Nakładka stal i żelbet !


kubus

Recommended Posts

Witam

Chciał bym poruszyć temat, który interesuje wielu osób z branży budowlanej.

Czy jest nakładka na ZWCAD która ułatwia rysowanie konstrukcji stalowych i żelbetowych odpowiednik np. BestCAD dla AutoCAD ?.

Znalazłem programy Budkom (StalWyk. i StalMat) ale po przetasowaniu go dla mnie i wielu innych osób które już parę lat pracowały np. BestCAD dotkliwie odczuwamy brak wielu funkcji. W zawodzie projektanta konstrukcji żelbetowych i stalowych taka nakładka to podstawowe i bardzo ważne narzędzie pracy, dlatego oczekiwania są duże co do jej możliwości. Dla mnie odnośnikiem jest BestCAD niestety firma która stworzyła ten program nie pisze i nie będzie pisać w najbliższym czasie nakładki na ZWCAD (współpracują z Autodesk wymaga lojalności).

Zwracam się więc do wszystkich zainteresowanych tym tematem o pomoc w ustaleniu czy może jest już gdzieś na świecie program który jest już bardziej zaawansowaną nakładką na ZWCAD.

Ten temat moim zdaniem powinien interesować producenta i dystrybutorów programu ZWCAD, ponieważ wiem że zainteresowanie ZWCAD jest duże szczególnie w śród małych i średnich firmach z mojej branży i oceny po przetestowaniu go są bardzo dobre ale bez nakładki na równie dobrym poziomie nie zdecydują się na jego zakup (podobnie jak ja). Skoro firma ta ma tak dobrych programistów to stworzenie takiej nakładki nie powinno być trudne.

Sam osobiście chciałbym żeby powstała jakaś poważna konkurencja dla AutoCAD.

Obecne postępowanie Autodesku delikatnie mówiąc jest coraz bardziej niekorzystne dla klientów.

Firma Autodesk zauważyła fakt że np. w mojej branży gdzie głównie rysuje się zbrojenie itp. że pełna wersja AutoCAD nie jest potrzebna i większość małych firm kupuje AutoCAD LT i nakładkę np. BestCAD. W celu wymuszenia zakupu pełnej wersji AutoCAD nie udostępnia firmom które piszą nakładki na AutoCAD potrzebnych danych z AutoCAD LT tylko dla pełnej wersji AutoCAD. Nie wiem dokładnie ale chyba co 3 czy co 4 lata zmienia się cała struktura wewnętrzna AutoCAD i AutoCAD LT (oczywiście dla dobra klientów, żeby przypadkiem mając AutoCAD 2002 nie można było otworzyć pliku stworzonego w AutoCAD 2008, a jeżeli już się uzyska wersję pliku przerobią do AutoCAD 2002 to jednak często są jakieś zgrzyty) bez tych informacji pisanie nakładek jest bardzo utrudnione (trudno uzyskać stabilną wersję). Skutek jest już w teraz. Można kupić AutoCAD LT 2008 i nawet promocyjnie za netto 3 500 tyś. ale z powodów które podałem nie ma nakładki na AutoCAD LT 2008 a jest już o dawna nakładka na pełną wersję AutoCAD 2008 i nie długo będzie na pełną AutoCAD 2009.

Jest oczywiste że co wiele głów to nie jedna i proszę o propozycje jak rozwiązać problem nakładki. Jak działać żeby najlepiej na gruncie polskim przekonać programistów do stworzenie tej nakładki. Zysk byłby na pewno obustronny.

Moją sugestią jest żeby podjąć takie działania żeby firma Budkom (twórcy nakładki StalWyk. i StalMat) która zaczęła iść tą drogą została przekona że warto jest zainwestować i stworzyć bardziej zaawansowaną nakładkę.

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 63
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kazdy producent robi oprogramowanie dla kasy. Ot i filozofia. Chcemy kupic program bo jest fajny to prosimy producenta. jezeli producent BestCAd otrzyma kilka kilkadziesiąt maili od użytkowników ZWCAD z prośbą o wersje na ten program to se przeliczy koszty i zyski i stworzy taką kompilację lub nie.

jeżeli chcecie nakładki to piszcie do producentów i mówcie tutaj o tym a wtedy bedzie łatwiej. dystrybutor programu np ZW jest sam i inii producenci nir muszą mu wierzyć i np stworzyć nakładki tylko dlatego że o to poprosi. Proces tworzenia softu jest długi i taka firma jak Budkom musi mieć na to kasę, czyli jeżeli już coś jest to tez trzeba to wspierać aby się rozwijało bo to tez wymaga pieniędzy. Uwagi trzeba zgłaszać i napewno programy będa się rozwijać.

Polityka Autodesk jest dużo bardziej skąplikowana niż tutaj przedstawiono ,ale nie ma co jej analizować. Obecnie maszyna Autodesku jest najlepiej funkcjonującą na rynku CAD i nic nie zapowiada aby było inaczej.

Chcemy nakładek na ZWCAD to piszmy do producentów.

Z informacji które ja posiadam to koszt adaptacji istniejącej nakładki na AutoCAD wynosi ok. 15-30k to sobie przeliczmy. Jeżeli nakładka kosztuje 1000 PLN producent musi uznać że koszt musi mu sie zwrócić po ok 20-50 licencjach sprzedanych na ZW. Jeżeli to zaakceptuje to beda kolejne nakładki. Nakładka której używam CP-System jest robiona na kilka intelicadów.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

dziękuję bardzo za posta.

Poruszył Pan bardzo ważny problem.

Zasadniczo muszą być spełnione 3 warunki, aby dostosować nakładkę.

1. Producent nakładki musi chcieć to zrobić.

O tym napisał już banseno :-)

Dodatkowo, sądzę, że wiele osób piszących nakładki posiada znaczną specjalistyczną wiedzę na ten temat.

Muszą więc także sami projektować, i często jest to ich zajęciem głównym. Nakładki to hobby, tworzone w wolnym czasie.

2. ZWCAD musi posiadać narzędzia do uruchomienia nakładki.

Wiele nakładek (np. wymieniony BestCad) wymaga użycia czegoś takiego jak Visual Lisp i Object DRX. Funkcje te są obecnie implementowane w program, i częściowo są już dostępne.

Inny przykład. Na rynku znajduje się znakomita książka Rafała Ferdyna do projektowania konstrukcji stalowych "AutoCAD Konstrukcje budowlane" ( http://www.aragon.pl/887-autocad-konstrukcje ).

W książce podany jest link do pobrania programu. Program ten wymaga jednak Visual Lispa.

3. ZWCAD musi umożliwiać uruchomienie skryptu w taki sposób, aby niemożliwe było wejście w kod źródłowy nakładki.

ZWCAD w wersji 2007 umozliwiał uruchomienie LISPa, ale napisanego tylko w otwartym kodzie.

W wersji 2008 na szczęscie zdecydowano się na dodanie możliwości uruchomienia LISPów zaszyfrowanych, i co więcej dodano narzędzie do szyfrowania LISPów. :-)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam

Zgodnie z sugestiami proszę o wsparcie wszystkich zainteresowanych w celu o przekonanie firm polskich piszących nakładki z tej branży że warto w zainwestować w tę nakładkę.

Zgodnie z tym co napisał dmatusz3 ZWCAD w wersji 2008 już posiada elementy ułatwiające pisanie nakładek.

Jakiś czas temu rozmawiałem z przedstawicielem firmy tworzącej BestCad i dowiedziałem się że rozważali napisanie takiej nakładki ale podawali pewne problemy techniczne które zauważyli już na początku, może teraz przy odpowiednio dużym wsparciu uda się ich przekonać do podjęcia prac nad taką nakładką.

Jeszcze raz proszę o wsparcie osoby zainteresowane. Piszczcie i telefonujcie do tych firm. Dla ułatwienia podaję namiary:

1.Firma tworząca BestCad

44-100 Gliwice

ul. Plebiscytowa 1

tel: (032) 231-11-56

fax: (032) 300-66-65

e-mail: bestcad@cadmost.com.pl

www: www.cadmost.com.pl

2.Firma tworząca nakładkę StalWyk. i StalMat

BudKom Marek Nowicki

ul. Noskowskiego 16 m. 7, 02-746 WARSZAWA

tel.: 0 604-258-528 ; tel.: (022) 254-11-35; fax: (022) 641-29-08;

e-mail: mn @.budkom.pI

P.S. Z góry pragnę poformować że moje zainteresowanie tą sprawą jest czysto prywatne. Zapewne jak wiele małych firm, których obroty mierzy się w tysiącach złotych a nie setkach tysięcy ma duże znaczenie ile i za co płaci. Wiem dokładnie że nie potrzebuje pełnej wersji AutoCAD i przekonałem się na własnej skórze jak „przyjazna” jest polityka Autodesku.

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety nakładek pisać nie umiem (lispy) ale jako branża architektoniczna byłabym zainteresowana kupnem nakładki podobnej do (autocadowskiego DYBY , lub nakładki Intersoftu arCADia) za rozsądna icon_exclaim.gif cenę

Powierzchnie pomieszczeń, otwory okienne i drzwiowe i ich zestawienie etc. - mile widziane.

Ta czeska nakładka ma kilka przydatnych funkcji ale nie wszystkie i wymagałaby dopracowania.

Sądzę,że znaleźliby się klienci na ten towar.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

rozmawiałem dzisiaj z Panem Markiem Nowickim.

Podczas długiego weekendu postara się zamieścić na tym forum informacje o zaawansowaniu prac nad swoimi nakładkami.

Do linków mogę "dorzucić" jeszcze

www.rfd.pl

Rozmawiałem z nimi w zeszłym roku. Testowali swoją nakładkę na ZWCADzie, i nie było źle, jednak niestety brak im czasu, aby ją dopasować.

:(

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam

Dziękuję za link

www.rfd.pl

firma ta tworzy nakładkę RFD na AutoCADa

niestety firma ta podpisała umowę o współpracy z firmą Autodesk

skutek cytat z ich strony z działu NEWS!!!

„15 - 03 - 2007 RFD LT

Ze względu na planowane podpisanie umowy developerskiej z firmą Autodesk

zaprzestajemy sprzedaży programu LT Extender.

W związku z tym z naszej strony znika cennik aplikacji RFD LT.”

I jak nie kochać firmy Autodesk, który dla dobra użytkowników AutoCAD LT

spowodowała że firma tworząca nakładki na AutoCADa z chwilą podpisanie umowy developerskiej z firmą Autodesk zaprzestała tworzenia i sprzedaży nakładki na AutoCADa LT (RFD LT).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,

:shock: :?

Może teraz trochę dobrych wieści.

Ktoś podesłał mi takiego linka: http://tomik1.republika.pl/tomik.html

Napisałem 2 dni temu do autora i otrzymałem odpowiedź, że dostosuje swoje nakładki do ZWCADa. Autora wstępnie zadeklarował się, że wykona to zadanie do końca czerwca.

Ale prosił także o to, aby co jakiś czas się przypominać :-).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Podstawową działalnością mojej firmy jest projektowanie. Z programowania nie potrafię "wycisnąć" dochodów, które zapewnia mi praca projektowa. Jest to główny powód, dla którego nie oferuję jeszcze nakładek do rysowania. Sprawy nie ułatwia także fakt, że brak jest dokumentacji na temat projektowania IntelliCADów. Sporo funkcji, znanych z AutoCADa, nie działa lub działa inaczej w IntelliCADach (w dodatku inaczej w każdej jego odmianie). Sporo czasu trzeba poświęcić na sprawdzanie i testowanie różnych kombinacji procedur. Mimo "przeciwności" systematycznie tworzę nakładkę dla IntelliCADa. Zaczynam od tych elementów, których brak mi najbardziej. Nie mogę obiecać kompletnego systemu, raczej powiększający się zestaw programów wykonujących pewne zadania. Niedługo skończę nakładkę do rysowania profili stalowych. Zapraszam na www.budkom.pl

Mam nadzieję, że niedługo znikną problemy programistyczne. Programowanie ZwCADa coraz bardziej przypomina programowanie AutoCADa (a dla AutoCADa dostępna jest dokumentacja).

Pozdrawiam, Marek Nowicki

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...
 • 3 months later...

Witam,

proszę o bardziej szczegółowe informację od konstruktorów/projektantów czego potrzebują najbardziej w nakładce dotyczącej STALi (na początek).

Czy rysowanie/wstawianie profili kształtowników stalowych według norm polskich i europejskich, ich opisywanie i zestawienia złożone (sortowania itp.) to wystarczy na początek? I jakie dalsze działania są najbardziej pożądane?

Mówimy tutaj o narzędziach a nie wielkich systemach robiących wszystko za użytkownika ;]

Nie wystarczy napisać "tak jak w BestCAD" itp. bo nie posiadamy tych programów by przeglądać co i jak - szybciej jest stworzyć od podstaw bazując na zdobytym doświadczeniu jak i na Państwa wiedzy.

temat można również omówić przez PW lub bezpośrednio przez kontakt na www.e-cad.pl - dla zainteresowanych.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Żeby wiedzieć, co potrafi BestCad nie trzeba go mieć.

Wystarczy ściągnąć instrukcję w PDF-ie.

Nakładka BestCad nie jest systemem robiącym wszystko za użytkownika.

To jest zwykłe narzędzie a nie wielki system, to nie RCAD.

Dane o pręcie przypisane są do elementów graficznych w formie DXF.

To jest taka sama nakładka jak ŻelbetlCad Intersoftu tylko dużo więcej posiada funkcji

i dodatków ułatwiających pracę. Ja mając za przykład BestCAD-a robie sobie małe makra w lispie do rysowania konstrukcji, czasami są bardzo prymitywnie napisane ale działają i szybciej się nimi rysuje.

POZDRAWIAM

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Dzień dobry,

Podjęliśmy temat i tworzymy nakładkę żelbetową na ZwCADa.

Praktycznie z dnia na dzień pojawiają się kolejne elementy, zmiany i funkcjonalności w tworzonej przez nas nakładce. Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.e-cad.pl.

Osoby zainteresowana mogą monitorować przebieg prac nad nakładką na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie internetowej poświęconej nakładce e-CAD Żelbet, dostępnej pod linkiem:

http://www.e-cad.pl/index.php?a=5&s=10&f=1

W górnej części strony w zielonej tabelce widoczna jest historia zmian i modyfikacji, które co kilka dni wprowadzamy do tworzonego modułu żelbetowego.

z wyrazami szacunku

Zespół programistów e-CAD

www.e-cad.pl

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Dzień dobry,

Tworzymy nakładkę żelbetową na ZwCADa.

Praktycznie z dnia na dzień pojawiają się kolejne elementy, zmiany i funkcjonalności w tworzonej przez nas nakładce. Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: http://www.e-cad.pl/index.php?a=5&s=10&f=1

W górnej części strony w zielonej tabelce widoczna jest historia zmian i modyfikacji, które co kilka dni wprowadzamy do tworzonego modułu żelbetowego.

z wyrazami szacunku

Zespół programistów e-CAD

www.e-cad.pl

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 2 weeks later...

Witam

Używam nakładkę e-cad.pl

Dobre cechy nakładki to m.in.

pręty to obiekty w postaci polilinii niosące pełną informację o pręcie: średnica, gatunek stali, długość.

Opis i wymiarowanie prętów w systemie kodowanym i niekodowanym metodą B, po osi pręta.

Wymiarowanie dokładne przy promieniach odgięcia większych niż minimalne.

Zaawansowane graficznie zautomatyzowana procedura rozrysowująca :

- przekrój belki

- przekrój słupa prostokątnego (dowolny gabaryt przekroju, słup niesymetrycznie zbrojony w dwóch kierunkach)

- przekrój słupa okrągłego (ze strzemionami kołowymi lub zbrojeniem spiralnym)

- Możliwość przyporządkowania prętów i opisów tych prętów do danej pozycji głównej np. Belka, Podciąg itp. co w pełni uporządkowuje tabelę ZESTAWIENIE STALI.

Zachowanie zgodności z Polską norma PN-B-03264-2002 i Eurocod2.

Oczywiście należy pamiętać, że wiedzę merytoryczną o tym co się wprowadza i rysuje trzeba jednak mieć.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Doszedł rozbudowany moduł do rysowania ławy fundamentowej o dowolnej geometri i sposobie zazbrojenia np. typowy lub jak na terenach szkód górniczych lub zupełnie prosty prostokątny kształt ze ścianą murowaną na ławie.

Prace trwają nad modułem do zbrojenia stropów zgodnie z PN02 i EC2

Link to comment
Share on other sites

Do nakładki E-cad żelbet doszła opcja rysowania prętów zbrojeniowych w płytach monolitycznych o dowolnych kształtach obrysu zgodnie z wytycznymi PN02 i EC2.

najpopularniejsze typowe kształty

"zbrojenie w obrysie prostokątnym z łukiem kołowym" {typ D}

> "the reinforced steel in the rectangular contour with the circular arc "

> {type D}

> ------------------------------

> "zbrojenie w obrysie trójkąta prostokątnego" {typ B}

> "the reinforced steel in the right-angled triangular contour" {type B}

> -------------------------------

> "zbrojenie w obrysie prostokątnym z wycięciem trójkątnym" {typ C}

> "the reinforced steel in the rectangular contour with trangular cut out

> " {type C}

> --------------------------------

> "zbrojenie w obrysie kołowym" {typ E}

> "the reinforced steel in the circle contour" {type E}

> --------------------------------

> "zbrojenie w obrysie prostokątnym" {typ A}

> "the reinforced steel in the rectangular contour" {type A}

ale praktycznie kazdy wielokąt zamknięty tez jest mozliwy.

Prace trwają nad modułem "zbrojenie wokół otworów płyty"

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Obecnie doszła nowa opcja służącą do uniwersalnego rozkładania strzemion w widoku bocznym elementów żelbetowych. Rozkładarka strzemion służy do szybkiego wrysowania strzemion w belkach o stałej wysokości oraz wysokości zmiennej liniowo. Opcję można użyć także do belek o schemacie wspornikowym oraz do słupów o schemacie wspornikowym i jednoprzęsłowym. Jest możliwość zastosowania widoku bocznego strzemion dwuciętych i czterociętych dla dowolnej wybranej strefy.

Wspornik i słup tez może mieć wymiar przekroju zmienny liniowo jak w belkach.

W opracowaniu opcja do rysowania zbrojenia w tarczach/ścianach w płaszczyźnie XZ/YZ i XY (zbrojenie w przekroju ściany i widoku elewacyjnym), w tym, też systemowe rozwiązanie połączeń między ścianami, zbrojenie wokół otworów w ścianach.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Uzupełnienie o następne 2 opcje do rysowania przekroju pionowego i poziomego ściany. Podobnie do pozostałych narzędzi nakładki e-CAD Żelbet, możliwe jest precyzyjne zdefiniowanie parametrów geometrii ściany w rzucie oraz poszczególnych prętów. Procedura opisuje i wymiaruje każdą z siedmiu grup prętów wg EC2 (i PN02). Możliwe jest włączanie lub wyłączanie poszczególnych grup prętów podczas kreślenia.

Ściana rozrysowywana może przylegać do sąsiednich ścian pod dowolnymi kątami lub z krawędziami bocznymi swobodnymi także pod dowolnymi kątami.

System węzłów części wspólnych ścian uformowany jest wkładkami prętowymi w kształcie "U".

Link to comment
Share on other sites

Powstała następna procedura służąca do zbrojenia ścian żelbetowych w widoku elewacyjnym, praktycznie o dowolnym kształcie konturu. Nowa funkcja umożliwia wrysowywanie prętów zbrojenia pod dowolnym kątem następujących kształtów:

- prostych,

- typu U,

- prętów w postaci strzemion zamkniętych prostokątnych.

(strzemiono zamknięte w zależności od klasy stali i średnicy

pręta automatycznie wylicza i wyrysowuje minimalne wartości i kształt haków (stal gładka haki zagiete - 135st., stal żebrowana - haki proste 90st.) wartości te może rysujący modyfikować.

Następna opcja - zbrojenie wokół otworów czworokątnych ścian w widoku elewacyjnym.

Link to comment
Share on other sites

Powstały 2 opcje służące do wrysowywania zbrojenia wokół

czworokątnych otworów okiennych i drzwiowych ścian żelbetowych w widoku elewacyjnym.

dodatkowe uwagi:

* wrysowywanie zbrojenia wokół otworu prętami 3 typów: proste,

typu U w strefach bocznych i podokiennej, a w strefie nadprożowej - strzemię prostokątne lub typu U

* dokładna parametryzacja 6 grup prętów zbrojeniowych

* określanie długości zakotwień prętów

* możliwość wrysowania we wskazanym przez użytkownika miejscu dokładnie opisanych, "wyciągniętych" prętów zbrojenia

* w celu wrysowania zbrojenia wystarczy wybrać 4 punkty (narożniki

okna) na rys., a program wrysuje całe zbrojenie wokół otworu oraz wrysuje pręty zbrojeniowe wraz z opisami i wymiarami

* wszystkie opisane pręty posiadają kolejny, zweryfikowany numer pręta i nadają się do generowania wykazu

stali bez dodatkowej ingerencji ze strony użytkownika

Następna opcja w przygotowaniu - zbrojenie stopy żelbetowej

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Powstała następna opcja : Rysowanie stopy fundamentowej

* generowanie i wstawiania do rysunku kompletnego rysunku technicznego stopy fundamentowej na podstawie danych wprowadzonych w oknie dialogowym

* określenie dowolnej geometrii monolitycznej stopy fundamentowej np. stopa prostopadłościenna lub stopa schodkowa z możliwością połączenia ze słupem żelbetowym lub pod podstawę stalową słupa stalowego.

* określanie ilości, średnicy, klasy i gatunku stali prętów stopy oraz prętów startowych słupa żelbetowego

* możliwość włączania i ukrywania rysowania i widoczności na rysunku poszczególnych prętów (np. wyłączenie zbrojenia startowego słupa żelbetowego

* automatyczne opisywanie prętów przy pomocy skróconych opisów wraz z podaniem numeru i ilości prętów

* automatyczne wymiarowanie przekroju i opisanych na boku, wyciągniętych prętów i strzemion

Trwają prace nad wstawianiem podstawowych kształtowników gorącowalcowanych

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.