dmatusz3

Administratorzy
  • Postów

    3930
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    313

Treść opublikowana przez dmatusz3

  1. Przedstawiamy jeszcze film, w którym dodatkowo zaznaczone w powyższy sposób elementy konwertujemy na bloki.
  2. W ZWCAD dostępne jest wyszukiwanie za pomocą obiektów. Możemy zaznaczyć obiekty geometryczne, wyszukać i zaznaczyć podobne, nawet jeśli są przeskalowane i obrócone. Narzędzia te są dostępne we wstążce w zakładce "Inteligentne". Spróbujmy zaznaczyć w rysunku wszystkie zielone strzałki zbudowane z linii w pliku o rozmiarze ponad 70MB. Uruchomię narzędzie, wybiorę obiekt źródłowy, następnie ZWCAD 2026 zaznaczy wszystkie podobne obiekty w rysunku. Program znalazł ponad 4 tysiące takich strzałek.
  3. W ZWCAD 2026 pojawiła się nowa ikona w pasku statusu. Jeśli ją włączymy to podczas rysowania będą ustawiana więzy geometryczne, np. równoległość, prostopadłość, współosiowość. Na poniższym filmie narysowałem prostokąt z wyłączonym i włączonym trybem dodawania więzów. Następny zwymiarowałem prostokąt i zamieniłem wymiary na parametryczne. Wszystkie narzędzia do więzów są zgromadzone na wstążce w zakładce "Parametryczne".
  4. W ZWCAD 2026 mamy do tego celu automat. Więcej informacji tutaj
  5. W ZWCAD 2026 dodaliśmy narzędzie o nazwie Linia środkowa. Dzięki tej funkcji narysujemy dwusieczną kąta, która będzie powiązana ze wskazanymi obiektami. Zmiana tych obiektów spowoduje przebudowanie osi symetrii. Pokazaliśmy to na filmie poniżej.
  6. ZWCAD 2026! Z przyjemnością opublikowaliśmy wersję Beta ZWCAD 2026. Między innymi wprowadziliśmy parametryczność (możliwość nadawania więzów geometrycznych), nowe narzędzia do wymiarowania, wyszukiwanie geometrii w rysunku, możliwość oznaczania współrzędnych geograficznych w module geodezyjnym geoserwis. Szczegółowy opis zmian oraz linki zamieściliśmy na naszej stronie https://www.zwcad.pl/programy-cad/zwcad-program-cad/zwcad-2026.html
  7. Wydanie wersji oficjalnej ZWCAD 2026 planowane jest na 8 maja 2025. Opis zmian w ZWCAD 2026 oraz linki do pobrania zamieściliśmy tutaj https://www.zwcad.pl/programy-cad/zwcad-program-cad/zwcad-2026.html Wersja beta po instalacji będzie działać przez 60 dni.
  8. Dziękuję za wiadomość, zapytaliśmy ZWSOFT czy jest nowsza wersja tego skryptu.
  9. Ja jeszcze może dopowiem, bo być można odnieść mylne wrażenie, że obiekty przesuwają się tylko w lewo. Za pomocą polecenia wbudowanego do ZWCAD do zmiany punktu bazowego bloku CHANGEBASE, możemy szybko układać w dowolną stronę, np. coś takiego. Cały pr oces wyrównania bloków pokazałem na filmie poniżej.
  10. Przy pewnych założeniach moglibyśmy spróbować napisać LISP, który układa w ten sposób bloki na polilinii. 1. Tworzymy blok 2. Tworzymy szyk 3. Rozbijamy szyk 4. Teraz lispem przesuwamy w poziomie zaznaczone obiekty w taki sposób, aby znalazły się na polilinii Pytanie tylko, czy taki algorytm będzie spełniał swoje zadanie?
  11. Style wymiarowania są zapisane w rysunku. Myślę, że można opracować prostego lispa, który przestawiałby wartość zmiennej, która odpowiada za dokładność wymiaru kątowego. To dotyczy jednego stylu czy wszystkich?
  12. Proszę ustawić to w szablonie dwt. Wtedy każdy nowy plik będzie już z takimi ustawieniami.
  13. Dziękujemy bardzo za opinie o ZWCAD i o nas. Jeśli chodzi o główny temat to w ZWCAD 2025 możemy odpiąć okno projektowe od ZWCAD i przenieść je w dowolne miejsce.
  14. Zapisaliśmy w najstarszym formacie Corel Draw. Pojawił się jednak taki komunikat błędu Poniżej zamieszczam pliki. VERSO 40 DZIURKI v15.0.cdrVERSO 50 DZIURKI v15.0.cdrVERSO DZIURKI 6 v15.0.cdr
  15. Mamy Corela wersję 2024 Niestety najstarsza obsługiwana wersja w naszym Corelu to 2015.
  16. W naszym Corelu można bezpośrednio otworzyć. Przykładowy plik VERSO 40 DZIURKI .cdr
  17. Może prościej bezpośrednio w Corelu bezpośrednio pliki dxf? Na liście wyboru jest format AutoCADa: dwg i dxf.
  18. Witam, proszę wpisać polecenie _aliasedit Wtedy pojawi się okno
  19. Rozpoczynamy nowy cykl filmów o projektowaniu szafki w 3D. Zapraszamy do modelowania i rysowania z nami.
  20. System Windows potrafi samodzielnie znaleźć sterownik do drukarki i go zainstalować. Drukarka jest od razu gotowa do użytku. Tylko wiąże się tym pewien problem, który odkryliśmy po kilku godzinach testów. Na kilku drukarkach jakie przetestowaliśmy uniwersalny sterownik Windows dodawał kilkumilimetrowe marginesy do kartki i skalował wydruk. Działo się tak nawet wtedy gdy ustawialiśmy wydruk bez skalowania. Efekt był taki, że wydrukowana geometria różniła się wymiarami od rzeczywistych o kilka milimetrów - na różnych drukarkach od 4mm do 9 mm. Ma to duże znaczenie, jeśli ktoś drukuje na papierze szablony a potem według szablonów coś docina. Wykonaliśmy kilkadziesiąt testów na różnych komputerach i drukarkach. Podsumowanie: Sterownik uniwersalny Windows: wymiary wydruku były mniejsze od rzeczywistych od 4 mm do 9 mm dla ZWCAD, AutoCAD LT i PDF. Należy zaznaczyć, że wydruki z tych 3 sposobów wyglądały identycznie i miały te same wymiary. Sterownik dedykowany od producenta drukarki: zarówno wydruk z ZWCAD, AutoCAD LT i PDF były poprawne wymiarowo. Jeśli dla kogoś jest ważny wydruk co do milimetra to prosimy o zwrócenie uwagi na rodzaj sterownika. System Windows może np. podmienić sterownik np. podczas aktualizacji systemu, jeśli aktualny nie jest zgodny z nowym systemem. Nie wiadomo też jak się zachowa sterownik przy zmianie adresu IP drukarki sieciowej lub zmianie portu USB. Dobrą praktyką jest też wstawienie do takiego wydruku wymiaru kontrolnego, który możemy zmierzyć i upewnić się, że wydruk jest prawidłowy.
  21. Jeśli dobrze rozumiem, to problem występuje przez kilka sekund po uruchomieniu pliku? Potem wszystko wraca do normy. Nie zauważyliśmy takich objawów. ZWCAD wykorzystuje pamięć karty graficznej do przyśpieszania grafiki, być może kopiowanie danych do pamięci karty graficznej powoduje chwilowe opóźnienie. Proszę sprawdzić czy sterowniki grafiki są aktualne. Poniżej film z otwarcie pliku 177MB z niezadokowanym oknem właściwości.
  22. W AutoCAD LT przy wydruku z modelu opcja skalowania jest niedostępna. natomiast w papierze
  23. Tak jak wspomnieli przedmówcy do tego nie potrzeba LISPa. Wystarczy skopiować i wkleić.
  24. Może Pan w pliku definicji zmienić wysokość tekstu (parametr S). Wtedy można osiągnąć np. taki efekt.
  25. Sprawdziłem tworzenie typu linii z początkowym X, i u mnie działa w taki sposób.