemy otrzymać realny model np. wydrukować go na drukarce 3D. Na tę funkcję można spojrzeć również jako przeciągnięcie profilu po spirali. Na filmie pokazałem przeciąganie nieco przypadkowego przekroju z przypadkowymi wymiarami.
 25. Dodanie nowych elementów do bloku