Nauka LISP czy .net?


Gimnazjum

Recommended Posts

C# daje perspektywę nie tylko w środowisku CAD, więc warto się go uczyć. LISP w wydaniu AutoLISP lub VisualLISP ogranicza się do platform CAD i to zapewne tylko związanych z plikami dwg czyli ZwCAD, AutoCAD etc. Są systemy CAD, które nie wiedzą co to jest LISP. Jest sporo materiałów w sieci na temat programowania w AutoLISP'ie. Jest się z czego uczyć. Z C# pod CAD zdecydowanie mniej natomiast o samym C# jest sporo. Wg mnie warto zainwestować w C# (sam się z nim zmagam mimo że LISP'a już co nieco liznąłem) i nie będzie to łatwa droga. Ponadto już całkiem prozaicznie dla C# masz bardzo przyjazne VisualStudio z debuggerami, kolorowaniem i sprawdzaniem składni, kontrolą typów etc. Dla LISP'a pod ZwCAD'a pozostaje ci jakiś zaawansowany notatnik typu notepad++ bez debuggera. Jest jeszcze VBA ale to osobna sprawa i nie o to pytałeś więc pomijam.

Link to comment
Share on other sites

To wszystko zależy z czym wiążesz przyszłość. Jeżeli masz ambicje być programistą i chcesz pisać aplikacje (nieważne czy pod CAD czy więcej), oczywiście idź w .NET + C#. Przy okazji możesz "dotknąć" też AutoLISP-a (czy VL), nie zaszkodzi, a może pomóc (inne spojrzenie).
Jeśli zaś, będąc inżynierem (mechanikiem/elektrykiem/budowlańcem/etc.), i pracując w programach autocadopodobnych (czy w nim samym) chcesz tylko, (dużo dużo) więcej z niego "wycisnąć" (do tego małym kosztem) ucz się AutoLISP-a. Poszerzy twoje horyzonty dotyczące budowy i struktury rysunku (modelu), samej aplikacji. Taka wiedza może naprawdę poważnie zwiększyć codzienną wydajność, uprościć i ułatwić pracę, zmniejszyć ilość błędów, zautomatyzować wiele czynności. O swego rodzaju "frajdzie" nie wspomnę :)

Link to comment
Share on other sites

Programuję hobbystycznie od 1,5 roku. Najpierw przerobiłem    Praktyczny kurs Autolispu

Po czym stwierdziłem, że zbyt dużo trzeba się napracować aby uzyskać odpowiednie efekty.

Potem zacząłem się interesować C# . W sieci znajdziesz tysiące kursów do C#.

Ostatecznie postawiłem na C# i Visual Studio Community 2015.

 O ile się nie mylę licencja Microsoftu zezwala nawet na sprzedaż komercyjną własnych programów o ile spełnia się odpowiednie warunki - nie przekraczanie ilości stanowisk, osób pracujących nad projektem i określonych zysków.

Co prawda ZWSoft nie ma jeszcze własnej dokumentacji NET albo jej jeszcze nie odkryłem, ale możesz z powodzeniem wykorzystywać przewodniki takie jak ten net

 

 

Link to comment
Share on other sites

W VBA najszybciej napiszesz i uruchomisz kod. Jest on na pewno czytelniejszy od Lispa. Dużo pomaga w nauce zintegrowane środowisk programowania z debuggerem i podglądem zmiennych  wejście w ZwCAD:  ( Tools > Macro [New]   a nastepnie [VBA Editor] ) 

Lisp w ZwCAD chyba nie ma nawet debuggera. Lisp był historycznie pierwszym językiem programowania wbudowanym w Autocady,  uzywa go częśc raczej starszych nakładek. To język niszowy. Dodając ciekawostkę, że Lisp posługuje się w wyrażeniami w notacji RPN (co to jest wiedzą tylko dinozaury IT ;-) są podstawy do twierdzenia że inwestycja w nauke raczej słabo uwarunkowana.


C# raczej dla średnio i mocno zaawansowanych ( a napewno tych z praktyką ). Trzeba umieć opanowac szereg elementów osobnego środowiska MS Visual Studio. C# wymaga obeznania z Zwcad SDK ew.  Autocad SDK ( setki funkcji API  i struktur  które trzeba wiedzieć jak inicjować)  .

Jeśli ci się spodoba VBA to możesz kontynuować rozwój korzystając z kompilowanych (exe) aplikacji VBA w technologi COM i ActiveX  w C ,C++ , Delphi .

 

J.

 

Link to comment
Share on other sites

Mam "pod ręką" podobnego młodego gimnazjalistę (zauroczony "cyfrową" czasoprzestrzenią). W tym roku zapisał (sam chciał, sam się zapisał, sam jeździł na drugi koniec miasta) na naukę C++. Z perspektywy połowy roku wydaje mi się to dobry krok, choć uważam, że C++ jest raczej z tych trudnych języków. Ale uczy jednego: analizy problemu, myślenia algorytmicznego i szukania drogi optymalizacji (to chyba najtrudniejsze). W związku z upadkiem współczesnej edukacji, takie zajęcia wydają mi się być doskonałym uzupełnieniem dla rozwoju na poziomie gimnazjum i wyżej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...