Przesuń równolegle / Dopasuj bez obracania [Rozwiązany]


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

bardzo sobie cenie wasze forum i regularnie korzystam, ale nie mogę znaleźć rozwiązania, więc przyszedł czas na zadanie pytania.

Czy znacie może komende dającą możliwość wyrównania wielu bloków do jednej polilinii bez obracania ich. Dla przykładu obkładam działkę konstrukcjami PV i chciałbym wszystkie bloki konstrukcji wyrównać do granicy działki tak aby się nie obróciły ani nie przeskalowały (pozostawiając konstrukcje w kierunku południowym). Problem polega na tym, że wartość przesunięcia dla każdego rzędu jest inna. 

pytanie.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno pomóc polecenie ARRAY (ZWCAD 2024 ENG, w polskiej wersji nazwane chyba SZYK).
Wywołujesz polecenie, wybierasz BLOK, wskazujesz polilinię wzdłuż której chcesz rozłożyć blok i zatwierdzasz. U góry w menu programu wyświetli się wstążka odpowiedzialna za polecenie ARRAY. Możesz tam zmieniać ustawienia takie jak: ilość kolumn/rzędów, rozstaw między kolumnami/rzędami, jak ma zachować się blok w trakcie rozkładu (zablokowany stały kąt czy kąt dostosowany do ścieżki) itd.

Poniżej krótki film z przedstawieniem rozkładu:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowieddź, jednak kolejna trudność polega na tym że jest to wiele bloków w jednym rzędzie i zadając im pozycję Y0 nałążą się na siebie. Wasze rozwiązania wyglądają bardzo ciekawie. szyk nie bardzo wchodzi w grę ponieważ działki mają zrówżnicowane kształty. Może spróbuje metodą wypełnienia i rozbijania.

Edytowane przez Pawel.G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że panele są powtarzalne, być może warto zamienić kilka zwykłych bloków na jeden blok parametryczny?

Wtedy bloki na będą na zachodziły i można łatwo zwiększyć liczbę paneli.

Oto przykładowy plik dwg z blokiem parametrycznym panele-sloneczne-bloki-parametryczne.dwg

image.gif

 

Tutaj przykładowy film o tworzeniu takich bloków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi jak plan doskonały, można byłoby stworzyć uniwersalny blok ze zmianą wymiarów i dokładaniem bloków o różnej długości. Niestety mam wersje 2023 i nie mam możliwości tworzenia bloków parametrycznych, Ale dziękuję za propozycję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2024 o 10:00, wedzik napisał:

 

W ramach ćwiczeń zrobię Ci blok dynamiczny. Podeślij zwykły blok.

Jak kontaktowałem z pomocą techniczną w ZW-CAD to mówili że starsze wersje CAD'a będą widziały to jako zwykły blok bez funkcji dynamicznych, ale jeśli to nie problem to spróbujmy. Załączam przykładowy blok z modułami PV w konfiguracji 4x2. Chciałbym żeby formacja przy rozciąganiu powielała się w odległości 0.25j (tak jak jest pkt bazowy bloku). Było by super jakby dało się zmieniać wymiary modułów wszystkich modułów, przy zadaniu tego parametru dla pojedyńczego modułu (pojedyńczego prostokątu).

CS7L-580MS(4x2).dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Adam Klaczek napisał:

Ta wersja obsłuży blok parametryczny z ZWCAD 2024:

 

2024-03-11 09_40_17-O programie ZWCAD.png

Faktycznie. Poprabłem jakieś dynamiczne bloki i działają nawet na 2022, tyle że nie ma możliwości ich edytowania. Dzięki za nakierowanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ZWCAD 2023 jest dostępna aktualizacja z końca ubiegłego roku, która powoduje, że można używać bloków parametrycznych.

Polecenie: vernum
VERNUM = "23.20_2023.12.28(#8735-3893c168c16)_x64" (tylko do odczytu)

image.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dmatusz3 zmienił(a) tytuł na Przesuń równolegle / Dopasuj bez obracania [Rozwiązany]
  • dmatusz3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.