dmatusz3

Administratorzy
 • Content Count

  3041
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  157

dmatusz3 last won the day on January 20

dmatusz3 had the most liked content!

About dmatusz3

 • Rank
  Administrator

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

Recent Profile Visitors

3145 profile views
 1. dmatusz3

  ZWCAD 2020SP1

  Pomoc online w języku polskim jest dostępna po tym adresem https://www.zwcad.pl/help/zwcad-help.html Przykładowe polecenia: wybór obiektów, wybór zaawansowany, wielobok, polilinia. Zapraszamy również do skorzystania z dofinansowanego szkolenia stacjonarnego lub online. Przed szkoleniem warto zobaczyć na kurs wideo o podstawach pracy w programie CAD.
 2. W tym artykule też zawarliśmy trochę informacji o obsłudze pików PDF w naszym programie CAD.
 3. Od ZWCAD 2017 można było wczytać PDF wektorowy i wykonać konwersję na obiektu CAD. W ZWCAD 2019 dodatkowo wprowadzono możliwość podkładania PDFów (tak jak rastry), a w 2020 dodano manager PDF.
 4. dmatusz3

  Warstwa z mapy

  Może polecenie _LAYMRG ? https://www.zwcad.pl/help/zwcad-help/laymrg.html
 5. Oto skrypt do zmiany stylu multilini https://cad.szansa.net.pl/Skrypty_wsparcie_uzytkownikow/zmiana_stylu_istniejacej_multilinii.lsp Znalezione na forum autocada link tutaj Po wczytaniu dostępne będzie polecenie CMLS Po uruchomieniu i wskazaniu multilinii pojawi się okno z prośbą o wskazanie nowego stylu.
 6. Proszę spróbować wczytać styl multilinii styl-mline.mln i zobaczyć czy jest dobrze na wydruku. Natomiast ZWCAD nie pozwala na uruchamianie plików *.fas i *.vlx z powodu ograniczeń patentowych. Teoretycznie możemy zmienić nieco nagłówek pliku vlx od @kojacek i zmienić rozszerzenie pliku na obsługiwane przez ZWCAD. Pytanie tylko czy autor skryptu zgadza się na taką operację?
 7. Block Manager ma również możliwość zmiany ścieżek do XRefów z bezwzględnych na względne. Po wywołaniu funkcji za pomocą ikony otworzy się okno z listą XRefów. Po zaznaczeniu potrzebnych można kliknąć przycisk "Ścieżka względna" i ścieżki zamienią się na względne.
 8. dmatusz3

  Gwint

  W ZW3D Mini są dostępne dwa rodzaje gwintów: symboliczny - model zostaje oznaczony i oznaczenie gwintu widać na rysunku 2D. wykonany w modelu - trzeba narysować w dodatkowym szkicu profil, który ma być utworzony. Oba typy zamieszczam na filmach poniżej. Gwint symboliczny Gwint wycięty w modelu. Taki gwint najlepiej wykonać, jeśli potrzebujemy otrzymać realny model np. wydrukować go na drukarce 3D. Na tę funkcję można spojrzeć również jako przeciągnięcie profilu po spirali. Na filmie pokazałem przeciąganie nieco przypadkowego przekroju z przypadkowymi wymiarami.
 9. Dodanie nowych elementów do bloku
 10. Możliwość tworzenia bloków dynamicznych jest dostępna tylko w tych wersjach programu https://jakicad.pl/pobierz/819/ZWCAD_2019_PLK_Win_32bit.exe https://jakicad.pl/pobierz/822/ZWCAD_2019_PLK_Win_64bit.exe
 11. Pracujemy teraz nad programem do opracowywania dokumentacji hydrologicznej i geologicznej. Planujemy, że będzie ona rysować przekroje geotechniczne na podstawie plików .geo i danych wprowadzonych ręcznie. Dodatkowo będą tworzone karty dokumentacyjne punktów badawczych. Poniżej zamieszczam film pokazujący import pliku z rozszerzeniem .geo i utworzenie surowego przekroju geotechnicznego.
 12. Skrypt wymaga do działania darmowego programu o nazwie Qres (zamieszczam poniżej). Zawartość skryptu; @echo off start "ZWCAD 2020" /b "C:\Program Files\ZWSOFT\ZWCAD 2020\ZWCAD.exe" /company ZWSoft /product ZWCAD /language "pl-PL" C:\qres\qres.exe /x 2560 /y 1600 timeout /t 7 /nobreak >nul C:\qres\qres.exe /x 3840 /y 2160 Sposób działania: Uruchamiamy ZWCADa. Zmieniamy rozdzielczość na mniejszą /x 2560 /y 1600 oznacza ilość pikseli w pionie i poziomie - najlepiej wybrać o stopień mniejszą niż 4K. Czekamy kilka sekund - timeout /t 7 - ustawiłem w skrypcie na 7 sekund co jest wystarczające do startu programu. Przywracamy oryginalną rozdzielczość - w skrypcie jest to ustawione na 3840 x 2160. Oto plik do pobrania Qres.zip Najprościej go rozpakować w katalogu głównym na dysku C:\ Pozdrawiam. Ja również życzę Wesołych Świąt.
 13. dmatusz3

  Przekrój prosty i stopniowy

  Wydaje mi się, że nie ma potrzeby tworzenia jednego takiego otworu. Zadanie takie można rozbić na 3 osobne otwory (oczywiście na potrzeby weryfikacji tego rysunku), można je ustawić obok siebie. Z cylindrycznymi otworami nie ma problemu - jest gotowe narzędzie - pokazałem na filmie. Nieco trudniej może być z otworem sześciokątnym, ale to także pokazałem na filmie. Przykład sam otwór sześciokątny w dwóch przekrojach wygląda tak. A na rysunku do weryfikacji otwórz sześciokątny jest rzutowany tak.
 14. dmatusz3

  Przekrój prosty i stopniowy

  Witam, błędów na rysunku jest sporo. Najlepiej spróbować narysować od początku taki rysunek i zobaczyć co się będzie działo Innym rozwiązaniem jest utworzenie modelu 3D w programie i wykonanie rzutów płaskich. Nie jest to takie trudne jak się wydaje. Do tego celu można użyć np. programu ZW3D Mini. Oto link do pobrania https://www.zwcad.pl/zw3d-2019-mini.html Na filmie pokazałem jak to zrobić, pokazałem także jeden z błędów na rysunku.
 15. Wysłaliśmy zapytanie do ZWSOFT czy taka zmienna jest zaimplementowana w programie. W tak zwanym międzyczasie utworzyliśmy skrypt w C#, który wykrywa i wyświetla w linii poleceń zmiany zmiennych w programie. Niestety zmiana koloru interfejsu nie wpływa na żadną zmienną systemową.