• 1

Docinanie PDF do rozmiaru zadruku


metiu

Pytanie

I jeszcze jedna rzecz mi wpadła do głowy - choć nie wiem na ile jest to możliwe do wykonania (możliwe, że to już jest wprowadzone, a ja tego nie znalazłem).

ZWCAD jak i wszystkie inne programy tego typu mają możliwość własnoręcznego ustawienia rozmiaru kartki. Czy można ten proces jakoś przyspieszyć na przykład wprowadzając automatyczne przycięcie drukowanego PDFa do rozmiaru zadruku (wskazując dla przykładu warstwę zewnętrzną ramki jako granicę wydruku)?

Dla przykładu rysuję w modelu, ale potem tworzę X arkuszy wydruków (przeważnie jest to formatka ARCH-E w pionie, czyli 914x1219mm). O ile szerokość jest w 99% przypadków identyczna (914mm), o tyle wysokość zmienna, bo zależy od rozmiaru i ilości wstawionych tam rzutni.

W przypadku drukowania na ploterze nie ma problemów, bo wypuszcza on tylko to co jest zadrukowane i odcina pustą przestrzeń. W przypadku PDF zawsze drukowany jest cały arkusz - łącznie z pustą przestrzenią. Żeby nie kombinować z formatkami przeważnie używam darmowych narzędzi online do odcięcia pustych przestrzeni, ale świetnie by było, gdyby można było pominąć ten krok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Myślę Martin, że tu chodzi o coś innego a mianowicie, żeby drukarka pdf pomimo ustawienia bardzo dużego formatu ostatecznie "wyprodukowała" arkusz dopasowany wymiarami do faktycznie umieszczonych na nim obiektów. Faktycznie plotery mają taką opcję która odcina z rolki arkusz zaraz za ostatnim wydrukowanym elementem nie zważając że format arkusza był ustawiony np na 2,3 czy 10m. Jest to cecha sterownika drukarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dnia 3.03.2020 o 21:30, perlon napisał:

Myślę Martin, że tu chodzi o coś innego a mianowicie, żeby drukarka pdf pomimo ustawienia bardzo dużego formatu ostatecznie "wyprodukowała" arkusz dopasowany wymiarami do faktycznie umieszczonych na nim obiektów. Faktycznie plotery mają taką opcję która odcina z rolki arkusz zaraz za ostatnim wydrukowanym elementem nie zważając że format arkusza był ustawiony np na 2,3 czy 10m. Jest to cecha sterownika drukarki. 

tak właśnie. I była o tym mowa już chyba lata temu.... walka z ustawianiem ręcznym długości arkusza kontra ustawieniem tzw rolki - trzy lub cztery  rodzaje 297/420/594 /610 z docinaniem do ostatniego zadrukowanego elementu. Tak plotuje się do pltka, bo ster docina obszar sam (doświadczenie ze ster hpeków), usuwając tzw "blank area", czyli wstawiam znacznik końca rys i sprawa z głowy.. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie