Jak wczytać plik SHP?


Recommended Posts

Pliki SHP (Shapefile, plik shape) to format grafiki wektorowej, stosowany dla danych geoprzestrzennych używanych w Systemach Informacji Geograficznej.

Pliki SHP z mapami dostępne są w różnych miejscach, darmowa baza Polski map geoprzestrzennych jest dostępna np. na tej stronie http://download.geofabrik.de/europe/poland/

Aby wczytać plik SHP do ZWCAD 2023 wystarczy zainstalować tę aplikacje (wymagany jest ZWCAD 2023 Professional) i wywołać polecenie SHP.

Sposób działania zaprezentowałem na filmie poniżej.

Aktywnie rozwijamy teraz tę aplikację, jeśli ktoś ma jakieś pomysły i sugestie, pomysły odnośnie kolejnej funkcjonalności to proszę o informacje.

 

Jak wczytać plik SHP

 

image.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

shp jest popularnym typem plików dla wymiany danych, w szczególności różnych gisowych, używanie shp bezpośrednio w cadzie jest dużym ułatwieniem,

co do dalszych sugestii nie wiem jak to na razie działa, ale używam tego nie tylko w zakresie wyświetlania samej geometrii (linii punktów shapeów etc)ale też danych tych geometrii tj pól danych które można wyświetlać jako etykiety. Także używam fcji exportu shp do dxf, zarowno gołej geometrii jak i geometrii z polami danych (export danych do txt). I dodatkowo pytanie czy to shp używa fucji acrgis, tj czy nakładka potrafi podpiąć w innym niż jest shp ukł współrzędnych?

Link to comment
Share on other sites

Dane to oczywiście bardzo ważny składnik elementów. Na chwilę obecną plan jest taki, żeby dało się wczytać geometrię z podłączonymi danymi, które będzie można wyświetlić i edytować w oknie ( być może panelu analogicznym jak okno właściwości ) i eksportować znów do formatu shp, który będzie możliwy do wczytania w innych systemach.
Kolejnym krokiem myślę, że będzie opisywanie elementów etykietami ( tekst może blok ) w którym będą wyświetlane dane shp.
W obecnej wersji nie są używane funkcje arcgis.
Obecnie nie ma jeszcze możliwości konwersji pomiędzy układami współrzędnych.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.07.2022 o 18:48, alf napisał:

a czy fcja ta może dzialać wstecz, czyli pod zw2022?

Jak się okazuje zgodność API pomiędzy ZWCAD 2022 i 2023 jest na tyle zbieżna, że można wczytać tą aplikację w wersji 2022 i działa.

Pakiet instalacyjny nie dodaje jej do listy startowej w wersji, ale można dopisać

(vl-load-all "C:\\Szansa\\ZWGis\\2023\\PL\\ZWGis.zelx")

W pliku
 

c:\Program Files\ZWSOFT\ZWCAD 2022\Support\ZWCAD2022.lsp

i będzie ładowało automatycznie.

W związku z tym, że nasze aplikacje przygotowujemy zwykle do aktualnej wersji ZWCADa nie mogę zagwarantować, że w przyszłości zgodność z wersją 2022 zostanie zachowana.

Link to comment
Share on other sites

1. ARCGIS  - dopóki nie zacznie działać "jak należy", chyba nie ma co się zajmować implementacją funkcji gisowych

2. opisywanie etykietami - ponieważ dane zawarte w shp-kach mają wartość analityczną warto chyba się zastanowić nad opisywaniem ich np jakimiś atrybutami. Nie uywam atrybutów ale chyba w tym wypadku się by to opłacało. Shp-ki czasami to tysiące danych z opisami pól każdy po kilka danych. Można by wtedy je "wyławiać", filtrować zadając jakiś parametr (lub funkcję dla wyboru parametrów, np zaznacz wszystkie polilinie dla przykł sumy warunków: pole dług>50  pole jakość <5, pole szerokość <2), zapisany właśnie w atrybucie . Ponadto można by exportować te dane (wyfiltrowane) do tabeli cad lub innych dowolnych formatów. Mogła by z tego wyjść fajna "zabawka"

3. Próba wczytania shp: proste shp wczytuja się ok, stringi jako plinie, punkty jaki punkty a shp jako plinia zamknięta a nie hatch (dla mnei jepiej), choć wybór na jaką warstwę należy importować a nie tylko na wwę 0 był by z pewnością ułatwieniem..

4. Nie wyszło mi jednak w zw22 z shp zawierającym jakąś informację o projekcji obiektu, nie wiem gdie to siedzi w shp, przykładowy shp pochodzi z zasobów państwowych:

Application does not support just-in-time (JIT)
debugging. See the end of this message for details.,...

 

 

shp debug.txt point_shapefile_mosty.shp

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem rozwiązanie tego problemu.

Ta nieznaleziona projekcja to układ współrzędnych czy układ odniesienia w którym jest plik. Jest to zdefiniowane w pliku prj.

Tylko ten plik jest "inny" niż spodziewany. Jeszcze nie znam szczegółów, ale jak podmienię w tym miejscu innym plikiem opisującym ten sam układ to importuje się poprawnie.

W załączeniu pokazuję jak to wygląda i działające pliki prj.

1222363432_Przykadyforum.thumb.gif.219fc8967490b031893f971e70bd6ac5.gif

point_shapefile_mosty.prj polyline_shapefile.prj

Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.07.2022 o 16:03, alf napisał:

Shp-ki czasami to tysiące danych z opisami pól każdy po kilka danych. Można by wtedy je "wyławiać", filtrować zadając jakiś parametr (lub funkcję dla wyboru parametrów, np zaznacz wszystkie polilinie dla przykł sumy warunków: pole dług>50  pole jakość <5, pole szerokość <2), zapisany właśnie w atrybucie . Ponadto można by exportować te dane (wyfiltrow ane) do tabeli cad lub innych dowolnych formatów. Mogła by z tego wyjść fajna "zabawka"

Wybieranie.thumb.gif.13b2b777275868799be79136802e8ce1.gif

@alf Czy to miałby być jakoś tak? W dobrą stronę idziemy?

 

Link to comment
Share on other sites

wydaje się że tak,

kolumny 1 i 2 widzę że mają wybór z rozwinięcia, nr 2 i 4 nie wiem co oznacza, 3 to wartość z kolumny 1

tylko czy można np tak jak w 3 kolumnie zamiast ręcznego wpisywania (nie zawsze się pamięta dane z etykiet) wybierać jak 1 kolumna? I czy działa we wpisywaniu nazw * zastępująca znaki.

I jak to działa jesli pole jest wartością numeryczną tj czy będą możliwe działania liczbowe przykładowo znaki "<" ">" "<=" ">=" "=", np  "<=15", "10..15"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Plan jest taki, żeby można było przyciskiem schowanym w kolumnie 4 otworzyć listę wszystkich użytych wartości z których będzie można wybrać kiedy nie pamiętamy danych etykiet. Chciałbym zrobić tak, żeby dało się * zastąpić znaki.

Po prawej stronie od tabelki są przyciski [+] [-]. Są one po to, żeby można było dodać kolejne warunki, np powierzchnia > od 10 [+] ( w ostatniej kolumnie "i" ) powierzchnia < 15. Wyglądałoby to tak:

270424741_2022-07-2808_23_23-_wybierz.png.16371b8c9d320a610f022828aaf988b8.png

 

Link to comment
Share on other sites

o właśnie o to mi szło, logicznie i prosto.. a co z pozostałymi warunkami?> <= lub "nierówny" etc.. np można by dodać piątą kol "false/true", co da wszystkie kombinacje warunków dla  znaków < > = *?

czy wyniki będzie można potem exportować jaki obiekty z wartościami ich pól do jakiegoś xls,csv lub txt?

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, alf napisał:

co z pozostałymi warunkami?> <= lub "nierówny" etc.. np można by dodać piątą kol "false/true", co da wszystkie kombinacje warunków dla  znaków < > = *?

Tak na szybko nie umiem odpowiedzieć. Sprawdzę jakie są możliwości i dam znać.

12 minut temu, alf napisał:

czy wyniki będzie można potem exportować jaki obiekty z wartościami ich pól do jakiegoś xls,csv lub txt?

Chciałbym tak zrobić. Format txt i csv wydają się dość proste, podobnie tabela w ZWCAD. Do xls będzie można zaimportować csv już w Excelu.

Rozumiem, że dane jako tabela powinny się eksportować, ale co z samymi obiektami? jak mają sie eksportować? lista współrzędnych? jakieś ID obiektu ?

Link to comment
Share on other sites

id i współrzędne dla punktów (współrz dla linii i shape-ów bez sensu) miały by sens

co do kombinacji warunków nie upieram sie, ale narzędzie działać będzie na tyle fajne ze szkoda by  miało ograniczenia 😉 najważniejsze z tego ze po imporcie shp-a można z niego "wyciągnąć" informacje zawarte w etykietach a nie są to gołe kreski czy punkty..

czy będzie możliwość opisywania wartościami z pól etykiet tych elementów?

Link to comment
Share on other sites

u mnie są zwykłe zestawienia danych do obróbki, dostaję np z inwentaryzacji pliki shp z punktami, a w kazdym nich siedzi caly zestaw danych , musze to odpowiednio pogrupować, zestawić w tabelach etc i wyświetlić . Nie pojedynczo tylko całą grupę, stąd "select" b. przydatny do stworzenia takiej grupy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...