Jak uzyskać przekrój (linię) przecięcia powierzchni 3d


Tomasz.B.

Rekomendowane odpowiedzi

W swojej pracy otrzymuję jako bazę model terenu w postaci siatki trójkątów, które są powierzchniami 3d. Potrzebuję uzyskać profil terenu czyli przekrój (linię przecięcia) tych trójkątów z pionową płaszczyzną. SLICE nie działa, bo tnie tylko bryły.

Nie mam też pomysły jak łatwo uzyskać bryłę z której ścianę(y) będzie tworzyć ten model terenu. 

Czy są na to jakieś sposoby? W załączeniu plik.

x-814-teren istniejący-profile.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
9 godzin temu, Tomasz.B. napisał:

 

@alf jeszcze nie zainstalowałem, ale z opisu wygląda na to, że to jest to czego szukałem, dzięki

używam, prosty programik dla inż drogowej, polecam donację (kwot dobrowolna) i masz prawie civila, przekroje, modele, rowy, proste wyliczenia (nawet jest prosta symulacja wozidła). Na razie możesz testować do woli bez donacji, choć uważam, że twórcy należy się za jego pracę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam helpa, tam cała instrukcja.

Ogólnie działa to podobnie jak w inroad (bentley) czy civilu. Musisz stworzyć najpierw model tib (z siatki trójkątów którą posiadasz) - create surface, dolna linijka ikonek. Importujesz do pliku tib i sprawdzasz co z tego wyszło (wygeneruj od razu nową siatka trókątów z tib na podstawie twojej siatki)). Potem zabawa jak w inrodsie (powercivilu teraz), bo za pierwszym razem z siatki do modelu wychodzi z błędami wynikającymi z uproszczeń generowania siatki (ja dla obiektów liniowych takich jak generuję rowy lub rzeki, to robię to po kawałku, skarpa lewa, skarpa prawa, dno i osobno teren zewnętrzny (dziura na ciek). To zajmuje mi mniej czasu niż poprawianie modelu). Potem możemy wygenerować z modelu co się chce, na podstawie załadowanego modelu, oś drogi rowy, przekroje, profile, Tu też polecam helpa który obszernie opisuje kolejne kroki modelowania.

Jak masz problem jednorazowy to prześlij na prv mi siarkę trójkątów i polilinię, po której chcesz zrobić profil to ci zrobię szybki profil zrobiony w innym programie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@alf zauważyłem, że w edit/view surface jest opcja import i wtedy można zaimportować powierzchnię z trójkątów 3d. Taka powierzchnia po wczytaniu jest dokładnie taka sama, bez uproszczeń (przy użyciu create surface miałem duże uproszczenia)

A teraz prośba o pomoc przy generowaniu profiu (surface profile): nie bardzo rozumiem czym jest alignment a czym crossing reference line. Po której linii powstaje profil powierzchni i do czego służy druga?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

skrót:

aligment to linia cięcia, tj konkretnie dla programu to plinia 3D, po której chcesz uzyskać przekrój. Rysujesz więc polilinię 3D (lub convert-ujesz z polikinii, linii łuków do 3D polilini), to co chcesz kroić, np oś drogi, jesli to droga lub łamaną, jsli ci potrzebny profil po trasie kanału, rowu etc. Pod ikonką Surface profile masz wszystko co potrzebujesz dla profilu podłużnego. ładujesz surface - model twojej powierzchni po której chcesz kroić (lub wielu powierzchni), ładujesz linię 3D jako aligment i masz profil, który kreślisz w zwcadzie (plot). Reszta do poustawiania wg własnego uznania, warstwy teksty i inne..

na zrzucie szybki przykładowy profil po łamanej fioletowej, przekrój zygzakiem przez przykładowy model drogi,

w reszcie spraw polecam naprawdę helpa, konstruowanie metodą prób i błędów lub bardziej właściwe do tego forum glamsena.. w trudniejszych wypadkach odpowiada sam twórca. Help jak i komendy pomocnicze są wystarczająco dobrze i dokładnie napisane.

Jeden myk: czasem zwiesza się zwcad na jakies komendzie cadtoolsa, wiec wystarczy zamknąć cadtoolsa i otworzyć go jeszcze raz.

jeśli jakieś komendy nie będą chodzić wyświetla się informacja że wersja free tego nie obsługuje.

image.thumb.png.e9401b3fc6f73bdacfd54f9053aa802b.png

image.thumb.png.cdf798276057511b229b03cfc45bf145.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie