Niedopracowany druk do PDF


2P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jak przydatny jest format PDF do prezentacji rysunków nie trzeba nikogo przekonywać.

Do tej pory przy przenoszeniu rysunków z DWG do PDF stosowałem zewnętrzny program, tzw. drukarkę wirtualną PDF. Rozwiązań, w tym sporo darmowych mamy tu bezliku. Ja stosowałem Bullzip PDF Printer, bo uważałem go za najlepszy.

Ale przecież w ZWCadzie jest drukarka PDF! Przetestowałem. Ma genialną funkcję (której nie ma Bullzip PDF Printer i inne), a mianowicie rysunek zapisuje z podziałem na warstwy (Layery). To jest super, bo przeglądarka PDFów, umożliwia później włączanie i wyłączanie dowolnych warstw. Nie zatraca się struktury rysunku. Dla mnie rewelacja.

Ale! Dopatrzyłem się 3 niedoróbek ZWCadowej drukarki PDFów.... Jedna jest bardzo poważna, bo może mnie skłonić do powrotu do innych rozwiązań. Wnioskuję o naprawę tej funkcji :)

1. (najpoważniejszy problem) Mam w rysunku tabelkę rysunkową z tekstami pisanymi za pomocą czcionki systemowej Arial. Po druku rysunku do PDFów, czcionki te wyglądają jak nienaturalnie pogrubione, rozlane. Analiza wskazuje, że ZWcad2PDF obwiednie liter traktuje jak linie i tworzy je o pewnej grubości! Litery stają się nieczytelne! Bullzip PDF Printer wykonuje zadanie dobrze, obiwednie mają grubość 0,00 a literę tworzy tylko wypełnienie. Żeby nie być gołosłowny w załączeniu dwa pliki PDF tej samej tabelki, ale wykonane różnymi programami.

2. (kosmetyka) Plik stworzony ZWcad2PDF ma warstwy. Bobrze by było, gdyby nazwy warstw wyświetlały się potem w przeglądarce PDF alfabetycznie. Obecnie jest to dość chaotycznie (może zależnie od kolejności tworzenia warstw w rysunku? - nie wiem).

3. (kosmetyka) Wskazane byłoby, takie ustawienie zabezpieczenia PDFa wygenerowanego przez ZWcad2PDF, żeby możliwe było mierzenie w przeglądarce PDF. Obecnie z racji ustawień dostępności, narzędzie to jest zablokowane. (Jeśli się nie mylę)

Pozdr

PS1. Liczę na naprawę funkcji z tekstami, bo druk do PDFa z warstwami jest sprawą rewelacyjną, a żadne zewnętrzne narzędzie tego nie zrobi.

PS2.

_VERNUM = "2011.02.28(16649)" (read only)

(nową wersję instaluję jutro... :)

test3.PDF

test1.PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam PDFCreator.

Uważam że jest całkiem niezły brakuje mu tylko podglądu przed zapisem (jak w PDF Factory), ale to jest szczegół.

Sprawdziłem ZWCAD'owski DWG to PDF. Drukowałem mapę bardzo dużego obszaru i mam takie uwagi:

1. nie ma dowolnego formatu papieru.

2. próbowałem manewrować grubościami linii, ale ZWCAD'owski program nie reagował w skutek czego wydruk jest nie czytelny w szczególach.

W PDFCreator przy ustawieniu na grubość 0,00 wszystko jest bardzo czytelne nawet przy max. powiększeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem, że nie ma możliwości ustawiania dowolnych rozmiarów. A ta funkcja jest!!! (Co widać na filmiku!) A do tego działa rewelacyjnie (lepiej niż w drukarkach PDFowych), bo jest mniej klikania. Do tego można przefiltrować dostępne rozmiary papieru i wyłączyć standardy amerykańskie czy inne. Ja wyłączyłem wszystkie i sukcesywnie stworzyłem bazę własnych rozmiarów, które tylko używam!

Jeśli chodzi o manipulację grubościami linii to również, jak dla mnie, wszystko jest OK. Grubości przypisane elementom rysunku, drukowane są właściwie w PDFie. Nie korzystam z przypisywania grubości do kolorów (kiedyś pisałem dlaczego), tylko przypisuje do konkretnych elementów lub warstw. Jedyny problem to opisany w poście powyżej z drukiem czcionek typu Arial....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

testowałem właśnie opisane wyżej problemy w ZWCAD 2011 z 30-06-2011

Stworzyłem sobie:

    tak zwany plik kontrolny DWG,
    styl wydruku.

Następnie wydrukowałem do PDFa za pomocą wbudowanej drukarki DWG to PDF.

Poniżej zamieszczam plik PDF oraz powyższe pliki.

1. Nie testowałem w poprzedniej wersji, ale w aktualnej wygląda to OK.

2. Wydaje mi się, że warstwy są układane w PDF w takiej kolejności jak były tworzone w oknie warstw w ZWCAD.

3. Racja, powinna być "wajcha" do przełączania czy PDF ma być zabezpieczony, czy nie.

Pozdrawiam

obraz-kontrolny-zwcad.PDF

obraz-kontrolny-zwcad.ctb

obraz-kontrolny-zwcad.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wspominałem ze w tej _VERNUM = "2011.06.30(16923)" , a także w poprzedniej wersji podobnie, nic sie nie zmieniło.

PDF PLOTER wbudowany do ZWCAD

- polilinie o zadanej grubości >0 oraz tekst z czcionkami TTF ploter PDF ZWCada drukuje "jakby wylewającym tuszem", w pewnym sensie "za tłusto".

przykład ---> PDF_ploter_zwcad.PDF

drukarka wirtualna CutePDF

czcionki i polilinie o określonej grubości >0 są wydrukowane prawidłowo i czytelnie, bez przesadnego wytłuszczania.

przykład ---> Cute_pdf_drukarka_program.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pobawiłem.

Żadne ustawienia nie pomagają Ustawiłem grubość linii 0,0

- w pliku ctb,

- wszystkich warstw,

- wszystkich elementów.

Na wydruku grubość linii powoduje że wszystko się rozlewa.

Jak ustawie żeby żeby Adobe Reader wyświetlał elementy grubości jednego piksela jest ok.

A co z dowolny formatem wydruku. Dostępne są tylko od A4 do A0 albo formaty określone w calach ale też w podobnym zakresie.

próbka ZWCAD 4 .PDF

post-30-1348487303,9401_thumb.png

post-30-1348487303,9646_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z dowolny formatem wydruku. Dostępne są tylko od A4 do A0 albo formaty określone w calach ale też w podobnym zakresie.

Tu jest wszystko w porządku! Można sobie raz zdefiniować inne formaty, a inne zbędne z listy predefiniowanych usunąć (przefiltrować). (Patrz -> filmik w którymś poscie powyżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam wątek :roll:

Przy wydruku do wbudowanej drukarki PDF program nie radzi sobie z grubościami linii zdefiniowanymi poprzez plik CTB (przypisane grubości do kolorów).

Zarówno w 2011.06.30 jak i w nowej Becie 2012 jest to samo. Na podglądzie wygląda wszystko OK, natomiast po utworzeniu pliku wszystko jest na 1 grubości.

Czy błąd ten został już zgłoszony czy może nikt nie drukuje z kolorów :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponieważ ww problem nie porusza paru spraw, mam pytania do użytkowników drukarki pdf z zwcada:

1. Co z drukowaniem rastrów do PDF, w szczególności dużych rozmiarów - czy nei ma problemów, nie tracą na jakości?

2. Czy drukują się poprawnie obiekty typu OLE, wstawione pliki z excela etc?

3. Co z indywidualnymi wymiarami rysunków? Czy da się zdefiniować tak jak w sterowniku do plotera np papier na wysokość 297 i długość 3000 z opcją przycinania na krawędzi ramki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

powtórzę się:

3. Co z indywidualnymi wymiarami rysunków? Czy da się zdefiniować tak jak w sterowniku do plotera np papier na wysokość 297 i długość 3000 z opcją obcinania pdf na krawędzi ramki?

Papier się da przedefiniować (metodą zepsucia jednego z dostępnych formatek papieru), natomiast pc5 uparcie drukuje do wymiaru papieru a nie do wymiaru zaznaczonego okna.. Jeśli dało by się zmienić (chińskie rączki :wink: ) tak aby pc5 był drukowany tylko do zakresu ramki (bez białych obszarów), było by naprawdę wspaniale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnie powtórzonego pytania.

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem.

Chodzi o to, żeby w PDF na zewnątrz ramki nie było marginesów?

odpowiedź:

tak..

.. zaznaczam windows (z ramką czy bez, obojętne), drukuję pdf i chcę, żeby na tej ramce pdf się skończył, a nie tam gdzie kończy się zadeklarowany papier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam,

faktycznie jest problem.

Nie mogliśmy uzyskać tego efektu, ponieważ stosowaliśmy zbyt duże czcionki.

Numer zgłoszenia w ZWSOFT 15453

Jak wygląda sprawa pogrubionych nienaturalnie czcionek? Zainstalowałem właśnie nowy ZWcad2012Pro i do pdf dalej drukuje mi czcionki nieczytelne.

Może jest jakiś sposób na ominięcie tego problemu?

Drukarką pdf z Zwcada mogę zrzucać rysunki na "podkładach wtórników" rastrów tif, bo przy korzystaniu z pdfcreator oraz Bullzip w miejscu rastra mam czarne tło.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

faktycznie jest problem.

Nie mogliśmy uzyskać tego efektu, ponieważ stosowaliśmy zbyt duże czcionki.

Numer zgłoszenia w ZWSOFT 15453

Jak wygląda sprawa pogrubionych nienaturalnie czcionek? Zainstalowałem właśnie nowy ZWcad2012Pro i do pdf dalej drukuje mi czcionki nieczytelne.

Może jest jakiś sposób na ominięcie tego problemu?

Drukarką pdf z Zwcada mogę zrzucać rysunki na "podkładach wtórników" rastrów tif, bo przy korzystaniu z pdfcreator oraz Bullzip w miejscu rastra mam czarne tło.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.