Jak narysować trapez równoramienny?


dmatusz3

Rekomendowane odpowiedzi

W AutoCAD-zie mam 4 kliki:

(1) klik - zaznaczam prostokąt (2) klik - zaznaczam prawy górny wierzchołek (3) klik - po przesunięciu klikam środek górnego boku (4) klik - zanaczam lewy dolny uchwyt. Tu już wiecej nie klikam (przesuwam kursor), a z klawiatury wpisuję 50 i voila (i jeszcze ESC (z klawiatury)): 

 

trapez.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.10.2023 o 20:35, kojacek napisał:

a z klawiatury wpisuję 50 i voila

Myślę, że za "voila" można spokojnie doliczyć jeden klik, bo odległość trzeba zatwierdzić :)
Można to zrobić zarówno myszą jak i klawiaturą. 

 

Jeszcze mały filmik o czerwonych uchwytach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad vocem do powyższych 'sztuczek'.
Po zaznaczeniu obiektu a następnie wybraniu gripa możliwe jest jego przeciąganie (funkcja ROZCIĄGNIJ), jeśli jednak naciśnie  się SPACJĘ (trzymając gripa) to wtedy funkcja rozciągania gripa zastąpiona zostanie funkcją przesuwania (w tym przypadku całego elementu z punktem zaczepienia w miejscu gripa), kolejne naciśnięcie SPACJI spowoduje przejście w tryb funkcji OBRÓĆ (obrót obiektu względem gripa), kolejna SPACJA - przejście w tryb SKALA (skala z punktem zaczepienia w miejscu gripa), kolejne w tryb funkcji LUSTRO (lustro względem gripa).

PS. Nie ukrywam, że zaskoczony jestem powyższym zadaniem i 'odkryciem', że gripy działają w ten sposób, że można je wybierać i modyfikować. Z tego co pamiętam funkcje dotyczące wybierania i modyfikowania kilku gripów dostępne są od kilkunastu lat (co prawda gripy w tym czasie ewoluowały, przez dodanie nowych funkcji lub zmianę oznaczeń gripa linii i polilinii), ale samo ich działanie jest praktycznie niezmienne. :-)).
Wg mnie wykorzystanie dodatkowych funkcji gripów to bardzo przydatna i ciekawa rzecz, zwłaszcza dla nowych użytkowników, bo można w wielu sytuacjach przyspieszyć sobie pracę, zwłaszcza jak ktoś korzysta z programu wywołując komendy przy pomocy ikon.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie