• 1

Możliwość ustawienia odrębnych właściwości warstw dla rzutni [Wprowadzono z ZWCAD 2021]


kruk

Pytanie

Bardzo mi brakuje tej funkcjalności w zwcadzie, potrzeba takiej funkcjonalność była już zgłaszana przy wcześniejszych wersjach, ponawiam prośbę.

Przykładowe zastosowanie to np. rysunki fazowania robót, kiedy w kolejnych fazach trzeba zmienić oznaczenie już wykonanych (kolor/szerokość linii). Teraz muszę kombinować i zapisywać osobny plik dla każdej fazy, ale jest problem kiedy w tych wszystkich plikach trzeba na bieżąco wprowadzać zmiany, zamiast w jednym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

takie fazowanie pokazywane tylko na rzutni trochę nie bezpieczne, rysunki w dwg budowlańce nawet wykształcone w cadach (z doświadczenia) oglądają raczej na modelu a nie layoucie.  

Natomiast przydało by się z innych względów takie nadpisywanie kolorów grubości i typu linii warstw niezależnie od modelu. tj. na modelu niech będzie kolorowo (tak mi się lepiej rysuje) ale na layoucie chcę mieć np. warstwę 0 do 10 na czerwono, grubo i kreskowo, a pozostałe na zielono nie zależnie czy jest obiekt na tej warstwie bylayer czy nie. Niezależnie czy warstwa jest w pliku głównym czy na odnośniku. Taka zmiana cech (nadpisywanie cech) na layoucie bez ingerencji w model była zgłaszana ale poszła w niebyt (tak jak przezroczystość warstw)

podobne działanie ma przypisanie cech wydruku ale tu trzeba zachować porządek w kolorach, wtedy rysowanie na kolorowo upada..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A czy nie można by tego zrealizować za pomocą styli drukowania? Przypisać do layoutu odpowiedni styl do danej fazy i włączyć pokazywanie arkusza zgodnie ze stylem (Display plot styles).Oznaczenia specyficzne dla danej fazy umieszczać na osobnych warstwach i ustalać ich widoczność w filtrze warstw dla rzutni. Wydaje mi się, że jest to spokojnie do ogarnięcia przy obecnej funkcjonalności. Poszczególne fazy to byłyby kolejne layouty.

Edytowane przez perlon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tak, zgadzam się.. tylko wrócę uwagę, że powyższe to filozofia pracy na kolorach a nie warstwach..

model służy do mi pracy (ja preferuję warstwy różnokolorowe w zależności od komplikacji  na rys), a layout do oglądania/drukowania. Problem też zaczyna się komplikować gdy pracujemy z odnośnikami..długo by  o tym debatować.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mogą być layouty do wydruku (ja najczęściej  tego używam) jak i robocze (przy modelowaniu 3D zamiast dzielić wieport robię widoki w różnych układach współrzędnych w rzutniach). Po ustawieniu rzutni na cały ekran mam model tak jakbym był na zakładce model.  Na model można patrzeć z zakładki Model jak również przez rzutnie. Taka była m.in. filozofia pracy w wersjach architektonicznych Autodesku zanim poszli w Revita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.