skala kopiowanych obiektów


daga

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Zaczynam się uczyć ZWCADa . Chciałam skopiować obiekt z jednego rysunku do drugiego. Podane miałam te same skale 1:500 . Po skopiowaniu obiektu z innego rysunku wkleja mi się obiekt bardzo powiększony. Pomyślałam, że może inna jest rozdzielczość plików, ale nie znalazłam takich informacji we właściwościach. Czy moglibyście mi napisać jaka jest przyczyna, że obiekty się nie skalują? 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Daga

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleceniem ODLEG sprawdziłam wymiary i są prawidłowe na każdym rysunku. Po wpisaniu polecenia JEDN okazało się, że w jednym pliku ustawione były centymetry, a w drugim niezdefiniowane. Po ustawieniu w obu centymetrów nadal mam problem. Nie mogę przekopiować do nowego rysunku obiektu z rysunku w którym zmieniłam skalę wstawiania. Wklejam te obiekty do zakładki model. Próbuję ustawić zarys domu na działce. Mam mapę i zarys wg danych w skali 1:500. Co robię źle? Przejrzałam samouczek, ale nie naprowadził mnie na rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi obiekt jest tak duży, że na pierwszym nie jestem w stanie na najbardziej oddalonym rzucie zaznaczyć punktu.  Ale sprawdziłam jeszcze raz i na pliku mapy miała skalę niezdefiniowaną ale wymiary w metrach tak mi się wydaje, bo wymiar szerokości działki to 29, czyli tyle ile ma działka, a dom szerokość 1830cm. Czy nie da się zmienić wymiarów obiektu, np. mapy  z 29 na 2900?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżniłbym tutaj dwie rzeczy: skala rysunku i jednostki rysunku. W rysunkach CAD skala rysunku odnosi się zazwyczaj do wielkości wymiarów i opisów na rysunku po wydrukowaniu (tzn. jeśli wydrukuje Pani rysunek w skali 1:10 i 1:100 to na wydruku rysunek zostanie przeskalowany a opisy lub wymiary o tym samym formatowaniu zachowają tą samą wielkość).

Jednostki rysunku są odniesieniem do jednostek miary. W modelu można tworzyć rysunki w milimetrach, centymetrach, metrach, calach itd. Osoba tworząca rysunek ustala czy jedna jednostka modelu to jeden milimetr, centymetr czy metr itd. Jeśli przyjmie Pani, że jedna jednostka to jeden milimetr, to dom o wymiarach 12x18m w modelu będzie miał wymiar 12000 x 18000 jednostek (co równa się milimetrom zgodnie z początkowym założeniem). DOM rysowany w CM będzie miał wymiar 1200x1800 jednostek czyli CM.

Mapy na potrzeby architektury najczęściej utworzone są w metrach, rysunki architektonicznie w mm lub cm. Czyli na mapach jedna jednostka to 1metr, a w rysunkach architektonicznych jedna jednostka to jeden milimetr lub jeden centymetr (lub inna w zależności od preferencji tworzącego rysunek). Kopiując mapę do rysunku (podkładu domu) utworzonego w milimetrach należy po wstawieniu mapy przeskalować ją 1000x (dla rysunku w mm), lub 100x (dla rysunku w cm).
Jeśli wstawia Pani mapę za pomocą zwykłego kopiowania (CTRL+C - kopiowanie mapy, a potem CTRL+V - wstawianie mapy), a mapa jest w formie wektorowej (np. podkład DXF) to należy ją przeskalować poleceniem SKALA (SCALE). Tutaj polecałbym wstawić mapę za pomocą polecenia INSERT jako podkład lub zblokować mapę i dopiero kopiować, ewentualnie wstawić mapę do modelu za pomocą komendy CTRL+SHIFT+V (wklejanie obiektu jako blok). Niezależnie od formy wstawienia mapy należy ją przeskalować.
To samo działa w drugą stronę. Jeśli wstawia Pani podkład domu do mapy, to po wstawieniu domu należy przeskalować ten podkład x0.001 (dla jednostek mm) lub x0.01 (dla jednostek CM) (polecenie SKALA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, daga napisał:

bo wymiar szerokości działki to 29, czyli tyle ile ma działka, a dom szerokość 1830cm. Czy nie da się zmienić wymiarów obiektu, np. mapy  z 29 na 2900

Mapa jest tworzona w metrach, czyli jedna jednostka w modelu to jeden metr. Rysunek domu zapewne tworzony był w CM, czyli jedna jednostka to 1.0CM.
Proszę przeskalować podkład mapy poleceniem SKALA (SCALE) x100 i otrzyma Pani te same jednostki w modelu dla domu i podkładu mapy. Zalecałbym zblokować mapę poleceniem BLOK lub wstawić ją jako odnośnik (WSTAW/INSERT). Na zblokowanym obiekcie znacznie łatwiej pracuje się, nie ma obaw o przypadkowe zmiany wynikające z pracy na pokładzie (np. przesunięcie/usunięcie jakiś elementów mapy) co w rezultacie może doprowadzić do niezamierzonych błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie