Problemy z wymiarowaniem


jowika

Recommended Posts

Witam. Proszę o informacje , czy ktoś spotkał się z problemem wymknięcia się spod kontroli wymiarów. Konkretnie:  rzut zwcad architecture 2020 został zwymiarowany ( wymiarowanie z zwcada) , wymiary z punktami na krawędziach ścian. Po czym nie wiadomo , w którym momencie, wymiary - niektóre wymiary zmieniły się samoistnie i przeskoczyły ich punkty uchwytu na   osie ścian, co kompletnie zniszczyło całą robotę związaną z wymiarowaniem . Dla tego mam pytanie , co zrobić ,żeby te wymiary zawsze miały punkt uchwytu tam , gdzie jest wskazany, czyli w moim wypadku na krawędzi ściany i mi same bez jakiejkolwiek kontroli się nie zmieniały, bo to jest nie do przyjęcia. Czy ktoś wie jaką zmienną ustawić, albo jak przywrócić je żeby wróciły do pierwotnych uchwytów. 

Link to comment
Share on other sites

To bez sensu . To już lepiej powrócić  do poprzednich wersji zwcad, bo były znacznie lepsze, albo zmienić program, bo to nie może być tak, że wymiarów nie da się kontrolować. Pamiętajmy te rysunki idą na budowę , a takie błędy dyskwalifikują rysunek  i cały projekt, i niosą za sobą konsekwencje  ogromne finansowe.

Link to comment
Share on other sites

Ciężko powiedzieć co mogło spowodować problem (jeśli jest taka możliwość to proszę podesłać kawałek rysunku lub zrzut ekranu w wiadomości prywatnej).

Podejrzewam zmienną DIMASSOC, która odpowiada za podążaniem wymiaru za obiektem. Jeśli jednak przypniemy ją do różnych obiektów, które się na siebie nakładają (np. kilka linii), a potem zmodyfikujemy geometrię to efekt może być różny od oczekiwanego.

Na filmie poniżej pokazałem jak różni się zachowanie wymiaru dla różnej wartości zmiennej.

Jeśli ta zmienna jest ustawiona na 1 to wymiar pozostaje dokładnie taki jak wstawiliśmy, przy wartości 2 podąża za obiektem.

dimassoc.gif

Link to comment
Share on other sites

Już wiadomo co jest przyczyną, a w każdym razie jedną z przyczyn.  tu nie chodzi o wymiarowanie linii, tylko ścian = pomieszczeń , a one są innym elementem.  Jeśli jakakolwiek przypadkowa czynność, albo automat zmienia położenie uchwytu wymiaru, a wiemy już , że tak się dzieje przez np. dodanie osi ściany, to jest dyskwalifikujące dla programu.

Nawet jeśli ta zmienna ustawiona jest na <1>, to i tak , przy ruszeniu ściany przeskakuje wymiar, sprawdziłam, np. odwraca się kierunek ściany i wymiar ściany 25 przeskakuje i mało tego wymiaruje ścianę od krawędzi do środka ściany, czyli 12,5. Ponieważ nie ma w tym żadnej logiki, czyli próby systemowego rozwiązania , to naprawdę jest kłopot. Nie ma sensu robić zrzutu z ekranu, proszę sobie narysować cztery ściany zwymiarować ściany i pomieszczenie , a potem dodać oś ściany i założyć , że jedna ze ścian ma oś po krawędzi i efekt będzie  wbrew jakiejkolwiek logice wymiarowania. To jest irytujące, bo jedynym rozwiązanie pozostaje wymiarowanie od początku , ale i tak nie wiadomo, czy przed wydrukowanie wymiary znów nie przeskoczą / zmienią się jakiegoś innego na razie nieznanego powodu. jeden powód znamy, że po dodaniu si ściany wymiary wariują, ale być może jest też inny / inne powody, których nie znamy. I o jest ogromny problem, bo nie ma pewności , czy rysunek jest prawidłowo zwymiarowany, a wręcz należy podejrzewać , że nie, wiec po co mi taki program ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...