Czy jest coś takiego jak kolor tła?


2P

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest coś takiego jak kolor tła, który można nadać elementowi?

Element rysunkowy może być w jakimś kolorze, możne być jak_warstwa, jak_blok, a czy może być jak_tło??? Coś jak wipeout...

Wpadli na to w autodesku, że to może być przydatne? A może w ZWsoft sam wprowadzi taką funkcjonalność.... 

=2P=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy podpowiedzieć taki pomysł. A czy może Pan wytłumaczyć w jakiej sytuacji to może mieć zastosowanie? bo taki element byłby niewidoczny.
Jakiś czas temu pojawił się pomysł, żeby nadawać elementom / warstwom parametr przezroczystość. Nie wiem kiedy to zostanie wprowadzone, ale czy Pana pomysł miałby praktyczne zastosowanie w innych sytuacjach niż przezroczystość?
Dodatkowa kwestia to zgodność z formatami dwg.
Nie wiem czy podobna funkcjonalność jest w AC, ale jeśli nie, to szanse na wprowadzenie takiego rozwiązania szacuję na niewielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kruszynski napisał:

Nie wiem czy podobna funkcjonalność jest w AC, ale jeśli nie, to szanse na wprowadzenie takiego rozwiązania szacuję na niewielkie

Z takim podejściem do innowacyjności sie nie zgadzam .....ZWSOFT też moze mieć ciekawe rozwiazania i patenty  ...niekiedy lepsze od AC ..... bo innowacyjność nie polega na tradycyjnym " stereotypowym chińskim zrzynaniu" rozwiązań technicznych" ....bo potem sa problemy prawne tak jak ze starym 2015+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z wykorzystaniem koloru tła już od dłuższego czasu wykorzystuję.

Chodzi o przysłanianie jednych elementów drugimi elementami (w kolorze tła). Wykorzystuję to do specyficznego rysowania otworów w ścianach. W załączeniu rysunek. Narysowane jest to tak, że ściany (w tym kreskowanie) narysowane jest tak jakby nie było otworów drzwiowych czy okiennych. Następnie wstawione są bloki okien i drzwi, które przysłaniają element ściany. W bloku jest WIPEOUT przysłaniający kreskowanie. I wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że obwód wipeouta nie ma grubości linii, a więc przy nałożeniu samego prostokątnego wipeouta na ścianę połowa grubych linii od ścian wystaje poza wipeout i jest widoczna. Mam więc to rozwiązane takie, że linie grupę ścian przykrywane są nie tyle przez wipeout, ale przez inne grube linie w kolorze tła. Te linie znajdują się na odpowiedniej warstwie, której kolor mam ustawimy na 255,255,255. Wszystko działa.

Dzięki temu okna i otwory łatwo przesuwać, zmieniać, kreskowanie jest na stałe i bez jakiś dodatkowych nakładek i LISPów jest dobra obsługa otworów w ścianach. itp

I teraz w czym jest problem. Otóż w czasie moje i mojego biura pracy w niczym. Ale jeśli rysunek przekazuję komuś poza biuro, to jeśli ktoś pracuje na innym kolorze tła niż biały to otwory nie wyglądają dobrze do czasu, aż inny projektant nie zmieni sobie warstwy dla linii przykrywających na kolor swojego tła. Jeśli jest on inny niż biały, to przed wydrukiem kolor tej warstwy należny znów zmięć na biały... Mało wygodne i mało kto obcy rozumie moją ideę rysowania z przesłanianiem. W biurze mam LISPa zmieniająca kolor tła i warstwy dla linii przykrywających automatycznie, ale zewnętrzni projektanci tego nie mają.

Gdyby było coś takiego jak kolor_tła sprawa była by prosta, a rysunek stworzony z elementami przysłaniającymi otwierany na dowolnym komputerze z różnym kolorem tła wyglądałby tak samo.

q1.thumb.jpg.aaa31c56b229adca09b0aaabbd1fa326.jpg

Edytowane przez 2P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze rozumiem, chodzi może o zachowanie "przykrywki" takie jak działa background jak w mtexcie? Wipeuot był by ok, ale z rozszerzeniem o kolor tła. Może to być też solid lub kreskowanie solid. Funkcja taka musiała by sama zanalizować granice bloku/elementu po zewnętrznej i do tego wygenerować solid/kreskowanie solid, z nadanym kolorem lub przezroczystością. ZW nie umie narysować solida lub kreskować solidem w wersji przezroczystości, więc można by zw/china jakoś podpuścić by to zrobili. Myślę że to do rozważenia pomysł.

PS. za wipeoutem nie przepadam, zachowuje się kapryśnie (wyłazi na wierzch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyłoby, żeby obwód WIPEOUTa mógł być w tym samym kolorze co wnętrze WIPEOUTa, które właśnie automatycznie przybiera kolor tła.

A mnie udało się opanować WIPEOUTy i to jest genialne narzędzie do minimalizowania pracy i łatwej edycji projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomogło by też dodanie  koloru przezroczystego do palety kolorów (bo 255 nim nie jest), wtedy wipeout by mógł mieć dowolny kolor z palety kolorów, a do tego zwykły solid by zastępował wipeout. co ciekawe, kiedyś solid z "kolorem" przezroczystym (zrobiony chyba w mikrostacji) wyświetlał mi się w dwg-u jako przezroczysty i był solidem.. ale narzędzie do analizy obwiedni analogiczne jak w kreskowaniu tylko od zewnątrz, by sie przydało. też mam problem z wyświetlaniem na zabałaganionym rys, wtedy używam np dla opisów i wymiarów background-u,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam Klaczek napisał:

Dzień dobry,

Dla WIPEOUT można wyłączyć ramki. Można też ramce nadać dowolny kolor, choćby z okna właściwości.

Pozdrawiam.

Tak, ale jak wyłączy się ramkę, to ramka nie przykrywa wtedy linii pod spodem.
Można nadać dowolny kolor ramce WIPEOUTA, ale nie jest to kolor o parametrach tła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie