Agnieszka


Recommended Posts

Witaj,

rysujesz trójkąt (największy), następnie wpisujesz w niego okrąg. Okrąg wpisujesz wyznaczając dwusieczne kątów utworzonych z boków trójkąta. W miejscu przecięcia dwusiecznych kątów trójkąta dużego otrzymasz środek okręgu wpisanego w trójkąt. Okrąg wpisany w trójkąt będzie miał promień, który przechodzi przez środek okręgu, czyli punkty przecięcia dwusiecznych kątów dużego trójkąta i jest prostopadły do boków trójkąta dużego. W ten sposób otrzymasz duży trójkąt z wpisanym dużym okręgiem. Wyznaczenie mniejszych okręgów wykonujesz podobnie jak dużego. Zanim wyznaczysz małe okręgi musisz utworzyć małe trójkąty. Małe trójkąty wyznaczysz rysując prostą, która jest prostopadła do dwusiecznych kątów dużego trójkąta i przechodzi przez punkt przecięcia dwusiecznej i okręgu dużego. Załączam schemat pomocniczy.

1. Trójkąt (białe linie)
2. Dwusieczne kątów trójkąta (czerwone linie opisane 'dwusieczna')
3. Rysujesz prostą przechodzącą przez punkt przecięcia dwusiecznych i prostopadłą do boków trójkąta - odcinek miedzy bokiem a punktem przecięcia jest promieniem trójkąta (zielona prosta opisana 'r')
4, Wpisujesz okrąg w trójkąt
5. Rysujesz prostą przechodzącą przez punkt przecięcia okręgu wpisanego i dwusiecznej kąta, która jest prostopadła do dwusiecznej - wyznaczasz małe trójkąty (linia cyjan, prostopadła do czerwonej dwusiecznej)
6. Rysujesz dwusieczną małego trójkąta wyznaczonego przez linię koloru cyjan.
7. Wpisujesz trójkąt, którego promień to punkt przecięcia dwusiecznych małego trójkąta i punkt styczny linii koloru cyjan, który jest również punktem przecięcia dwusiecznej kąta dużego i małego trójkąta z dużym okręgiem.
8. Powtarzasz procedurę z punktów 5 do 7 dla kolejnych kątów/naroży trójkąta.
 

Przechwytywanie.PNG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...