xref_niemożliwość podłączenia xrefa


alf

Recommended Posts

Wysypał mi się zw i mam teraz problem z podłączaniem odnośników, tj nie podłączają się tylko pokazuje się sama ścieżka. Czy czeka mnie naprawa zw poprzez ponowną reinstalację, czy jest na to jakiś lepszy sposób?

vernum = "2018.03.16(29562)_x64" (read only)

image.png.0bfd9f58e1878869a9bbc1da5438c065.png

Link to comment
Share on other sites

mam jeszcze jedno pytanie, jak prawidłowo wpisuje się dodatkowe ściezki poszukowań xrefów. Jesli np nie mam w tym zamym katalogu xrefy oraz magazym xrefów w katalogu nadrzędnym o nazwie np "aktulane xr" to jak to zapisać?

Link to comment
Share on other sites

wracając do ścieżek poszukowania xrefów. Zasadniczo wygląda to tak jak na schemacie:

image.png.b5dda2373687b077f73b5fc582555af3.png

mam w katalogu projekty poszzcególne katalogi różnych projektów, przykładowo projekt o nazwie kasuj. Tak pracuję na plikach np plik projekt v1 zawiera, odnośniki branżowe które aktualne trzymam w w katalogi o zawsze tej samej nazwie Aktualne XR oraz inne odnościki, np tabelki w kat o nazwie Standardy. Jak ustawić by w pierszszej kolejności szukał plików w tym samym katalogu a w dalszej w kat "Aktualne.." i "Standardy"? Czy działa to nie zależnie od położenia plików, np wtedy gdy znajdzie się plik w podkatalogu:

image.png.7dc13b9eba3e418fa2e074a0584d5dba.png

Link to comment
Share on other sites

 _XREF  i  _ATTACHIMAGE  mają opcje  osadzanie  jako 'RelativePath'  ( screny )

Wg mnie ZWCAD to obsługuje.

W razie wątpliwości można banalnie to zwerygfikować zapisując jako plik DXF a następnie w notepadzie odszukać odp. fragment nazwy osadzonego pliku weryfikując jaka część ścieżki jest przed nazwą  😉

Pozdrawiam,
J.

AttachRelativePath.jpg

AttachXRefRelative.jpg

Link to comment
Share on other sites

..  ale chodzi tu o ustalenie, niezależnej od wpisanej i zapamiętanej, ściezki  poszukowania xrefa, stąd było moje pytanie o składnię "ścieżki względnej", o ile ona istnieje, w okienku ścieżek dodatkowych. Bo jak wpisuję ścieżkę additional klikająć w "Browse", to wpisuje zwcad całą ścieżkę niestety.. a tu chodzi o organizację pracy na plikach, gdzie wymagana jest scieżka względna. Inne, nie powiem, że wszystkie, programy potrafią to, tj wpisanie ścieżki niepełnej powoduje, że automatycznie program szuka ściezki katalogowej od końca..

 

image.png.e20b05deaa04007c8afc9af0734a83a5.png

Edited by alf
Link to comment
Share on other sites

Można wykorzystać skróty Windows (zwane bardziej elegancko jako tzw linki symboliczne ) .  

W praktyce tworzymy w katalogu projektu skrót prowadzący  ( nie do pulpitu a )  do podkatalogu naszej biblioteki 

Jesli np. trzymamy zbiór obrazów i innych w katalogu  c:\biblioteka\* 

A projekt utworzymy w katlaogu d:\Projekty\  

to powinnismy w nim utworzyć skrót o nazwienp.  'biblioteka'  prowadzacy do katalogu c:biblioteka\ 

przy załączaniu z opcja relative będzie pamiętana ściezka względna . 

O linkach symbolicznych i jak się je robi google napewno pomoże (mi wyskoczyło pierwsze lepsze tu : https://leniwy.eu/news,10,Linki-symboliczne-w-Windowsie.htmlJ.

J.

 

Link to comment
Share on other sites

problem jest chyba bardziej skomplikowany, projekty trzymamy na serwerze i korzystam ze zmapowania ścieżki, właśnie z tych powodów by ścieżki bezwzględne przy przenoszeniu katalogu projekty się nie gryzły. podłączane pliki z dysku C ze ścieżką względną podłączają się ok, natomiast ze zmapowanego serwera z pełną ścieżką.. nie wiem czy taka składnia to zalatwi, nie mam teraz mozliwości testować:

..\.. \.. \!! Odnośniki aktualne

image.png.d1e717e523cd0e282c526eb51dc86df0.png

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcemy, aby xref''y były w osobnym katalogu, to niezależnie od tego czy pracujemy na serwerze, czy na swoim dysku, to przy wstawianiu wybieramy ścieżkę względną i nawet jak przeniesiemy projekt (rysunek główny z podkatalogiem z xref'ami) na inny dysk, to xref'y podłączą się prawidłowo (zał.)

2019-03-14 08_41_42.png

 

2019-03-14 08_47_42.png

Link to comment
Share on other sites

Dnia 13.03.2019 o 13:37, alf napisał:

mam jeszcze jedno pytanie, jak prawidłowo wpisuje się dodatkowe ściezki poszukowań xrefów. Jesli np nie mam w tym zamym katalogu xrefy oraz magazym xrefów w katalogu nadrzędnym o nazwie np "aktulane xr" to jak to zapisać?

Takie było moje pytanie - cyt. powyżej

Rozumiem, że to tak dziala (ścieżka względna w okienku "scieżka xrefa") i nie mam zastrzezeń, ale wracam do przypadku poszukowania innych sciezek plików tj działania okienka "dodatkowa ścieżka". Rozumiem że do czegoś ona powinna być przydatka, tj wyobrażam sobie jesli ktoś w moim rys zmieni ścieżkę na inną, wtedy śieżka zaamiętana, nie ważne czy względna czy bezwzględna, będzie inna.. okienko drugie w przypadku zgubienia ściezki, powinno służyć do poszukiwania pliku we właściwym wskazanym w tym okienu jako sciezka, miejscu. I o to pytałam, czy w okienku "dodatkowa ścieżka" można wpisać ścieżkę względną i jeśli tak, to jak?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...