alf

Użytkownik forum
 • Posts

  471
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

alf last won the day on August 10

alf had the most liked content!

Recent Profile Visitors

1248 profile views

alf's Achievements

Średniozaawansowany

Średniozaawansowany (3/6)

13

Reputation

 1. następna sprawa dotycząca drukowania do przezroczystości: dla wydruku do plt z opcją transparent zwcad nie respektuje ustawień ster-a w którym mam ustawonye na stałe ucinanie "blank areas". Ten sam wydruk do plt bez opcji transparent jest ok. Z opcją transparent wypluwa pozostałą białą cześć rolki..
 2. naprawa rys (wblock) i próba wydruku z włączonymi przezroczystościami, ale bez ustawień przezroczystości na warstwach wyszła bez problemu. Ustawiłam przezroczystosci jeszcze raz od początku i wydruk wyszedł. Coś musiało być albo w rysunku (znowy to taki co przechodził przez cudzee ręce) albo się coś zapętłiło w ustawianiu przezroczystoci elementów warstw..
 3. ten sam ster dla wydruku bez zaznaczenia przesroczystości jest ok, włączenie przezroczystości i próba wydruku kończy się zwieszeniem programu
 4. no właśnie mam, chodzi o to, że do wydruku nie dochodzi. Plot Job progress - niet..
 5. Mam pytanie do uzytkowników, jak idzie drukowanie przezroczystości w zw22? Bo mi nie idzie: a szkoda bo miał ten program głównie do tego służyć..
 6. to był jakiś tymczasowy błąd w programie, nie odkryłam z jakiego powodu. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu zwcada 22 (wstrzymywałam się, bo miałam dużą ilość plików w nim otworzonych) zaczeło działać ok. Na razie błąd się nie powtórzył.
 7. DWidok_Skrecenie.lspDWidok_Skrecenie_DWS2.lsp Prośbao zweryfikowanie pod ZW22 bardzo przydatnego lispa obracającego wido bez obrotu i zmiany współrzędncyh. Bez niego jak bez rąk, męka straszna. Pod zw2018 działa prawidłowo wersja lispa "DWS". Ta druga DWS2, nie pamiętam, chyba była dostosowywana pod zw21. Terz ani jedna ani druga nie działa prawidłowo w zw22
 8. Raczej skali przybliżenia (u Pana jest ono większe) i być może też karty graficznej. Choć moja karta graf, choć starsiawa, nie jest tak całkiem do kitu.. Jak wyświetlam na dużym monitorze używam małego przybliżenia bo wtedy więcej widzę - lepsza czytelność czcionek = większy obszar pracy.. W tym lepiej sprawdza się u mnie zw18. Mniej się czcionki rozmazują więc więcej "ogarniam" obrazu z tekstami..
 9. czy tak zdefinowany działa również w layoucie, tj jesli jest tak zrobione opis to obróci go w viewporcie do odpowiednio do layoutu?
 10. dodam do sprawy czcionek wyświetlanie zwykłego ariala narrow, przy czym wszystkie windowsowe czcionki są wyświetlane tak "ohydnie". Nie używam jeszcze okularów, więc widok jest dla mnie nie do zniesienia.. może jest jakaś nowa komenda wyostrzająca te czcionki? tu wygląd z zw22 i zw18, dwa okienka jednocześnie tego samego: VERNUM = "22.00_2021.07.07(251ad3fce2f)_x64" (read only) VERNUM = "2018.03.16(29562)_x64" (read only)
 11. potwierdzam zjawisko..
 12. 6-7 - ok. thx 8-9 - ok, jak pisałam - nie upieram się
 13. po testach: faktycznie taki "myk" działa, oczywiście jesli nie przesadzimy z wielkością obszaru. Ale w toku testowania mam dalej uwagi i przemyśłenia: 6. pliki png ładują się domyśłnie do kat C:temp. To trochę niefortunna lokalizacja w związku z z koniecznością archchiwizowania takich danych. Powinien być to jakiś katalog związany z projetem. Zasadniczo pliki dodatkowe są umieszczane w katalogu tym samym co plik roboczy lub w odpowiednim dla niego podkatalogu o np domyśłej nazwie. Ja preferuję trzymanie takich danych właśnie w podkatalogu dla katalogu w którym oproacowuję dany typ mapy (np katalog orto (to plik dwg), podkatalog gugik orto (tu pliki rastrowe)). Z powyższym wiąze się właśnie utworzenie osobnych katalogów różnych map. Czasem to sporo katalogów, ale mam taki zwyczaj porządkowy.. W podkatalogu z plikami rast powinny się znaleźć inne pliki które są potrzebne do wyświetlenia pobranych plikow png gdziekolwiek indziej (jakies pliki xml w kat c:temp oraz nie wiem do czego slużące pliki *.md w kat C:.. local\temp).. 7. Dla porzadku: kasowane (erase/detach) rastry z pliku dwg, powinny też znikać z katalogu z danymi.. Trudno się potem połapać w tym bałaganie jesli od razu nie są kasowane też rastry. 8. Mi to nie do końca niezbędne bo mam na to inne narzędzia do pracy z mapami - mikrostację ale, może się przyda na przyszłość: W moim porządku jaki prowadzę z mapami w różnych układach wspołrzędncyh trzymam i pracuję na mapach w następujący sposób: albo trzymam mapy (osobno ze wzg na układ oraz tematykę) w takich układach jakie one ściągne pierwotnie, ze wgl na zasoby gugik i tym podobne zazwyczaj w ukł 92 lub wgs84. te mapy podłączam pod plan w któreym pracuję (np projekty w układzie 2000_x). Konwersja mapy podłączanej jako odnośnik zewn następuje w pliku w układzie 2000_x. Tak to robi dgn - tj ma możliwosć podłączenia georeferencyjnego dla odniesienia. Tj deklaruje się układ współrzędnych pliku roboczego i każdy dgn, z tak samo zadeklarowanym ukł współ, można podłączyć jako odnośnik z georefererencją tak wygląda ustawienie georeferencji danego pliku dgn: a teraz podłaczenie odnośnika tez dgn, z ustawioną georeferencją (tu ukł 2000) - bez transformacji: oraz to samo z wykonaną z transformacją: i taki porządek w mapach jest dla mnei idealny. Natomiast jak muszę pracować z mapami na plikach dwg (zdarza się) lub dwgi wysyłac innym, musze niestety zmieniać tj konwertować pliki dgn do właściwego układu współrzędncyh tj 2000_x, a potem takie do dwg. Robię to tez w mikrostacji.. 8. I mam też dodatkowe pytanie, dlaczego dll nie odpalają się w zw2018?
 14. Do testowania 🤩. A ja jeszcze pomęczę.. jak idzie konwersja ukl 92 na układy mapowe 2000_x?
 15. oznaczenie kierunku różnych rzeczy, w np hydraulice (czyli kanalizacji) - kierunku przepływu.. ale też w różnych schematach blokowych.. a co do lispa - i właśnie o to szło, prostota i wszechstronna użyteczność. A to tego jakby się dodało wstawianie innych bloków na końcach (podpuszczam.. ), wyszedł by z tego cudny kanał