Błędy w dokładności linii?


kaminki

Recommended Posts

Czy jest jakaś możliwość naprawy takiej sytuacji?

Długości linii są pełne, natomiast pole jest z błędem. Mamy dostęp do tylko 8 miejsc po przecinku dla wartości. 

Czy tylko u mnie tak się zdarza? Jest to Polilinia złożona z kilku linii (połączone w jedną całość). Gdy przerysuje się wszystko jedną polilinia to jest ok. Ale przerysowywanie każdego obiektu zajmie wieki. Co może być przyczyną?

ala1.PNG.92f13ce402d08b81ef98357bb7a5166d.PNG

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, dmatusz3 napisał:

Sprawdziłem plik w AC 2018, ZWCAD 2015 i ZWCAD 2018.

Wynik jest identyczny. Po rozbiciu elementów i połączeniu poleceniem PEDIT obszar się nie zmienia.

Nie zmienia się ale dlaczego pole jest niedokładne, jeżeli każdy element jako linia/polilinia posiada równą długość. Gdyby obwód był nierówny to było by to zrozumiałe ale w takiej sytuacji nie powinno tak być. 

Gdy rysujemy z ręki, podając wymiary każdej linii to jest ok. Ale podczas rysowania używa się funkcji np. odsuń, utnij czy kopiuj. Finalnie łączy się to w całość i powstaje taki problem.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że programy pracują jednak z pewną dokładnością. 

Algorytmy raczej (jak sądzę) nie używają długości, lecz operują na współrzędnych. Sama zmiana położenia obiektów w układzie współrzędnych może wpływać na te obliczenia.

blad_rysowania_linii.gif


Czy taka dokładność wyświetlania jest dla Pana taka ważna? Może zmiana dokładności wyświetlania z 8 miejsc po przecinku do 7 miejsc po przecinku (polecenie _UNITS)?

 

 

Link to comment
Share on other sites

W świecie komputerów liczby rzeczywiste są ZAWSZE obarczone błędem dokładności ich zapisu. Żeby to sprawdzić wystarczy w dowolnym dostępnym języku programowania sprawdzić następującą wartość logiczną : (1/3) * 3 == 1. Oczywiście my ludzie wiemy, że jest to prawda, ale nie jest to oczywiste dla systemu komputerowego. Po wykonaniu tych obliczeń niestety 1 <> 1. Dlatego obliczenia powinno się wykonywać z większą dokładnością niż chcemy uzyskać wynik odrzucając liczby na miejscach nieznaczących. W tym konkretnym przypadku powierzchnia jest liczona jakimś algorytmem, który jak mniemam może dawać rózne wyniki w zależności od kierunku polilinii, sposobu reprezentacji czy chociażby samej lokalizacji wierzchołków. Jaki jest cel lub potrzeba oznaczania powierzchni elementu z dokładnością do 8 miejsca po przecinku? Czy jest to gdzieś używane/liczone/wyświetlane lub ma jakieś inne istotne znaczenie? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...