Jak wczytać plik SHP?


dmatusz3

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno webewid (np. powiat kartuski: https://kartuski.webewid.pl/e-uslugi/portal-interesanta) umożliwia np. wrzucenia obwiedni do zamówienia mapy zasadniczej. QGIS z wtyczką QUICK WKT też umożliwia ładowanie danych w tym formacie. 

Opis standardu WKT jest np. tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Well-known_text_representation_of_geometry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2022 o 16:03, alf napisał:

Można by wtedy je "wyławiać", filtrować zadając jakiś parametr (lub funkcję dla wyboru parametrów, np zaznacz wszystkie polilinie dla przykł sumy warunków: pole dług>50  pole jakość <5, pole szerokość <2), zapisany właśnie w atrybucie . Ponadto można by exportować te dane (wyfiltrowane) do tabeli

@alfO taką tabelę chodzi?

tabelkowanie.thumb.gif.597877bfd534dca9c57c605b4fbcaf5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko małą sugestię - do pracy z takimi rysunkami, gdzie mamy setki tysięcy obiektów, dobrze jest przestawić zmienną odpowiadającą za sposób wyświetlania zaznaczonych elementów   SELECTIONEFFECT

Wtedy zaznaczone obiekty zostaną podświetlone i będą bardziej widoczne. Na obrazkach poniżej to samo zaznaczenie, ale dla różnej wartości zmiennej.

 

Podświetlanie wyłączone

image.png

 

Podświetlenie włączone

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 formatowanie opisu dla importu pola atryb. obejmuje format samego textu, a gdzie się ustawia lokalizację wstawienia tego textu?

na razie z automatu wstawia na go środku i tak trochę nie równo.. czy mozna jakoś inaczej? np wybór na środku, na początku, na końcu?

image.png.b8c339c93b18f35ac74521d09a22dac6.png

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy wprowadzić ustawienie położenia tekstu.

Dla elementów liniowych damy możliwość wyboru początku, środka, końca . Czy jakieś inne położenia są potrzebne? może powtórzenia opisu np co zadaną odległość? może obrót by opis był równoległy do linii?

Dla elementów powierzchniowych ustawienie początku i końca wydaje mi się być nie do końca zrozumiale. Jakie inne opcje dodatkowe są potrzebne przy opisywaniu powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.d32c32770ee726d47f46b39289dc0ac5.png

co do ustawień to nie wiem, ale takie podstawowe dodatkowe to początek lub koniec lub oba na raz (podobnie jak oznacza się przekroje?). Tu m wystarcza opis na początku.. ale czasem początek polilinii jest na dole rys więc dla takiego przypadku na końcu

Dodatkowy problem, dotyczący obracania textu co jest np szczególnie widoczne dla opisów długich, szczególnie dla np długich polilinii tj obracania ich równolegle do odcinka polilinii. 

i jeśli chodzi o obrót textu to np opis równoległy to można by pokusić się opis pod, nad i na linii.. na pewno będzie to przydatne do opisywania polilinii

Nie sprawdzałam poligonów ale zazwyczaj poligony opisuje się w "środku"

image.png.345179fe24ab873c8a10074d03facc33.png

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2022 o 05:18, kruszynski napisał:

Możemy wprowadzić ustawienie położenia tekstu.

Dla elementów liniowych damy możliwość wyboru początku, środka, końca . Czy jakieś inne położenia są potrzebne? może powtórzenia opisu np co zadaną odległość? może obrót by opis był równoległy do linii?

Dla elementów powierzchniowych ustawienie początku i końca wydaje mi się być nie do końca zrozumiale. Jakie inne opcje dodatkowe są potrzebne przy opisywaniu powierzchni?

Opis równoległy do linii - przydatne dla importu nazw ulic i rzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie