Witam Ponownie!


cadpc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Państwa!

Pytanie jest natury technicznej!

Mam problem z rysunkiem drogi o dł. ok.30 km wykonanej na podkładach z skanowanych map!. Skala z jaką muszę wydrukować tę drogę umożliwia mi wykonanie ok. 12 rysunkó o dł. ok. 200 cm i szerokości ok. 610.

Mam jednak problem z krętością drogi - w jaki sposób ustawić wydruk skoro droga przeniega skośnie (po skosie monitora) a chcę wydrukować w układzie skośnym a zaznaczenie funkcji drukowania orientuje się w układzie x,y nawet jak lokalny układ współrzędnych obrócę o kąt nachylenia drogi.

Mam nadzieję że będzie to zrozumiałe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego typu problem rozwiązuję troszkę inaczej:

Metoda 1:

W modelu ustawiam UCS pod wymaganym kątem np. Poleceniem

_UCS _z

Następnie "wyrównuję widok" na monitorze do osi

_PLAN

i właściwie mogę już drukować skośną drogę równolegle do krawędzi papieru, albo definiować Layouty jak w filmiku.

Metoda 2:

Tworzę dodatkowy plik który służyć ma tylko do druku i podczytuję do niego (XREF) plik mapy z drogą. Obracam XREF tak żeby łatwo było drukować. Można skopiować XREF, każdy obrócić inaczej, podocinać i pododawać ramki. Wtedy taki plik służy tylko do drukowania zestawu arkuszy, a pracuje się w głównym rysunku.

Metoda 2 jest dla tych którzy nie lubią Layoutów.

Pozdr

Paweł Pijanowski

=2P=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo fajne sposoby.

Wydaje mi się, że metoda pierwsza może być pomocna przy drukowaniu np. prostej drogi biegnącej pod określonym kątem. Układ współrzędnych można obrócić tylko raz, ponieważ następny obrót spowodowałoby przestawienie rysunku w istniejących już layoutach.

Jeśli nie korzystamy z layoutów, trzeba byłoby wstawiać tabelki po każdej zmianie UCS, oraz przestawiać go przed każdym wydrukiem.

W drugiej metodzie można stworzyć tyle plików, ile jest wydruków, lub w przestrzeni modelu wstawić kilka Xrefów i każdego obrócić i poprzycinać. Może się to przydać w przypadku wydruku np. krętej drogi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chyba się jednak nie zrozumieliśmy bo nic z wymienionych wyżej rzeczy nie ma miejsca przy pierwszej metodzie.

1. Jak w modelu przestawimy UCS i następnie ustawimy Plan view do tego UCSa, po czym w Layout'cie dodamy Viewport, to rysunek będzie w nim we właściwą stronę (np. droga równolegle do krawędzi).

Teraz jeśli wrócimy do modelu, ponownie przestawimy UCS i PlanView i ponownie wrócimy do Layoutu, żeby dodać kolejny Viewport, to w tym viewporcie możemy mieć rysunek pod innym kątem! Czyli na jednym arkuszu możemy mieć Viewporty z różnym PlanView. Oczywiste więc, że na różnych arkuszach tymbardziej możemy mieć rysunek pod róznymi kontami, niezależnie jaki jest UCS i PlanView w modelu!

Wcale nie trzeba zmieniać układu współrzędnych za każdym razem!! Po ustawieniu viewportów na arkuszu RAZ, sprawę mamy załatwioną! Wracamy do glogalnego UCSa, globalnego PlanView i rysujemy dalej, a wydruk bezproblemowo robimy z Layout.!!!

Nie korzystanie z Layoutów w metodzie 1 nie ma sensu. Chyba że tabelki i ramki dla poszczególnych rysunków umieszczamy na różnych warstwach, włączanych i wyłączanych przy wydrukach.

2. Druga metoda zdecydowanie sugeruje wykorzystanie jednego pliku do wydruku. Dla mnie istotne jest jeszcze to, że wszystkie arkusze (razy x egzemplarzy) drukuje "jednym kliknięciem" na papierze z rolki - minimum odpadów papieru! Potem taki parometrowy wydruk rozcinam na arkusze.

Nie wszyscy wiedzą, że tą metodą w jednym pliku do wydruku, można mieć zrobione arkusze z tego samego dwg, a wyświetlające różne układy warstw i kolorów tego samego rysunku. Ale to już osobne zagadnienie bardziej związane z wielokrotnym podczytywaniem tego samego XREFa....

=2P=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zgadzam się.

Przyznam, że nie sprawdziłem tego, sądziłem, że przestawienie układu współrzędnych wpłynie na utworzone rzutnie.

Tak jednak nie jest. Rzutnie "pamięta" te ustawienia.

Jeśli po takiej operacji sprawdzimy polecenie DVIEW (opisane powyżej) to okaże się że zmieniła się wartość kąta obrotu obiektów w rzutni.

2. Przyznam, że nie wiem jak podczytać Xrefa tak, aby w każdym wystąpieniu można było osobno ustawić warstwy. Pan podczytuje dokładnie ten sam plik, czy jest zrobiona kopia pliku dwg w innym katalogu? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię kopi pliku dwg, który chcę podczytać dwukrotnie (to byłoby takie nieeleganckie ;) ;) ;) )

Wykorzystuję pewien kruczek, nawet nie wiem czy jest to gdziekolwiek opisane w instrukcji AutoCADa...

A mianowicie:

Podczytuję dany rysunek pierwszy raz, następnie wchodzę w managera XREF i zmieniam nazwę XREFa w pierwszej kolumnie. Przy podczytywaniu nazwa przyjmowana jest na podstawie nazwy pliku, ale wcale taka nie musi być!

Następnie podczytuję kolejny raz ten sam plik i on pojawia się niezależnie w Managerze pod nazwą zgodną z nazwą pliku.

W ten sposób mam podczytany ten sam plik parokrotnie i operacje na warstwach odnoszą się do każdego z nich niezależnie, bo przedrostek nazwy warstwy to NAZWA XREFa, a nie jak się najczęściej przyjmuje NAZWA PLIKU.

UWAGA. W ZWcadzie najlepiej zapisac i wczytać taki główny dwg ponownie, bo po zmianie nazwy XREFa, nazwy warstw nie są aktualizowane i są niewidoczne w spisie warstw. Ale po ponownym załadowaniu wszystko jest OK.

Ta metoda jest niesamowicie przydatna dla ludzi nie lubiących Layoutów, a drukujących z pliku grupującego wszystko na zasadzie XREFów. Szczególnie przydatne jest to wtedy, gdy rysujemy w innych kolorach niż chcemy drukować bez wykorzystania przypisań dla pisaków... ale to też osobny temat ;)

Pzdr

Paweł Pijanowski

=2P=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem świadomy, że moje podejście do stylów wydruków będzie dla wielu oryginalne i wielu się ze mną nie zgodzi ale :) ...

1. Po wielu latach pracy z CADem jestem zdania, że przy obecnym rozwoju technicznym sprzętu i oprogramowania korzystanie ze styli ctb czy stb jest zupełnie zbędne. To są historyczne naleciałości czasów pisaków w ploterach, małych rozdzielczości monitorów i słabych kart graficznych. Mało tego nawet skłaniam się do tego, że style są szkodliwe i utrudniają współpracę.

Wg mnie (!) o wiele właściwsze jest nie stosowanie styli. Jestem zdecydowanie za rysowaniem WYSIWING - czyli takie kolory jakie mam na monitorze, takie mam na wydruku. Jak można się domyślić, stosuje więc głównie kolor czarny, a kolor(y) dodatkowy tylko taki jak będzie docelowo drukowany na rysunkach. Grubości linii tez definiowane jawnie, a nie przez style.

Zdaję sobie sprawę, że wielu zaprotestuje, bo dzięki kolorom na monitorze rysunek jest czytelniejszy. To ja pytam, czy w taki razie wiedzą jak będzie rysunek czytelny po wydruku?

Niestety jak obserwuję rysunki, większość stosujących kolory "w podglądzie" generuje nie do końca czytelny efekt końcowy.

Żeby przekonać się do takiego podejścia, trzeba się na początek zdecydować na kolorowe (w granicach rozsądku!!!) rysunki docelowe. Kolorowe w sensie poprawienia czytelności, z zachowaniem łatwości wykonywania kopi cz-b. Wtedy style stają się uciążliwe i zbędne.

2. Wracam jednak do tematu, czyli drukowanie bez stylów z wykorzystaniem wielokrotnych podczytów XREF. Załóżmy, że rysujemy z wykorzystaniem kolorów (ściany na czerwono, okna na filoetowo, drzewa na zielono itp...), a chcemy drukować wszystko na czarno.

Tworzymy więc plik do wydruku do którego podczytujemy rysunek główny. W pliku do wydruku ustawiamy kolor warstw na czarno, ewentualnie grubość linii i widoczność warstw. W każdym momencie możemy drukować z takimi ustawieniami, a pracować w głównym pliku ze swoimi ulubionymi kolorami.

Ważne że ustawienie widoczności warstw zapisywane jest niezależnie w pliku do wydruku i nie wpływa wzajemnie na aktualne ustawienie widoczności w pliku roboczym.

Ta metoda zastępuje w 100% Layouty! A nawet jest lepsza w odniesieniu do starszych autocadów i zwcada, jeśli chodzi o stosowanie różnych kolorów tych samych elementów w jednym wydruku (arkuszu).

Pozdrawiam

Paweł Pijanowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja stosuję z powodzeniem layouty i pliki do ustawień kolorów (stb, ctb), jeśli jest sytuacja drogi, po prostu przekręcam USC modelu + plan w danym layoucie (nie papier) tak by droga leciała tak jak ja chcę, a nie jak by chciał geodeta. Jesli ktoś potrzebuje właściwe współrzędne, to moze je mieć ustawiając world usc, bez planowania. W layoucie da się również ustawić zamrożenie niektórych warstw danego modelu (Current viewport freeze), przydatne bo roboczy śmietnik zostaje na modelu a w layoytach jest ładnie wyglądający porządek.

Jednakże.. jesli chciało by się ustawić inne w różnych layoutach grubości linii, w zależności od warstw.. to mamy możliwość dalszej edycji w pliku ctb, ale tu niestety nie możemy nadawać cech warstwom tylko kolorom

Marzeniem ściętej głowy było by gdyby ZWcad umiał to co Microstation, tj ustawiać na modelu lub layoutach tzw "overrides", to bez zmian w pliku ustawiał widoczność linii (grubość, kolor, typ linii). Działa to w ten sposób, że możemy np bez zmiany w modelu nadać nowe parametry dla danych warstw (kolor grubość, typ linii) i możemy jednym

ruchem z kolorowej mapy na modelu wydrukować layout cały na szaro i cienko. I wystarczy przełączyć widok ze zwykłego na "overrides" i z kolorków mamy szaro. To co proponuje acad, tj nadpisanie cech w modelu jest niestety nieodwracalne (tj należy podczytać od nowa odnośnik). Moze po prostu dało by się by producent dał możliwosc edytowania w "Layer Properties Manager" na kształt overrides? Wyszło by w sumie prawie na to samo co w MS, a o morze lepiej niż z tradycyjnym autocadzie :lol:

Swoją drogą metoda z plikiem wydruku jest też super (prawie jak overrides :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze moim zdaniem (dla zwolenników CTB i arkuszy) prostsze rozwiązanie jakim jest polecenie MVSETUP które daje możliwość obrotu widoku w rzutniach wokół dowolnego punktu bez zmiany współrzędnych i całej tu ww. zabawy. Nie wiem jak ma się to polecenie do twist w ZWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam Problem przerzucilem sie z autocada na zwcada ze wzgledow finansowych w autocadzie robilem sobie wydruk do .eps a w zwcad nie moge takiej opcji znaleźć czy ona istnieje ??. A Druga sprawa dlaczego przy wydruku mam gorsza jakość niż z autocada teoretycznie powinno być to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Problem przerzucilem sie z autocada na zwcada ze wzgledow finansowych w autocadzie robilem sobie wydruk do .eps a w zwcad nie moge takiej opcji znaleźć czy ona istnieje ??.

Wydruk do EPS można uzyskać za drukując na drukarkę wirtualną PDFcreator http://www.zwcad.pl/pdfcreator.php .

Po wydruku program zapyta się o nazwę pliku, można wtedy wybrać format: PDF, PNG, JPEG, BMP, PCX, TIFF, PS i EPS

A Druga sprawa dlaczego przy wydruku mam gorsza jakość niż z autocada teoretycznie powinno być to samo

Niestety nie wiem co Pan drukuje i na czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.