2022 - MIRROR tekst


BKW

Rekomendowane odpowiedzi

W kilku swoich plikach natrafiłem na obiekty zachowujące się jak na poniższym GIFie.

ZW2022_mirrortext.gif.cf3c9e51fb014af43e97fedef129bf36.gif

Przy robieniu lustra tekst się "obraca". Gdy poprawimy jego kąt obrotu na 90st przez okno PROPERTIES wtedy tekst zachowuje się poprawnie. Natomiast gdy zmienimy kąt na 89 lub 91 stopni tekst ponownie zachowuje się tak jak na załączonym GIFie.
Załączam również plik z tekstem.
 

mirror.dwg

Edytowane przez BKW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • BKW zmienił(a) tytuł na 2022 - MIRROR tekst
1 godzinę temu, Adam Klaczek napisał:

Takie zachowanie tekstu przy odbiciu, wydaje się uzasadnione, jednak rzeczywiście może być potrzeba, by to wyłączyć jakąś zmienną...

Zgłosiłem do producenta.

Nie uważam żeby takie zachowanie tekstu było uzasadnione. Przy poprawnie działającym programie MIRROR powinien ustawić nowy tekst tak jak oryginalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BKW napisał:

Nie uważam żeby takie zachowanie tekstu było uzasadnione. Przy poprawnie działającym programie MIRROR powinien ustawić nowy tekst tak jak oryginalny.

Sprawdziłem jeszcze taką sytuację - 3 teksty obrócone (90st, 80st i 100st)
Program zachowuje się tak jak na załączonym GIFie i tak samo jak w przypadku mojego pierwszego posta.
Troszkę brakuje mi w tym przypadku konsekwencji bo tekst "aaaaaa" powinien jednak mieć taką orientację jak tekst "cccccc".

ZW2022_mirror.gif.b9d72510fef823b3c5e97e61a4135450.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problem ani z lustrem ani ze zmienną MIRRTEXT. Funkcja do lustra działa prawidłowo.

Ten tekst posiada pewne atrybuty, które powodują takie zachowanie lustra (staramy się ustalić jakie). 

 

Godzinę temu, BKW napisał:

Troszkę brakuje mi w tym przypadku konsekwencji bo tekst "aaaaaa" powinien jednak mieć taką orientację jak tekst "cccccc".

textmirror.png

Z tego co wiem tekst "aaaaa" nie jest napisany zgodnie z zasadami rysunku technicznego. Jak więc ma się zachować odbicie takiego błędnego tekstu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dmatusz3 napisał:

Z tego co wiem tekst "aaaaa" nie jest napisany zgodnie z zasadami rysunku technicznego. Jak więc ma się zachować odbicie takiego błędnego tekstu?

oraz

52 minuty temu, Martin_S napisał:

Rozwiazaniem dla mirrtext=0 byloby zachowanie jak dla tekstu wymiarowego

A ja bym nie łączył zwykłego tekstu z właściwościami tekstu wymiarowego. Tekst to tekst, a wymiar rządzi się innymi prawami. Poza tym, nawet do tekstu wymiarowego dołączono opcję odwracania (często z niej korzystam kiedy rzutnia w przestrzeni papieru ma inną orientację niż w modelu, albo kiedy bloki pamiętają UCS z momentu tworzenia, a potem są obracane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli to, że tworząc lustro takiego tekstu jak poniżej to niezależnie jak ustawimy zmienne, to wynik będzie raczej nie taki jak oczekiwaliśmy.

bledny_tekst.png

 

Ale nawet takie rysunki można bardzo szybko przerobić na czytelne używając polecenie TORIENT.

Poniżej krótki filmik jak ono działa.

 

torient.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

torient-ikona.png

Cytat z zwcad.pl:

  TORIENT Funkcja pozwala na obrót obiektów typu:

  • tekst jednoliniowy,
  • tekst wieloliniowy,
  • atrybut bloku,

i ustawienie ich zgodnie z podanym bezwzględnym kątem lub w sposób zgodny z zasadami rysunku technicznego (tak aby tekst był czytelny).

Poniżej zamieścliliśmy tekst, który został obrócony za pomocą szyku biegunowego.

Widać, że część tekstów jest obrócona niezgodnie z zasadami rysunku technicznego.

teskst pierwotny

 

Po wywołaniu polecenia TORIENT zaznaczamy obiekty. Jeśli wciśniemy ENTER lub PKM to test zostanie obrócony tak, aby był czytelny.

tekst czytelny

 

Możemy również obrócić tekst o podany kąt. Wtedy każdy tekst zostanie ustawiony tak, aby kąt każdego tekstu był równy podanemu.

W przykładzie poniżej wprowadziliśmy kąt 180°.

tekst obrocony 180

 

Użyjemy teraz opcji do obracanie tekstu w taki sposób aby był czytelny.

tekst obrocony czytelny

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja bardzo fajna, tylko trzeba uważać z układami współrzędnych - poprawnie działa tylko w układzie globalnym. Poniżej filmik z ustawieniem obrotu na 0 w układzie lokalnym

TORIENT2.gif.b41c60917cdaf24d2b53d9c3d33f95b3.gif

Im dalej 0,0 układu lokalnego oddalone jest od 0,0 globalnego, tym bardziej tekst się rozjeżdża. Co ciekawe tekst jednowierszowy ustawił się z kątem 0 względem układu lokalnego, a tekst wielowierszowy do układu lokalnego.

Ja wiem, że to można szybko poprawić, przełączyć się na chwilę z ucsem, obrócić i wywołać, ale to chyba nie powinno tak wyglądać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze wynik działania lustra załączanym przez Pana pliku w pierwszym poście w AutoCAD oraz ZWCAD, aby można było porównać.

Drugi tekst jaki dołożyliśmy podczas analiz, aby można było łatwiej zaobserwować różnice.

Jak widać wynik operacji odbicia tekstu w obu programach jest identyczny. Więc nie jest to błąd tylko, ten tekst ma pewne atrybuty, które powodują takie zachowanie.

 

odbicie_autocad_zwcad.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie