Recommended Posts

Posted

Witajcie, czy spotkał się ktoś z programem lub lispem do autocada który rysuje polilinie zakończone grotem, w taki sposób jak przedstawiam w zał.? Jest świetny program pana kojacek o nazwie arrow.fas, ale niestety on rysuje polilinie złożone tylko z 2 punktów, a ja potrzebuję więcej niż 2 punkty do narysowania polilinii. Będę wdzięczny za pomoc.

Zrzut ekranu 2025-05-05 231636.png

Posted

Posiadam autocada, a taka nakładka do niego to koszt ponad 3,5 tyś. dlatego chciałem zautomatyzować rysowanie za pomocą polilinii.

Posted

Hej,

Znalazłem w sieci skrypt PARROW który robi dokładnie to czego szukasz.

Po wskazaniu punktów musisz wybrać czy grot ma zostać wstawiony na końcu, początku czy na obu krańcach polilinii.

PArrow-skrypt.thumb.gif.eb7ead14d09cfae70578f15537e6bc3a.gif

 

PARROW.lsp

Posted (edited)

Dokładnie o takie rysowanie mi chodzi. Szerokość polilini idzie zmienić komendą b[szerokosc], tylko problem zostaje w wyglądzie grotu - zostaje niezmieniony, i jak poszerzyłem polilinię to grot malutki zostaje. Może w kodzie da się ustawić jego wymiary?

Edited by zonikpl
Posted

Rozmiary grotów są zdefiniowane pod koniec kodu.

Grot na początku

  • linijka 63 - 2.5 to długość grotu
  • linijka 65 - 0.833 to szerokość grotu

Grot na końcu

  • linijka 70 - 2.5 to długość grotu
  • linijka 72 - 0.833 to szerokość grotu

Wartości musisz dobrać metodą prób i błędów odpowiednio do skali rysunku i własnych preferencji.

06-05-202511_02_17.png.da5b0665c7006d11086da3223b4c1d07.png

 

Posted

Działam z gpt, bo sam nie za dużo wiem o programowaniu, już jestem na etapie wpisywania szerokości polilinii, szr i długości grota, nie możemy tylko sobie wraz z gpt poradzić aby kod zapamiętywał ostatnie ustawienia, to by przyspieszyło rysowanie strzałek. Poniżej lsp 

strzalka5.lsp

Posted

Zmodyfikowałem skrypt który wysłałeś.

Teraz po wgraniu skryptu do CADa musisz określić długość i szerokość grotu oraz szerokość polilinii.

Wartości zostają zapisane i będą użyte przy kolejnym wywołaniu funkcji PArrow.

Jak będziesz chciał zmienić wygląd grotów i polilinii to wpisz polecenie PArrowSettings i wprowadź nowe dane.

 

PArrow + Settings.lsp

Posted (edited)

Coraz bliżej perfekcji działania kodu. Dziękuję za poprawkę kodu, nie działa u mnie komenda parrowsettings, możesz podpowiedzieć co z tym zrobić, wpisałem w kodzie inną komendę ale nic to nie pomogło.

Jak się z tym uporam to zrobię wstawianie na określonej warstwie z określonym kolorem.

Edited by zonikpl
Posted
Godzinę temu, zonikpl napisał:

Coraz bliżej perfekcji działania kodu. Dziękuję za poprawkę kodu, nie działa u mnie komenda parrowsettings, możesz podpowiedzieć co z tym zrobić, wpisałem w kodzie inną komendę ale nic to nie pomogło.

Jak się z tym uporam to zrobię wstawianie na określonej warstwie z określonym kolorem.

polecenie parrowsettings działa - nie wiedziałem że trzeba to wpisac w konsoli - dziękuję

Posted

Jeśli możesz to podeślij skrypt w finalnej wersji, bardzo fajnie to działa.

Kolejne funkcje również dodałeś z użyciem ChataGPT?

Posted

Podsyłam skrypt, tak GPT pomaga, wiadomo nie jest doskonały, ale idzie to z nim zrobić.

Skrypt EWAK_1 rysuje polilinie z grotami. Skrypt ewak.lsp oraz plik ewak.dlc (dlc wklejamy do folderu autocada i wskazujemy go w opcjach "ścieżka wyszukiwania plików pomocniczych"). Skrypt WESET.lsp musi też być załadowany bo bez niego nie otwiera się okienko dlc (a pierwszym zamiarem było, że to zrobi skrypt ewak.lsp, no ale nie działa to bez WESET.lsp - tak więc te 4 pliczki trzeba załadować - tutaj jeszcze mała anegdotka: nazwa WESET wyszła przez pomyłkę bo miało być EWSET skrót od ewak_settings, no ale za szybko pisałem i mi tak wyszło :) ).

Może komuś się uda połączyć WESET.lsp z ewak.lsp w jeden skrypt, to by było bardziej elegancko, wtedy poproszę o wstawienie tutaj tej poprawki. Ja dalej nic nie robiłem, ponieważ cieszę się już tym efektem :) 

Dorobiłem sobie jeszcze dwie ikony do włączania skryptu :) teraz to działa jak w płatnej nakładce.

image.png.ca73493ff2d97f5ce9fa25fd557d16f8.pngWESET.lsp

EWAK_1.lsp ewak.lsp ewak.dcl

Posted

Uprościłem skrypty, finalnie jest jeden plik LSP i DCL.

W przypadku ZWCADa plik DCL trzeba wkleić do lokalizacji C:\Program Files\ZWSOFT\ZWCAD 2026\Render\appl\comm\DCL (analogicznie dla starszych wersji rocznikowych).

Po wyczytaniu skryptu wyświetlają się teraz dostępne polecenia:

  • EWAK - rysowanie polilinii
  • EWSET - konfiguracja rozmiaru grotów i polilinii

Ponadto ujednoliciłem język, przy wyborze końców jest polski.

Użyłeś darmowej wersji Chata GPT czy masz dostęp do płatnych modeli?

EWAK.lsp EWAK.dcl

Posted
56 minut temu, RobS napisał:

Ponadto ujednoliciłem język, przy wyborze końców jest polski.

w której części skryptu jest opcja odpowiedzialna za ustawienie j.polskiego?

Posted
Teraz, zonikpl napisał:

w której części skryptu jest opcja odpowiedzialna za ustawienie j.polskiego?

Miałem na myśli ujednolicenie i spolszczenie Start, Both, End 🙂

  • pawmal changed the title to Polilinia zakończona grotem
Posted
12 godzin temu, RobS napisał:

Uprościłem skrypty, finalnie jest jeden plik LSP i DCL.

Sprawdziłem ten uproszczony kod, działa idealnie, dziękuję za pomoc. Temat rozwiązany.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...