Przybornik PARIKON


Parikon

Rekomendowane odpowiedzi

Dodawanie nowych funkcji do modułu jest jak najbardziej zalecane. Jednakże tworzę PI przede wszystkim dla siebie, aby nie być zależnym od producentów tego typu programów. Dodatkowo każde dodatkowe funkcje to tworzenie kodu. Więcej kodu to więcej testowania i pomyłek. Dlatego postanowiłem nie robić więcej niż wynika z  potrzeb.

Osobiście drukuje ramki w sposób jaki pokazałem na filmie, a nie jak jest to pokazane na zrzucie  z  programu w Twoim poście. Tam masz obrys papieru obrys cięcia obrys ramki. Ja nigdy nie tnę wszystkich boków, tylko pozostawiam papier jak go wyprodukowali w rolce lub jeśli jest w kartkach to kartkę. Mam więc tylko obrys ramki, który ma mi się wydrukować na jak największej powierzchni papieru. Zależnie od sprzętu jaki posiada dany użytkownik niezbędne będą korekty marginesów. Ponieważ drukarki nie zmieniamy codziennie to wystarczy ustawić raz a porządnie bazę.

Zapewnia to właśnie możliwość edycji bazy. Stąd decyzja o włączeniu bazy do projektu. Przy czym sqlite to prosta baza i nie wymaga żadnego instalowania dodatkowych plików bazodanowych przez użytkownika.

Polecam do edycji bazy

A tutaj jak korzystamy z browsera

Jak ktoś jest inżynierem to sobie poradzi. Więcej wiary w ludzi ;).

W przyszłości do modułu mam zamiar dodać podziałkę z polami dla większych formatek

http://www.cadprofi.com/online-help/pl/ImagesExt/image9_37.png

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem wersję 1.09 - testuję :) gratuluję i kibicuję.

Po chwilowych problemach znikającego okna skali ( już ktoś o tym pisał na forum) wszystko działa. Bardzo mnie cieszy że można rysować w metrach i wymiarowanie jest ok. Mam e-cada  niestety nie da się rysować w metrach bo się gubi, a ja od lat rysuję w metrach najwyżej wymiary podaję w milimetrach. :)

Bardzo mi się podoba oznaczanie przekroi, moim zdaniem lepiej rozwiązane niż w e-cdzie - można lub nie rysować linię osi między fragmentami pogrubionymi (zgodnie z normą)

W ramkach czeka m na  możliwość ustawiania formatów wielokrotnych.

dziękuję, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą prośbę aby nie mylić pojęć. Nakładkę nazwałem Przybornik Inżyniera i tworzę ją pod pseudonimem WaGaCAD. Parikon to nick na tym forum.

W mojej ocenie mając wybór, zawsze jest lepiej, niż gdyby tego wyboru nie było. Myślę, że istnienie mojej nakładki zmobilizuje twórców innych do ulepszania swoich produktów o ile uznają, że warto coś poprawić.

"Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI"

 

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dwa nowe moduły rysujące profile stalowe.

Ponieważ dużo czasu bym tracił wpisując wszystkie profile w kod programu to w kodzie jest wpisanych kilka pierwszych. Resztę możemy dopisywać sobie sami.

Moduły mają dodany kod, który przy każdym uruchomieniu wyświetla okno z komunikatem aby się ze mną skontaktować. Aby pozbyć się tej uciążliwości proszę zainteresowanych o kontakt pod adres przybornik@parikon.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Nowy moduł z dziedziny budownictwa i architektury.

Na filmie pokazałem także jak wykorzystać moduł pilnuj do hatchowania.  Moduł pilnuj działa tylko z komendą hatch, ale nie z komendą bhatch.   Dzięki temu można pod komendą hatch hatchować okresloną wartstwą, a pod komendą bjatch wartwą aktualną.  W   filmie będą to odpowiednio aliasy H i HB.

Nowy moduł wspomagający  rysowanie prętów zbrojeniowych w przekroju można wykorzystać nie tylko w budownictwie i architekturze ale do podziału dowolnego odcinka na równe części.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku rysowania strzemienia "otwartego" do wymiarowania od razu podpiął bym jego przesuwanie pod procedurę rysowania. Raczej zawsze coś takiego się rysuje obok, a u ciebie trzeba wykonać dodatkową komendę _move. No i jak już jest wyrzucone na zewnątrz to powinno być od razu zwymiarowane. Może ewentualnie jakiś pstryczek w oknie dialogowym, czy wymiary mają być nanoszone czy nie. Jak widzę za chwilę będzie można poskładać z tych metod jakąś większą klasę do rysowania kompletnego przekroju żelbetowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2017 o 09:13, perlon napisał:

W przypadku rysowania strzemienia "otwartego" do wymiarowania od razu podpiął bym jego przesuwanie pod procedurę rysowania. Raczej zawsze coś takiego się rysuje obok, a u ciebie trzeba wykonać dodatkową komendę _move. No i jak już jest wyrzucone na zewnątrz to powinno być od razu zwymiarowane. Może ewentualnie jakiś pstryczek w oknie dialogowym, czy wymiary mają być nanoszone czy nie. Jak widzę za chwilę będzie można poskładać z tych metod jakąś większą klasę do rysowania kompletnego przekroju żelbetowego :)

Wszystko można powoli ulepszać. Aktualnie chce ulepszyć opis odcinków. Zapomniałem o tym, aby nie tylko moduł podawał długość odcinka czy polylinii, ale także zapisywał ją do schowka systemowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Dnia 18.10.2017 o 09:29, Martin_S napisał:

Fajnie by było by można było mieć wybór, by trzymać się zasad rysowania żelbetu (zbrojenia) wg  PN EN-ISO 3766:2006

Proszę o konkretne propozycje @Martin_S . Nie obiecuję, że zaraz nad tym się pochylę, ale w przyszłości czemu nie.

Jest wersja PI 1.20. Dodałem nowy moduł "szyk strzemion" oraz w module opisującym odcinki jest już kopiowanie długości linii lub polilinii do schowka.

Szyk strzemion definiuje się poprzez ciąg znaków oddzielonych spacją lub spacjami. Zapis 1 5 4 10 oznacza "1odcinek 5 cm i 4 odcinki 10 cm".

Moduł w czasie rzeczywistym zlicza łączną długość  i łączną ilość strzemion.

 

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zaproponować to rozstawy kodować z separatorami. System zanany z BOCAD'a to x1:y1,x2:y2.... np. 5:100,8:250,400,6:100

5 odcinków po 100mm, następnie 8 odcinków po 250mm, następnie odcinek 400mm i 6 odcinków po 100mm. Zapis jest nieco bardziej czytelny a przypuszczam,  że wprowadzenie separatorów będzie łatwiejsze do wrapowania. Co do zliczania długości to faktycznie lepiej oprzeć się na normie bo przy większych promieniach gięcia mogą wystąpić spore różnice i zbrojarnia może sobie rościć pretensje, że im stali zabrakło. A tak jest norma i można się na nią powołać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, perlon napisał:

Jeśli mogę coś zaproponować to rozstawy kodować z separatorami. System zanany z BOCAD'a to x1:y1,x2:y2.... np. 5:100,8:250,400,6:100

5 odcinków po 100mm, następnie 8 odcinków po 250mm, następnie odcinek 400mm i 6 odcinków po 100mm. Zapis jest nieco bardziej czytelny a przypuszczam,  że wprowadzenie separatorów będzie łatwiejsze do wrapowania. Co do zliczania długości to faktycznie lepiej oprzeć się na normie bo przy większych promieniach gięcia mogą wystąpić spore różnice i zbrojarnia może sobie rościć pretensje, że im stali zabrakło. A tak jest norma i można się na nią powołać.

Myślę że aktualny kod powinien wystarczyć. Zresztą zmiana kodu kosztowała by trochę czasu, który lepiej poświęcić na  nowy moduł. Aby poprawić czytelność zapisu można sobie rozbić więcej spacji np 2 10    2 15    3 14    itp. Dodatkowo możemy wpisywać odległość w cm  typu 7.5  czy 7,5 wiec przecinek i kropka jako separator odpadają. Gdy wpiszemy kropkę to moduł i tak zamieni ją na  przecinek

Natomiast odnosząc się do drugiej części nie do końca rozumiem o co chodzi. Strzemię jest  wydane po obrysie zewnętrznym. Nie ma więc możliwości aby tak wydane strzemię  nie dało się wykonać z tej długości pręta. Niezależnie od promienia gięcia, który jest promieniem wewnętrznym strzemię ma wysokość i szerokość podane w gabarytach zewnętrznych. Dodatkowo tam gdzie  jest łuk mamy przy wydaniu odcinki proste co zapewnia, ze długość tych odcinków jest większa od długości łuku. Inaczej rzecz biorąc obwód okręgu wpisanego w kwadrat jest zawsze mniejszy od sumy boków tego kwadratu.

5.    Promienie gięcia prętów (o ile nie podano na rysunku inaczej) wykonać zgodnie z PN EN  1992-1-1 Tablica 8.1N.
6.    Wymiary strzemion i prętów giętych podano po krawędzi zewnętrznej.

 

 

 

 

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PI v 1.22 ZwCAD 2018 Pro

Moduły "Rysuj strzemię" oraz "Pręty żebrowane - przekroje" rysują średnice uwzględniającą istnienie żeber  wg AT-15-6740/2011

Moduł "Pręty żebrowane-przekroje" oparty jest teraz na blokach. Każdy wstawiany blok reprezentujący wybrany przekrój pręta ma opisaną wewnątrz średnicę nominalną oraz okrąg reprezentujący minimalną średnice z uwzględnieniem  wysokości żebra.

 

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wersja 1.23

Dostosowanie graficzne do ZwCAD 2018

large.RIB_rysunek.png.2d7f2189dda8bf6aefcbfc5d8d04ac2c.png

large.RIB_pn_b.png.2f9121aaa0404154bdfd6d694923e30e.png

large.RIB_zelbet.png.ed06a1363ed236b2bf51a35a8d127fe4.png

large.RIB_stal.png.d6e84406fa776b3712b5002e0e53129a.png

large.RIB_narzedzia.png.dc97649dfcfacb9b411e5258977f4b13.png

Dodatkowo wszystkie moduły, których rysowane teksty nie były skojarzone z określonym stylem tekstu teraz mają już dedykowany swój styl "PI_TYTUL". Czcionka Arial.ttf Widthfactor 0.8.

Każdy moduł, w którym użytkownik może wpisać dane  po jego otwarciu,  w polu tekstowych zaznacza wcześniejszy tekst i można go od razu zmieniać z klawiatury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Dnia 16.10.2017 o 09:13, perlon napisał:

W przypadku rysowania strzemienia "otwartego" do wymiarowania od razu podpiął bym jego przesuwanie pod procedurę rysowania. Raczej zawsze coś takiego się rysuje obok, a u ciebie trzeba wykonać dodatkową komendę _move. No i jak już jest wyrzucone na zewnątrz to powinno być od razu zwymiarowane. Może ewentualnie jakiś pstryczek w oknie dialogowym, czy wymiary mają być nanoszone czy nie. Jak widzę za chwilę będzie można poskładać z tych metod jakąś większą klasę do rysowania kompletnego przekroju żelbetowego :)

Wydaje się, że jestem coraz bliżej opanowania rozwiązań jakie proponujesz. Na razie w modułach wstawiających tytuł przekroju czy też detalu nie trzeba już przesuwać rysowanego tytułu w sytuacji gdy tekst po wskazaniu punktu nie  wyświetlił się zgodnie z założeniami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie