Jak narysować trapez równoramienny?


Recommended Posts

W AutoCAD-zie mam 4 kliki:

(1) klik - zaznaczam prostokąt (2) klik - zaznaczam prawy górny wierzchołek (3) klik - po przesunięciu klikam środek górnego boku (4) klik - zanaczam lewy dolny uchwyt. Tu już wiecej nie klikam (przesuwam kursor), a z klawiatury wpisuję 50 i voila (i jeszcze ESC (z klawiatury)): 

 

trapez.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ad vocem do powyższych 'sztuczek'.
Po zaznaczeniu obiektu a następnie wybraniu gripa możliwe jest jego przeciąganie (funkcja ROZCIĄGNIJ), jeśli jednak naciśnie  się SPACJĘ (trzymając gripa) to wtedy funkcja rozciągania gripa zastąpiona zostanie funkcją przesuwania (w tym przypadku całego elementu z punktem zaczepienia w miejscu gripa), kolejne naciśnięcie SPACJI spowoduje przejście w tryb funkcji OBRÓĆ (obrót obiektu względem gripa), kolejna SPACJA - przejście w tryb SKALA (skala z punktem zaczepienia w miejscu gripa), kolejne w tryb funkcji LUSTRO (lustro względem gripa).

PS. Nie ukrywam, że zaskoczony jestem powyższym zadaniem i 'odkryciem', że gripy działają w ten sposób, że można je wybierać i modyfikować. Z tego co pamiętam funkcje dotyczące wybierania i modyfikowania kilku gripów dostępne są od kilkunastu lat (co prawda gripy w tym czasie ewoluowały, przez dodanie nowych funkcji lub zmianę oznaczeń gripa linii i polilinii), ale samo ich działanie jest praktycznie niezmienne. :-)).
Wg mnie wykorzystanie dodatkowych funkcji gripów to bardzo przydatna i ciekawa rzecz, zwłaszcza dla nowych użytkowników, bo można w wielu sytuacjach przyspieszyć sobie pracę, zwłaszcza jak ktoś korzysta z programu wywołując komendy przy pomocy ikon.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...