[AutoCAD] Lisp rysujący i obliczający długości i pola


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Nie znalazłem działu "Giełda", czy ktoś mógłby napisać lisp'a za jakaś rozsądną gratyfikacje? 

 Moje wymagania nie są skomplikowane raczej, z tego co szukałem na necie, to są gotowe lisp'y które robią niektóre rzeczy, tylko jakoś trzeba by było je połączyć w całość. 

Program: AutoCad 

Pollinie maja wiele wierzchołków

 

 

Opcja 1:

Tworzenie etykiety pod pollinią, w której jest podana długość w zaokrągleniu do 0,5, np"7,5m" pomiędzy jej końcami.

- klikam na linię, lub na kilka linii i po zatwierdzeniu wyboru [ enter ] tworzą się etykiety z wymiarami linii, etykiety  leżą nad lub pod pollinią, nie zasłaniają jej. 

 

Opcja 2:

To samo co w Opcja 1.

+ tworzenie coś w rodzaju tabeli z wszystkimi wymiarami linii zrobionymi wcześniej za pomocą lisp'a i zsumowane na końcu tabeli

+ jeśli zmieni się długość pollini to aby zmienił się rozmiar na etykiecie i tabeli

+ możliwość wyboru zaokrąglania do  całości, do 0,5, do 0,1

 

Opcja 3:

To samo co w Opcja 2.

+ numerowanie końców pollinii literami, czyli A,B,C.... AA, AB.. ZA.... tak aby nie zasłaniały linii, czyli np klikam myszką początek lub koniec pollini i miejsce wstawienia litery,

+ podanie długości linii pomiędzy punktami ( które są końcami linii)  A-B w tabeli, np: A-B:12,5m, B-C:34m, C-D:43,5m

+ zsumowanie długości na dole tabeli

 

Opcja 4:

Lisp tworzący prostokąt/kwadrat "

- wypełniony kreskowaniem

- o szerokości stałej np 20, zadeklarowanej juz w lisp'ie, ale z możliwością podania własnej przy tworzeniu,

-  długość prostokąta określona podczas rysowania myszką ,

- długość zaokrąglona do 0,5 np: 20x10,5 (aby nie można było utworzyć innego prostokąta np 20x10,4), czyli np zadeklarowany skok o 0,5 podczas rysowania lub aby sam zaokrąglał długość prostokąta do 0,5

- rysowanie zaczynamy od środka boku 20 ( nie od narożnika) w dowolnym kierunku, czyli klikamy i od razu mamy prostokąt o wymiarze 20x0,5 i następnie klikamy w innym punkcie i do tego punktu rozciąga się prostokąt automatycznie i wzdłuż linii od punktu pierwszego do końcowego, pod kątem jaki tworzą te punkty.

 

Opcja 5:

To samo co w Opcja 4.

+ następnie tworzy opis/odnośnik strzałkę z wymiarem prostokąta i jego powierzchnią np: "opis 20x2=40m2"

+ odnośnik można przesuwać aby dopasować jego położenie  

 

Opcja 6:

 To samo co w Opcja 5.

+ każdy odnośnik numerowany kolejnym numerem,  np: 1. opis: 20x2=40m2,   2.opis 20x10=20m2,  3. ....

+ tabela z wszystkimi powierzchniami ( każda powierzchnia w innym wierszu) i do którego nr odnośnika należy 

+ zsumowana powierzchnia na dole tabeli

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę posiedziałem, aby zrobić jak najwięcej bez użycie  lisp'a. W bloku są 2 linie pomocnicze, aby wyciągnąć parametry długość i szerokość, na razie są widoczne na rysunku ( później w warstwach je ukryje i wyłączę z drukowania) . 

Mam blok który tworzy prostokąt zakreskowany:
- mogę go rozciągnąć co 0,5 ( ze skokiem 0,5) 

- mogę go rozszerzyć symetrycznie co 0,5

- w bloku jest odniesienie które podąża za wierzchołkiem do którego jest przyczepione

- stworzone atrybuty podające aktualne wymiary prostokąta. 

 

Pytanie: czy można zrobić tak, aby tlo pod atrybutami było przezroczyste?

cos2.png

Edytowane przez boleczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie