Problemy z ZWCAD 2025 - zawiesza się uszkadzając pliki - ostrzeżenie


Marek-M

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj spotkałem się z nieciekawą sytuacją. Podczas edycji pliku w najnowszym ZWCAD 2025 Professional EN,  vernum = "25.00_2024.06.20(#11796-51d6b18355a)_x64" (dzisiaj był świeży update).

Przy zamykaniu edycji bloku (komenda _REFCLOSE) program zaliczył crash i niestety uszkodził plik DWG, który tuż przed edycją bloku zapisałem _QSAVE.

Na szczęście nie utraciłem jakiegoś dużej części pracy, bo chwilę wcześniej robiłem backup danych, więc mam skąd pobrać poprzednią wersję pliku. Jednak ostrzegam innych użytkowników, że można mieć spory problem pracując na najnowszym ZWCAD. Wracam na razie do ZWCAD 2024, który jak na razie nigdy takiej skuchy nie zaliczył.

 

Dzisiejsza zawartość update:

Cytat


image.png.ba1a89944a8703d830e6a84c045f91e2.png

 

Błąd przy otwieraniu pliku:

Cytat

 

---------------------------
ZWCAD
---------------------------
***********-Rys.dwg

Unable to recover this drawing.
The drawing cannot be recovered because it contains incorrect or corrupted information.

image.png.c48517436e7c88b2f8c2cc051378cb78.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

Rozumiem, że wykonał Pan aktualizację online.

Czy pracował Pan na tym samym pliku dwg przed aktualizacją i po?

Zapisał Pan plik, potem edycja bloku i program się wyłączył. Edycja bloku nie powoduje zmian na dysku, więc problem raczej wystąpił przy zapisie przed edycją bloku.

Czy ma Pan może ten uszkodzony plik? Zwrócił Pan uwagę jaki ma rozmiar? Dużo różnił od tego poprzedniego?

Jaką wersję Windows Pan posiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, aktualizacja została wykonana online bezpośrednio z załączonego komunikatu.

Plik był wcześniej otwierany w poprzedniej wersji ZWCAD 2025 i po aktualizacji przy pierwszej edycji pojawił się ten problem.

Kolejność działań była taka: Kilka zmian małoistotnych takich jak kopiowanie obiektów, rysowanie polilinii, rozcinanie polilinii etc. a później:
_QSAVE - _REFEDIT - _REFCLOSE (bez zapisu zmian) - Crash ZWCAD

Różnica wielkości pliku nie była znacząca, plik uszkodzony i przywrócony z backupu miały po 5MB (z groszami) ale nie przyglądałem się im za długo.

Uszkodzony plik już zastąpiłem plikiem z backupu i niestety nie pomyślałem o zachowaniu jego kopii.

Testowo wykonałem te same kroki na przywróconym pliku w najnowszym ZWCAD 2025 i problem się już nie powtórzył. Może później spróbuję pomęczyć ten plik i przez przypadek trafię na ten sam problem. Ogólnie ZWCAD 2025 jak dotąd 2 razy mi się zawiesił - raz bezproblemowo oraz drugi raz wczoraj z uszkodzeniem pliku.

Dane Windows:

Cytat

Wersja    Windows 10 Pro
Wersja    22H2
Kompilacja systemu operacyjnego    19045.4529

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem sie o zwcad architecture 2025 ENU I PLK o vernum = "25.00_2024.05.23(#11761-e30e5b76b87)_x64" (tylko do odczytu) na win 11 23H2

bazujący na pierwszym "golasie" 2025 pro, nie miałem zawieszeń, wersja 2024 była tez stabilna.

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo obaw nadal obrabiam sobie ten plik, który mi się uszkodził w ZWCAD 2025. Co kilka kroków robię lokalny backup pliku i jest to dość uciążliwe. Na razie wszystko działa bezproblemowo.

Na kilkadziesiąt plików używanych w ZWCAD 2025 tak jak wspomniałem wcześniej 2 razy mi się zawiesił - raz bezproblemowo oraz drugi raz wczoraj z uszkodzeniem pliku. W przypadku ważnych projektów polecam robić backupy nieco częściej.

Być może mój uszkodzony plik dałoby się odzyskać, bo jego rozmiar wskazywał, że te dane tam siedzą ale niestety nie pomyślałem o tym, żeby go zachować do analizy specjalistom. Następnym razem (oby się nie zdarzył) będę w tym kontekście bardziej przewidujący :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie