Wiele instancji - naprawa rysunku, brak edycji skali kreskowania, losowe przyciągie do punktów rysunku


wkexe

Recommended Posts

Witam, mam kilka irytujących problemów z ZWCadem, które absolutnie nie występowały w AutoCadzie 2016 na którym pracowałem do zeszłego roku:
1.    Pierwszy irytujący błąd – za każdym razem gdy włączę więcej niż 1 instancję ZWCada odpala się „Naprawa rysunku” – czasami mam włączonych kilka – za każdym razem muszę to zamykać ręcznie. Czy da się to jakoś rozwiązać?

1.PNG.fda2db9162f55abeba26bd99116115d6.PNG

2.    Brak możliwości ręcznego wpisywania skali kreskowania – to jest mega irytujące – blokuje się w kółko wpisywanie z palca skali kreskowania, mogę tylko używać strzałek, co jest niezwykle irytujące.

2.PNG.a8864710a781d80f72a97e127810d0c1.PNG
3.    Losowe przyciągnie do punktów – większość rysuje analitycznie poprzez przesunięcie/odsunięcie o xx m/cm. Gdy jednak chce kliknąć np. linię roboczą ręcznie by była od miejsca kliknięcia do miejsca drugiego kliknięcia, zwcad przyciąga mi koniec linii do losowo wybranego przez siebie punktu na podkładzie, szczególnie jest to widoczne gdy w pobliżu jest np. Polilinia. W przykładzie – chciałbym by linia się zakończyła tam gdzie mam kursor, ale linia zostanie dorysowana do końca łuku, który jest polilinią, autocad się tak absolutnie nie zachowuje… Muszę klikać prawym i klikać "Brak".

3.thumb.png.75abb354b0c1d86114e19673c5f75d33.png

Link to comment
Share on other sites

Ad. 1) mam ten sam problem z oknem naprawy rysunku. Pomimo prawidłowego zamknięcia programu od czasu do czasu program uruchamia się z tym oknem. Zgłaszałem to już dość dawno, ale widocznie bez reakcji producenta... U siebie uruchamiam jedną instancję i wiele kart więc jest to mniej upierdliwe...

Ad. 2) współczynnik skali we wstążce działa topornie (też było to zgłaszane przy okazji któregoś wydania programu). Możliwa jest zmiana ręczna w tym miejscu, ale najpierw należy usunąć podaną wartość za pomocą BACKSPACE'a (kliknąć kursorem w pole i jak jest aktywne to usunąć wartość i podać z ręki nową). Alternatywnie można zmieniać współczynnik skali w oknie WŁAŚCIWOŚCI. Tutaj zmiana ręczna działa bez zarzutu...

image.thumb.png.d817e0013e21132fc2a2b268aa0419ae.png

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Odnośnie okna naprawy, to proszę uruchomić program jako administrator przez prawy przycisk myszy, zamknąć okno naprawy i cały program albo przestawić zmienną RECOVERYMODE np. na 1 (domyślnie jest na 2).

Skalę kreskowania można zmieniać także w klasyczny sposób przez dwukrotne kliknięcie na utworzonym kreskowaniu albo zmieniać skalę na pasku właściwości.

Jeśli zostanie uchwycony jakiś punkt charakterystyczny, który nas nie interesuje, to zawsze można przez F3 wyłączyć tymczasowo działanie uchwytów.

Link to comment
Share on other sites

Ad.3) nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale może wystarczy pobawić się ustawieniami przyciągania punktów charakterystycznych:

image.thumb.png.acd141424cb303a92e211cb5c1881c01.png

Na dole programu na pasku są ikonki. Wybierając ikonkę OBJECT SNAP (F3) można za pomocą LPM włączać lub wyłączać przyciąganie do punktów charakterystycznych. WŁĄCZAĆ I WYŁĄCZAĆ funkcję można również klawiszem funkcyjnym F3. Ewentualnie PPM na ikonkę można uruchomić okno jak na powyższym SCREENie i pobawić się ustawieniami przyciągania do punktów charakterystycznych.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zaktualizowałem ZWCada do najnowszej wersji i jest lepiej ale:

1. Niestety ale błąd nr 1 nadal występuje. Szczególnie jest to irytujące jak odpalam dwie instancje ZWCada...

2. Dziękuję za sugestie, ale są one mało wydajne - klikanie za każdym razem w kreskowanie by zmieniać jego skalę to strata czasu, wpisywanie z właściwości - również - szukać gdzie trzeba zmienić wartość. Po aktualizacji jest poprawa i błąd jak na razie nie występuje.

3. Po aktualizacji przyciąganie się poprawiło.

 

Ale mam kolejną sprawę - strasznie irytującą - wklejam do swojego rysunku blok z innego rysunku, który ma linie i pełne kreskowania (solid), blok ten umieszczam pod moim rysunkiem, który też ma kreskowania ale nie pełne czyli jakieś wzorki, z tego wklejonego bloku muszę odrysować sobie elementy które mi są potrzebne, później blok usuwam. Na moich elementach i wypełnieniach klikam Porządek wyświetlania - na wierzch, na bloku klikam porządek wyświetlania - na spód. I niestety co bym nie robił, to gdy chcę zaznaczyć moje kreskowanie, to zaznacza mi się pełne kreskowanie z bloku, który jest pod spodem... W autocadzie to tak nie funkcjonuje. Dodatkowo, by lepiej widzieć, blok wklejony edytuje i wszystkie wypełnienia zaznaczam, że mają być transparentne np. 70%. I jak nic nie robię tylko patrzę, jest ok. ale jak tylko kliknę coś na tym bloku - to wypełnienia tracą transparentność i przykrywają mój rysunek, a np. muszę przykładowo porównać czy np. początki łuków i końce są w tych samych miejscach na moim odrysie i bloku.

Kolejny sprawa, która moim zdaniem już jest błędem w działaniu programu. Do tego mam jeszcze blok z mapą w liniach który jest pod rysunkiem. Mapa nie ma wypełnień, ma tylko linie. I jeśli mapa przez przypadek jest miedzy moim rysunkiem a blokiem który wkleiłem, to go przykrywa, mimo, że ma tylko linie - to już jest na maksa irytujące, ponieważ przeważnie mapa jest na warstwie zablokowanej i jak wklejm jakiś blok to wiem, że muszę mapę odblokować i też przesuwać na spód.

Czy macie jakieś rozwiązania problemów na to?

 

 

Link to comment
Share on other sites

- wybór selektywny NIE działa na tym - w załączniku plik z przykładem o co chodzi (kreskowanie.dwg) - po lewej mam zielone kreskowanie "kratka" na froncie a pod nim pełne kreskowanie w kolorze białym, po prawej mam na froncie kreskowanie zielone "kratka" a pod nim mam blok w postaci białego prostokąta z wypełnieniem, po lewej mogę zaznaczyć kreskowanie zielone i jak mam potrzebę to również kreskowanie pod spodem, po prawej, nie mogę zaznaczyć kreskowania zielonego, ponieważ zaznacza się w kółko blok pod spodem, blok miał kliknięte aby był na spodzie a kreskowanie na wierzchu, zauważyłem, że raz na jakiś czas uda mi się zaznaczyć kreskowanie "zielone",

- bloki nadal się nie aktualizują po edycji, jeśli mają atrybuty

Kreskowanie.dwg

Link to comment
Share on other sites

Nie widzę żadnych problemów z zaznaczaniem i ustalaniem dowolnej kolejności wyświetlania tych obiektów.

Zarazem kreskowanie / wypełnienie, jak i kreskowanie / blok - w łatwy sposób można zaznaczyć obiekty i ustalić ich kolejność.

Aby zaktualizowały się właściwości atrybutów (nie wartości) po edycji bloku, należy je zsynchronizować poleceniem ATTSYNC.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

U mnie to działa tak jak opisałem - nie mogę zaznaczyć kreskowania jeśli pod nim mam blok - zaznacza się blok i przykrywa kreskowanie.

Kolejny problem: nie działa polecenie grupuj, zaznaczam np. pojedyncze linie, klikam prawym, grupuj i nie tworzy się grupa. Dodatkowo program nie radzi sobie z rozgrupowaniem elementów które są tworzone z kilku grup czyli np. mam grupę w której są elementy z innych grup - nie ta się tego rozgrupowywać...

Link to comment
Share on other sites

Proszę sprawdzić opcję grupowania w zakładce Wybieranie jak niżej.
Jeśli ta opcja była wyłączona, to pewnie była też podejmowana kilkukrotna próba zgrupowania, co oznacza, że potrzeba kilkukrotnie rozgrupować.
Jeśli chodzi o zaznaczanie konkretnych elementów, to proponuję przełączyć zmienną SELECTIONPREVIEW na 0.
Można też zaznaczyć wybrany obiekt w okolicach krawędzi albo zaznaczyć oba obiekty i jeden odznaczyć przytrzymując Shift.

2023-03-24 14_16_23.png

Link to comment
Share on other sites

Zawsze jest co najmniej kilka sposobów na uzyskanie pożądanego efektu. W tym wypadku ułożenie obiektów jest dosyć specyficzne.
Zawsze można zaznaczyć oba obiekty i jeden odznaczyć przytrzymując Shift.

W programie można włączyć opcję tła dla kreskowania i nie ma potrzeby stosowania podwójnego kreskowania czy też bloku jako tła.

Warto też w Opcjach, w zakładce Wyświetlanie, włączyć przesuwanie i powiększanie wraz z rastrem/pdf oraz wyłączyć opcję ukrywania kreskowania podczas powiększania, aby obraz nie migał.

2023-03-27 15_29_14.png

2023-03-27 15_23_52.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
14 godzin temu, dmatusz3 napisał:

Wybór selektywny mamy od prawie 10 lat :)

4 minuta filmu

 

 

jaka zmienną mam włączyć bo i mnie poza prostokącik ze coś się na coś nakłada - takie okno wyboru się nie otwiera i nigdy nie otwierało a korzystam z programu od wersji 2007 czyli już chyba z 10 lat

Link to comment
Share on other sites

nie wiem jak ustawić ten wybór selektywny 

- w 2019 w ogóle nie pojawiają się ikonki że coś się na coś nakłada

- w 2022 jest znaczek przy linii ale okno się nie odpala

- w 2023 j.w.

na pasku dolnym we wszystkich wersjach włączona ikona wyboru selektywnego, żadna kombinacja typu SHIFT + SPACJA nie działa, 

w opcjach tez ani włączenie ani wyłączenie opcji Area Selection Effect nic nie daje

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, czarnula_100 napisał:

otwieram Pana plik i nie ma okna wyboru ! nagrałam film ale ma za duża rozdzielczośc i na razie szukam programu do zmniejszenia mb 

 

Okno wyboru SELECTION CYCLING pojawi się u Pani, ale proszę wyboru linii dokonać nad zasłanianymi liniami. Dokładnie w taki sposób jak jest to na filmie @dmatusz3.
Pani wybiera element, ale nie w miejscu, gdzie dochodzi do nakładania się kilku obiektów, dlatego funkcja SELECTION CYCLING nie działa.
Kursor proszę ustawić nad polilinią w miejscu, gdzie pokrywa się kilka obiektów i wtedy kliknąć w polilinię (wstępnie podświetli się Polilinia i pojawi okno wyboru innych obiektów).

Ewentualnie gdyby ciągle nie działało, proszę na dolnej ikonie, gdzie aktywuje się funkcję SELECTION CYCLING kliknąć PPM, uruchomić okno i sprawdzić ustawienia dla funkcji SELECTION CYCLING. Przy ustawieniach jak poniżej okno powinno pojawiać się (z lekkim opóźnieniem, ale pojawia się).


image.png.e09fd54eed3a2d6c3a3930cbecfef2c8.png

Link to comment
Share on other sites

Chyba znalazłam problem. Na 99% "winna" jest nakładka CP, juz miałam kiedyś podobna sytuację ze miałam do testów ZW Metric i BiK i też był problem z kompatybilnością. Moje przekonanie opiera się na tym że zainstalowany program na innym " czystym" komputerze rzeczywiście otwiera okno wyboru. 

Wobec tego pozostaje rezygnacja  albo nakładki , albo  rezygnacja z tej funkcji zwcada  , a szkoda...

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Chris napisał:

Okno wyboru SELECTION CYCLING pojawi się u Pani, ale proszę wyboru linii dokonać nad zasłanianymi liniami. Dokładnie w taki sposób jak jest to na filmie @dmatusz3.
Pani wybiera element, ale nie w miejscu, gdzie dochodzi do nakładania się kilku obiektów, dlatego funkcja SELECTION CYCLING nie działa.
Kursor proszę ustawić nad polilinią w miejscu, gdzie pokrywa się kilka obiektów i wtedy kliknąć w polilinię (wstępnie podświetli się Polilinia i pojawi okno wyboru innych obiektów).

Ewentualnie gdyby ciągle nie działało, proszę na dolnej ikonie, gdzie aktywuje się funkcję SELECTION CYCLING kliknąć PPM, uruchomić okno i sprawdzić ustawienia dla funkcji SELECTION CYCLING. Przy ustawieniach jak poniżej okno powinno pojawiać się (z lekkim opóźnieniem, ale pojawia się).


image.png.e09fd54eed3a2d6c3a3930cbecfef2c8.png

właśnie nie, bez względu gdzie najeżdżałam czy na pokrywające czy nie jest to samo , ale jak napisałam wcześniej przeinstalowanie na czysto bez nakładki przyniosło dobry efekt w załączniku film obrazujący że kursor na pokrywających się liniach tez nie działa ( wersja z nakładką)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.