2022 - INVERT FILTER w oknie warstw


BKW

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku wersji programu funkcja INVERT FILTER z menedżera warstw nie działa poprawnie po ponownym uruchomieniu pliku.
Program nie zapamiętuje ustawień tego przełącznika i gdy włączymy plik jeszcze raz jest on dezaktywowany, a po prawej stronie w oknie wyświetlają się warstwy, które chciałem "ukryć".

ZW2022_invertfilter.gif.a94be05787f6da31812c46f661121407.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam Klaczek napisał:

Niestety nie udało się potwierdzić takiego zachowania.

Czy to filtr właściwości, czy grupy?

Za każdym razem ustawienia filtrów są zapamiętane.

Czy chodzi o definicje filtrów, czy tylko o zapamiętanie kliknięcia "Odwróć filter"?

Chodzi tylko i wyłącznie o zapamiętanie włącznika INVERT FILTER.

Może żeby doprecyzować to używam tej opcji do pracy z XREFami (jak widać na GIFie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
16 minut temu, dmatusz3 napisał:

Czy ten przełącznik ma się zapamiętywać tylko do tego pliku DWG czy dla programu - każdy plik będzie miał zaznaczony zaznaczoną tę opcję?

Logiczniej byłoby, gdyby zapamiętywał się do danego pliku. Tym bardziej skoro nie jest to zmienna programu tylko przełącznik w ustawieniach odnoszących się do danego pliku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 29.09.2021 o 07:20, BKW napisał:

Od kilku wersji programu funkcja INVERT FILTER z menedżera warstw nie działa poprawnie po ponownym uruchomieniu pliku.
Program nie zapamiętuje ustawień tego przełącznika i gdy włączymy plik jeszcze raz jest on dezaktywowany, a po prawej stronie w oknie wyświetlają się warstwy, które chciałem "ukryć".

ZW2022_invertfilter.gif.a94be05787f6da31812c46f661121407.gif

 

Powyższy błąd w dalszym ciągu występuje w programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dmatusz3 napisał:

To nie jest błąd, tylko tak ma być.

Widzę, że nigdy nie pracował Pan z większą ilością xrefów w pliku... ale skoro TAK MA BYĆ, to TAK MA BYĆ. Proszę mi wierzyć, że przy pracy na co najmniej 10 plikach i w powiązaniu ich ze sobą xrefami wchodzenie w menedżera warstw i przestawianie tego przełącznika, tak aby te xrefowe warstwy ukryć, wcale nie jest wygodnym rozwiązaniem. ALE TAK MA BYĆ

8 minut temu, dmatusz3 napisał:

Zapis stanu przełączników okien dialogowych w pliku rysunku dwg to raczej średni pomysł.

Wcale tak nie uważam, skoro można zapisać status warstw dla danego rysunku (część widocznych, część zamrożonych, itp. itd.) to dlaczego tego nie zrobić dla okien

9 minut temu, dmatusz3 napisał:

Dla pewności sprawdziliśmy - w AutoCAD jest tak samo.

Aha, czyli jesteście tylko bierną kopią Autocada, nie tworzycie własnych rozwiązań a dążycie tylko do bycia tańszym odpowiednikiem droższego programu. No bardzo dobre podejście. A szkoda, bo patrząc na szybkość działania nowej wersji programu idziecie w dobrą stronę.

I proszę pamiętać, że nie zawsze to co jest w "przodku" waszego programu (czyt. Autocadzie) jest rozwiązaniem dobrym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, dmatusz3 napisał:

To nie jest błąd, tylko tak ma być.

Zapis stanu przełączników okien dialogowych w pliku rysunku dwg to raczej średni pomysł. 

Dla pewności sprawdziliśmy - w AutoCAD jest tak samo.

Sprawdziłem jeszcze jedną rzecz - skoro zapis stanu przełączników to średni pomysł to dlaczego program po ponownym uruchomieniu i włączeniu menedżera warstw swój "kursor" ustawia w drzewku warstw na pozycji XREF (oczywiście w moim przypadku) ? Moim zdaniem brakuje tu konsekwencji - albo w ogóle "kursor" powinien lądować na pozycji ALL (przy ponownym uruchomieniu programu) albo tak jak został ustawiony przed wyłączeniem (czyli w tym przypadku na XREF).
Teraz program zachowuje się jakby "stał w rozkroku" - "może pójdę do ALL, a może do XREF z ustawionym INVERT FILTER"
Proszę się zastanowić nad tym czy uwzględnienie mojego postulatu (tak, przepraszam, błędnie nazwanego BŁĘDEM) przypadkiem nie będzie najbardziej sensownym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że post Pana nieco zdenerwował co nie było moim zamierzeniem.

Proszę spojrzeć na spokojnie, bo jest spora różnica pomiędzy zapisem stanu warstw do pliku dwg, a zapisu ustawień okien dialogowych w takim pliku.

Jedną z podstawowych cech plików projektowych jest jest ich wymienność. Jeśli zaczernimy "grzebać" w pliku dwg i zapisywać tam dodatkowe rzeczy, które będzie obsługiwał tylko ZWCAD i to nie we wszystkich wersjach to może zrobić większe zamieszanie.

Z drugiej strony ktoś może zarzucić nam niekompatybilność tego ustawienia, bo reszta świata nie zapamiętuje tej opcji w pliku dwg i użytkownicy są przyzwyczajeni, że ta opcja jest odznaczona po restarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, BKW napisał:

[...] Proszę mi wierzyć, że przy pracy na co najmniej 10 plikach i w powiązaniu ich ze sobą xrefami wchodzenie w menedżera warstw i przestawianie tego przełącznika, tak aby te xrefowe warstwy ukryć, wcale nie jest wygodnym rozwiązaniem. [...]

Wykorzystanie standardowych filtrów warstw wydaje się w takiej sytuacji przydatne:

 

Filtry_warstw_xref.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dmatusz3 napisał:

Widzę, że post Pana nieco zdenerwował co nie było moim zamierzeniem.

Zdenerwował - nie, zirytował - tak
TAK MA BYĆ to zazwyczaj mówi się mało kumatemu uczniowi na lekcji fizyki czy matematyki (a proszę wierzyć, że przez coś takiego nie raz przechodziłem), gdy podczas setnej próby wytłumaczenia problemu on dalej go nie widzi.
Nie mniej proszę o wybaczenie :)

14 minut temu, dmatusz3 napisał:

Proszę spojrzeć na spokojnie, bo jest spora różnica pomiędzy zapisem stanu warstw do pliku dwg, a zapisu ustawień okien dialogowych w takim pliku.

Rozumiem, ale w takim razie to samo mogę powiedzieć z ustawieniami typu np. MIRRTEXT - możne je ustawić różne dla różnych plików DWG. I wiem, że to nie jest ustawienie okien dialogowych, ale jakby zasada działania podobna. Wystarczyłoby wprowadzenie takiej zmiennej. Ale... i tu zgadzam się poniekąd z Pana dalszą odpowiedzią...

18 minut temu, dmatusz3 napisał:

Jedną z podstawowych cech plików projektowych jest jest ich wymienność. Jeśli zaczernimy "grzebać" w pliku dwg i zapisywać tam dodatkowe rzeczy, które będzie obsługiwał tylko ZWCAD i to nie we wszystkich wersjach to może zrobić większe zamieszanie.

Z drugiej strony ktoś może zarzucić nam niekompatybilność tego ustawienia, bo reszta świata nie zapamiętuje tej opcji w pliku dwg i użytkownicy są przyzwyczajeni, że ta opcja jest odznaczona po restarcie.

Zgadzając się z Panem powiem tylko, że istnieje wiele ustawień i zmiennych w AUTOCADZIE, których brak w ZWCADZIE nie zmniejsza mu kompatybilności i stabilności działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adam Klaczek napisał:

Wykorzystanie standardowych filtrów warstw wydaje się w takiej sytuacji przydatne:

 

Filtry_warstw_xref.gif

Dziękuję, znam ten sposób.
Do samych xrefów się jak najbardziej nadaje. Natomiast do połączenia xrefów, pojedynczych warstw, filtrowanych warstw łącznie i przy próbie ich "odwrócenia" ta metoda się już nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób znamy i używamy, ale też nie idealny, bo nie można obsługiwać filtrów z poziomu paska komend, czy lispa, tylko znowu trzeba wchodzić w okno warstw, wywijać, klikać - ładnie to widać na filmiku od AK . Temat był wielokrotnie poruszany na forum, zgłaszany też przeze mnie (bez odpowiedzi od 13 Stycznia 2021), a ostatnio 11 marca i chyba nic się nie zmieniło (?).
Z tego co wiem, Autocad ma opcję filter w poleceniu -layer, ale nie ma wszystkich opcji - można tam tylko usunąć, edytować, czy ustawić jako aktualną, ale nie można włączać, wyłączać, zamrażać i odmrażać, a na tej opcji by nam najbardziej zależało.

Tak teraz myślę - czy można odczytać zawartość grupy i wpisać potem jako zmienną do lispa i wtedy zamrażać lispowo te zapisane warstwy? To byłoby jakieś obejście.
Czyli w rysunkach mam zawsze grupę warstw np. KKK w której są różne warstwy w zależności od rysunku, i po wywołaniu komendy np. "Freeze KKK" lisp najpierw odczytuje jakie warstwy są w grupie KKK i potem je zamraża po nazwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie