Parikon

Użytkownik forum
 • Zawartość

  136
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Days Won

  10

Parikon last won the day on 15 Maj

Parikon had the most liked content!

O Parikon

 • Tytuł
  Średniozaawansowany
 1. Przybornik PARIKON

  Dodałem dwa nowe moduły rysujące profile stalowe. Ponieważ dużo czasu bym tracił wpisując wszystkie profile w kod programu to w kodzie jest wpisanych kilka pierwszych. Resztę możemy dopisywać sobie sami. Moduły mają dodany kod, który przy każdym uruchomieniu wyświetla okno z komunikatem aby się ze mną skontaktować. Aby pozbyć się tej uciążliwości proszę zainteresowanych o kontakt pod adres przybornik@parikon.pl.
 2. Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI

  Powinieneś napisać tak: Rysuje obiekty w metrach a nie w 1:1. Skaluje wymiary e-CADem lub PI wybierając odpowiednią skalę w jakiej chcę obiekt wyrzucić w przestrzeni papieru i te nakładki odpowiednio mi ustawiają zmienną dimscala i wysokość tekstów. lub Rysuje obiekty w centymetrach a nie w 1:100. Skaluje wymiary e-CADem lub PI wybierając odpowiednią skalę w jakiej chcę obiekt wyrzucić w przestrzeni papieru i te nakładki odpowiednio mi ustawiają zmienną dimscala i wysokość tekstów. lub Rysuje obiekty w milimetrach a nie w 1:1000. Skaluje wymiary e-CADem lub PI wybierając odpowiednią skalę w jakiej chcę obiekt wyrzucić w przestrzeni papieru i te nakładki odpowiednio mi ustawiają zmienną dimscala i wysokość tekstów. i najważniejsze Nie ma czegoś takiego jak jednostka e-CAD. Chyba, że mówimy o jednostce go tworzącej. ;) Osobiście uważam, że PI w zakresie jaki już w nim jest oprogramowany nie ustępuję zbytnio e-CAD, a być może całkowicie mu nie ustępuje. Natomiast e-CAD to nakładka w pełni funkcjonalna (z małymi niedociągnięciami) do czego PI dopiero dąży.
 3. Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI

  Wydaje mi się, że wszystko w e-CAD działa ok. Nie używałem nigdy e -CAD ale z rysunku jaki zamieścił @montek jasno widać, że pole po prawej i pręt jest opisany tak aby potem w przestrzeni papieru można go było wstawić w skali 1:20. Pręt w polu po lewej jest opisany tak, aby można go było wstawić w przestrzeni papieru w skali 1:1. Logicznym jest, że w takim razie na modelu opis pręta po lewej będzie mniejszy od tego po prawej 20 razy. Natomiast tytuły i wymiary są dla obu rysunków identyczne co jest dziwne, chyba, że dodano je w przestrzeni modelu mając ustawioną skalę opisów i wymiarów 1:20. Model po prawej nie ma racji bytu, gdyż przy tych wymiarach nie zmieści się na A0 a co najwyżej na reklamie zawieszonej na ścianie budynku. Przy czym opis pręta z poziomu ulicy będzie nie zauważalny gdyż będzie miał 2 mm wysokości. ;) Będąc bardziej precyzyjnym to wstawiając profil w filmie powyżej zawsze go wstawiam na model jako obiekt wielkości takiej jaką ma mieć w rzeczywistości (realu). Jedynie co zmieniam, to zmieniam umowną jednostkę modelu. Następne opisuje i wymiaruje ten obiekt w skali jakiej chcę go "wyrzucić" na papier. Jeśli nie trafiłem z dopasowaniem to zmieniam skalę na mniejszą lub większą przy czym opisy najczęściej podmieniam a wymiary odświeżam (dimen.. update)w nowej skali. I co najważniejsze zmieniam także skalowanie rzutni.
 4. Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI

  W PI zmienna LTSCALE i PSLTSCALE są ustawione zawsze na 1. Linie same się skalują w oknach widokowych po wywołaniu komendy REA - REGENALL. Linie kreskowane na papierze zawsze będą identyczne niezależnie od skali okna widokowego, chyba że mają lokalnie przypisaną inną skalę linii. Dobrym rozwiązanie będzie jeszcze większe uproszczenie sprawy i dodanie do modułu RZUTNIA komendy REGENALL.
 5. Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI

  Przygotowałem film, który powinien wyjaśniać jak w PI tworzyć w różnych jednostkach i skalach.
 6. Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI

  To nie jest zasługą żadnej nakładki. To jest podstawą programu CAD. Nakładki mają nas wyręczać w odpowiednim ustawianiu pewnych zmiennych. I robi to e- CAD jak i PI. Przy czym PI za jednostkę przyjmuje metry lub milimetry lub centymetry. Są to jednostki długości układu SI.
 7. Przybornik PARIKON

  Mam małą prośbę aby nie mylić pojęć. Nakładkę nazwałem Przybornik Inżyniera i tworzę ją pod pseudonimem WaGaCAD. Parikon to nick na tym forum. W mojej ocenie mając wybór, zawsze jest lepiej, niż gdyby tego wyboru nie było. Myślę, że istnienie mojej nakładki zmobilizuje twórców innych do ulepszania swoich produktów o ile uznają, że warto coś poprawić. "Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI"
 8. Przybornik PARIKON

  PI v 1.10 ZwCAD 2017/18 Pro Moduł "Dwuteowniki IPN"
 9. PPM - błąd przy rysowaniu linii

  Przy okazji zauważyłem, że komenda undo działa także na ustawienia w oknie wywoływanym komendą options. Przykładowo gdy w opcjach w zakładce [user preference] zmienię jakieś ustawienia, dam aply i ok, a potem uruchomię komendę undo, to ustawienia wracają do sytuacji przed zmianą. https://www.youtube.com/watch?v=uOIpUSTh18k&feature=youtu.be
 10. Przybornik PARIKON

  Dodawanie nowych funkcji do modułu jest jak najbardziej zalecane. Jednakże tworzę PI przede wszystkim dla siebie, aby nie być zależnym od producentów tego typu programów. Dodatkowo każde dodatkowe funkcje to tworzenie kodu. Więcej kodu to więcej testowania i pomyłek. Dlatego postanowiłem nie robić więcej niż wynika z potrzeb. Osobiście drukuje ramki w sposób jaki pokazałem na filmie, a nie jak jest to pokazane na zrzucie z programu w Twoim poście. Tam masz obrys papieru obrys cięcia obrys ramki. Ja nigdy nie tnę wszystkich boków, tylko pozostawiam papier jak go wyprodukowali w rolce lub jeśli jest w kartkach to kartkę. Mam więc tylko obrys ramki, który ma mi się wydrukować na jak największej powierzchni papieru. Zależnie od sprzętu jaki posiada dany użytkownik niezbędne będą korekty marginesów. Ponieważ drukarki nie zmieniamy codziennie to wystarczy ustawić raz a porządnie bazę. Zapewnia to właśnie możliwość edycji bazy. Stąd decyzja o włączeniu bazy do projektu. Przy czym sqlite to prosta baza i nie wymaga żadnego instalowania dodatkowych plików bazodanowych przez użytkownika. Polecam do edycji bazy A tutaj jak korzystamy z browsera Jak ktoś jest inżynierem to sobie poradzi. Więcej wiary w ludzi ;). W przyszłości do modułu mam zamiar dodać podziałkę z polami dla większych formatek http://www.cadprofi.com/online-help/pl/ImagesExt/image9_37.png
 11. Przybornik PARIKON

  Moduł "Ramki" ma zapisane w kodzie wymiary dla ramek, które pokazane są na filmie. Przy pierwszym uruchomieniu program tworzy w katalogu gdzie zainstalujesz PI w folderzez Baza plik ramki.wgb. Jest to baza sqlite, w której są zapisane definicje standardowych ramek. Od tej pory program korzysta tylko z tej bazy. Chyba, że ją skasujesz to utworzy na nowo bazę standardową. Pobierasz z sieci dowolny program do tworzenia zmian w bazie sqlite i otwierasz tą bazę. Możesz zmodyfikować ramki standardowe lub dopisać nowe rekordy. Potem dać tą bazę wszystkim w biurze lub rozesłać po sieci. Starałem się pisać algorytmu tak aby wszystko się skalowało automatycznie. Przykładowo jeśli dla ramki A0 wpiszesz lewy margines 20 to znaczniki gięcia powinny być co 190 a nie 185 mm. Nie testowałem tego w praktyce.
 12. Zagadka dnia

  Chodziło mi o niektóre animacje z gwiezdnych wojen, które są utworami plastycznymi przedstawiającymi pomysły na wygląd obiektów architektury w przyszłości. @Martin_S zapewne użył słowa rzeźba w kontekście czasownika a nie rzeczownika. Pytał zapewne o osobę, która "rzeźbiła" w programie 3D przedstawioną animację. ;) Co prawda nie widzę w tej animacji hiperrealizmu, ale to już kwestia postrzegania świata.
 13. Zagadka dnia

  Co to za zagadka? Przedstawiony utwór to animacja wraz utworem muzycznym. Utworu - rzeźby w sensie obiektu wyrzeźbionego przez rzeźbiarza w tym utworze nie ma. To tak jak by zapytać, kto jest autorem tego obiektu architektury i pokazać animację z Gwiezdnych Wojen wiedząc, że obiekty architektury to realne formy sytuowane na powierzchni ziemi trwale z nią związane. ;)
 14. Brak tłumaczenia ZwCAD Render

  W tym oknie też brak tłumaczenia