Odmierzanie na polilinii


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zastanawiam się czy jest jakiś szybki sposób na odmierzanie dowolnej odległości na polilinii.

Załóżmy, że moja linia składa się z kilku łuków oraz prostych. Całość ma 500 m, a ja w 36,5 m chciałbym coś wstawić. Ma ktoś pomysł jak to najszybciej wykonać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Najprostsze wydaje się _measure (alias ME) i ustawienie długości segmentu na 36.5

Funkcja wstawi punkty co zadaną odległość. Wprawdzie dostaniemy kilka niepotrzebnych punktów,

ale wiadomo, że punkt wstawienia "czegoś" będzie pierwszym punktem na polilinii.

Zastanowię się jeszcze nad innymi rozwiązaniami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecenie _measure oczywiście znam. Problem polega na tym, że jeżeli jest to jakaś długa Polilinia (przykładowo oś drogi, która ma kilkaset metrów) to wstawi mi bardzo dużo niepotrzebnych punktów. Przy powtarzaniu takich czynności często, sami wiecie co stanie się z rysunkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Sposób "nie_najmądrzejszy", ale prosty i działa:

1497141903_2018-05-1111_52_52.thumb.png.7c30cabea98a776106f3e1144ce37672.png

Z lewej na prostej: LEN - opcja Przyrost - wartość (minus)-55 - wstawiony okrąg - LEN - opcja Przyrost - wartość 55

Z prawej na łuku: LEN - opcja Przyrost - wartość (minus)-110 - wstawiony okrąg - LEN - opcja Przyrost - wartość 110

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam Klaczek napisał:

Dzień dobry,

Sposób "nie_najmądrzejszy", ale prosty i działa:

Nie do końca, bo działa tylko w przypadku, gdy ucinamy coś na samych końcach. W przypadku, gdy mamy kilka łuków i prostych i utniemy coś na środku długiego odcinka to później jak wydłużamy to wydłużamy tlyko konkretną prostą albo łuk. Program nie odtworzy nam pierwotnej trasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dmatusz3 napisał:

A gdyby zrobić kopie pierwotnej polilinii w tej samej lokalizacji, skrócić, wstawić punkt i usunąć skróconą polilinię?

Można także zrobić kopie w inne miejsce i wykorzystać punkt końcowy polilinii, którego położenia nie zmieniamy.

Ta opcja jest najlepsza i w ten sposób do tej pory działałem. Myślałem jednak, że są jakieś wygodniejsze funkcje, ale jak widać niestety ich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kojacek napisał:

Z tego co rozumiem, LISP mierzy odległość X pomiędzy punktem A i B. W moim przypadku znam lokalizację punktu A i odległość X. Pytanie tylko, jak wyznaczyć na polilinii gdzie jest ten punkt B położony.

Mam nadzieję, że nie niamieszałem za bardzo 🙈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacnightingale napisał:

Z tego co rozumiem, LISP mierzy odległość X pomiędzy punktem A i B. W moim przypadku znam lokalizację punktu A i odległość X. Pytanie tylko, jak wyznaczyć na polilinii gdzie jest ten punkt B położony.

Mam nadzieję, że nie niamieszałem za bardzo 🙈

No to ja trochę namieszałem. Ale to co chcesz też się da zrobić LISP-em. W wolnej chwili wrzucę w jaki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyznaczania punktu na krzywej w zadanej odległości od innego punktu na niej się znajdującego przedstawiam funkcję LISP-a:

; ================================================================== ;
; Zwraca punkt (lub nil) znajdujacy sie na krzywej <Curve> w         ;
; odleglosci <Dist> od punktu <FromPt>                               ;
; Dodatnia wartosc <Dist> wyznacza punkt w kierunku zgodnym z        ;
; przebiegiem krzywej, ujemna w kierunku przeciwnym                  ;
; ------------------------------------------------------------------ ;
(defun jk:CAL_GetPointAtDist (Curve FromPt Dist / %)
  (if
    (setq % (vlax-curve-getDistAtpoint Curve FromPt))
    (vlax-curve-getPointAtDist Curve (+ Dist %))
  )
)
; ------------------------------------------------------------------ ;

Wymaga ona trzech argumentów: 1) obiektu 3) punktu na nim i 3) odległości. Zwraca punkt lub nil.

Poniżej funkcja ilustrująca testowe działanie - po wskazaniu splajnu, punktu na nim (zielone kółko), rysuje 5 (czerwonych okręgów) w odległości 10 20 30 40 i 50 od niego. Kod:

(defun C:TEST-A ( / e p)
  (if
    (and
      (setq e (car (entsel "\nKrzywa:")))
      (setq p (getpoint "\nOd punktu:"))
    )
    (foreach % '(10 20 30 40 50)
      (cd:ACX_AddCircle
        (cd:ACX_ASpace)
        (jk:CAL_GetPointAtDist e p %)
        1 T
      )
    )
  )
)

Funkcja testująca wymaga CADPL-Pack'a (https://kojacek.wordpress.com/2015/11/04/cadpl-pack/) a aziałanie wygląda tak:

getcurveatpoint.gif.36e070fe558ec14bc34b57f54714107f.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kojacek napisał:

Do wyznaczania punktu na krzywej w zadanej odległości od innego punktu na niej się znajdującego przedstawiam funkcję LISP-a:

Kompletnie się na tym nie znam, więc czy mógłbym prosić o gotowego LISP-a do pobrania? Chyba, że wystarczy wrzucić ten tekst do notatnika i zapisać pod odpowiednią nazwą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie