Grupa


Chris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wykorzystuję nakładkę BIK do rysowania elementów konstrukcji, a w niej część metek definiowana jest jako grupa złożona np. z polilini i bloku z atrybutami.
Zauważyłem, że tylko ACad po podświetleniu metki widzi w oknie właściwości obiekt jako grupę. ZWCad i BC wyświetla info: WSZYSTKO. We wszystkich programach można później wybrać składowe w oknie właściwości.
Czy możliwe byłoby wprowadzenie wyświetlania w oknie właściwości informacji, że została wybrana grupa i np. podanie jej nazwy (lub innych cech grupy)?

Druga sprawa dotyczy kopiowania grup. Zauważyłem, że żaden z programów nie potrafi zapamiętać grupy po skopiowaniu elementu z jednego do drugiego rysunku przy pomocy komendy CTRL+C. Czy możliwe jest wprowadzenie jakiejś zmiennej lub rozwiniętej funkcji kopiowania, która pozwalałaby zachować grupę po skopiowaniu jej do innego rysunku? A może jest już taka zmienna? Nie chodzi mi również o wklejanie ze zmianą do bloku, bo to ogranicza edycję i blokuje atrybuty zgrupowanego elementu.
Będę wdzięczny za pomoc.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

załączam plik, w którym wstawione są elementy w grupach. Proszę spróbować skopiować elementy do nowego rysunku. Każde przeniesienie elementów do innego rysunku powoduje rozbicie grup na poszczególne składowe. To samo dzieje się zarówno przy kopiowanie jak i zapisywaniu nowego rysunku komendą WBLOCK.
Będę wdzięczny za każdą radę, która umożliwi powstrzymanie rozbijania grup przy kopiowaniu do innych rysunków.
 

Elementy w grupach.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem ten problem (tak zresztą zachowuje się Autocad).

Najprostrza ręczna robota ( jesli mało grup ) to oczywiscie

1. zaznacz grupę -> stwórz blok  ( PICKSTYLE  powimno byc =1  )
2. Blok można skopiowac do nowego DWG bez kłopotu ( chyba że sa jeszcze w źródłowym pliku specjalne obiekty ZOOMBIE i PROXY, wtedy trzeba szukac jeszcze ZoombieKillera  )

Jeśli więcej bloków i hurtowy problem szukałbym jakichś makr  ( ja po paru minutach googlowania niestety nic nie znalazłem ) :

Group2Block  ( odpalany w źródłowym pliku DWG )
Block2Group ( odpalany na docelowym DWG )

J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, JasW napisał:

Też zauważyłem ten problem (tak zresztą zachowuje się Autocad).

Najprostrza ręczna robota ( jesli mało grup ) to oczywiscie

1. zaznacz grupę -> stwórz blok  ( PICKSTYLE  powimno byc =1  )
2. Blok można skopiowac do nowego DWG bez kłopotu ( chyba że sa jeszcze w źródłowym pliku specjalne obiekty ZOOMBIE i PROXY, wtedy trzeba szukac jeszcze ZoombieKillera  )

Jeśli więcej bloków i hurtowy problem szukałbym jakichś makr  ( ja po paru minutach googlowania niestety nic nie znalazłem ) :

Group2Block  ( odpalany w źródłowym pliku DWG )
Block2Group ( odpalany na docelowym DWG )

J.

 

Witam,

nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale po stworzeniu bloku przenoszę go do nowego rysunku i tam rozbijam, tak?
Problem w tym, że skopiowanie bloku a następnie rozbicie likwiduje również grupę. Przynajmniej nie udało mi się skopiować bloku, rozbić go i utrzymać grupę w takiej postaci, jak jest w rysunku pierwotnym (grupa rozbijana jest na składowe). Oczywiście zmienna systemowa PICKSTYLE=1.
Pozostawienie bloku bez rozbicia traci dla mnie sens, ponieważ te grupy złożone są z bloków z atrybutami, które można szybko wyedytować, a jeśli są na odpowiedniej pozycji, to biorą udział w tworzeniu tabel zestawieniowych itd.

Chyba, że czegoś nie zrozumiałem, ale wg mnie nie działa to tak, jak to opisałem na początku tego postu, czyli po przeniesieniu grupy do nowego rysunku jest ona utrzymana, bez rozbijania na poszczególne składowe.

Dzięki za podjęcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dmatusz3 napisał:

Mam mały pomysł, co prawda testowałem to na 2015, i nie wiem czy do końca się sprawdzi.

Można rysunek z grupami podpiąć jako Xref i zbindować. Pokazałem to na filmie.

Witam,

rzeczywiście sprawdziło się to co przedstawił Pan na filmie. Dziękuję za pomoc.

Ponieważ cały proces ze wstawianiem bloku do rysunku jest dość pracochłonny (zwłaszcza w przypadku przenoszenia kilku/kilkunastu fragmentów większego rysunku do innego dwg i gdy czynność jest ta powtarzana wielokrotnie) może udałoby się namówić producenta na stworzenie narzędzia, które w prosty sposób pozwalałoby kopiować/przenosić grupy bez rozbijania je na składowe?
Chodzi o coś w stylu skrótu CTRL+C. Zaznaczam grupy, kombinacja klawiszy np. CTRL+C i następnie wstawienie do nowego dwg. Cały proces przebiegałby szybko i prosto.

Na pewno ZWCad byłby jednym z pierwszych programów, który posiadałby taką opcję... do tej pory nie udało mi się w żadnym innym programie w szybki i prosty sposób przenieść grupy bez jej rozbicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Chris napisał:

Witam,

rzeczywiście sprawdziło się to co przedstawił Pan na filmie. Dziękuję za pomoc.

Ponieważ cały proces ze wstawianiem bloku do rysunku jest dość pracochłonny (zwłaszcza w przypadku przenoszenia kilku/kilkunastu fragmentów większego rysunku do innego dwg i gdy czynność jest ta powtarzana wielokrotnie) może udałoby się namówić producenta na stworzenie narzędzia, które w prosty sposób pozwalałoby kopiować/przenosić grupy bez rozbijania je na składowe?
Chodzi o coś w stylu skrótu CTRL+C. Zaznaczam grupy, kombinacja klawiszy np. CTRL+C i następnie wstawienie do nowego dwg. Cały proces przebiegałby szybko i prosto.

Na pewno ZWCad byłby jednym z pierwszych programów, który posiadałby taką opcję... do tej pory nie udało mi się w żadnym innym programie w szybki i prosty sposób przenieść grupy bez jej rozbicia.

Pomysł w mojej opinii jest chybiony. Wynikać może z niezrozumienia idei i mechanizmu przechowywania grup. Grupy służą do łączenia kilku obiektów, w celu operowania nimi jako jedną jednostką. Jest tu istotna różnica w zastosowaniu grup i bloków. Te byty nie powinny być z założenia traktowane zamiennie. Innymi słowy grupy w rzeczywistości są zbiorami wskazań, dodatkowo posiadającymi rozszerzone możliwości, jak nazwa, czy możliwość zapamiętania. Najważniejszą zaś ich cechą, jest to że dowolny obiekt może należeć do więcej niż jednej grupy. Bloki nie posiadają takiej możliwości.

Kopiowanie i wklejanie grupy z jednego rysunku do drugiego, choćby z tego powodu (i nie tylko tego jednego) jest pozbawione sensu. Do takich operacji idealnie nadają się właśnie bloki. Proces wstawiania bloków, przy wykorzystaniu np. DesignCenter (chyba że zwCAD go nie ma?), nie jest pracochłonny i trwa od ułamków, do paru sekund.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kojacek napisał:

Pomysł w mojej opinii jest chybiony. Wynikać może z niezrozumienia idei i mechanizmu przechowywania grup. Grupy służą do łączenia kilku obiektów, w celu operowania nimi jako jedną jednostką. Jest tu istotna różnica w zastosowaniu grup i bloków. Te byty nie powinny być z założenia traktowane zamiennie. Innymi słowy grupy w rzeczywistości są zbiorami wskazań, dodatkowo posiadającymi rozszerzone możliwości, jak nazwa, czy możliwość zapamiętania. Najważniejszą zaś ich cechą, jest to że dowolny obiekt może należeć do więcej niż jednej grupy. Bloki nie posiadają takiej możliwości.

Kopiowanie i wklejanie grupy z jednego rysunku do drugiego, choćby z tego powodu (i nie tylko tego jednego) jest pozbawione sensu. Do takich operacji idealnie nadają się właśnie bloki. Proces wstawiania bloków, przy wykorzystaniu np. DesignCenter (chyba że zwCAD go nie ma?), nie jest pracochłonny i trwa od ułamków, do paru sekund.

 

Witam,

niestety to co Pan pisze o blokach traci sens w przypadku nakładki, z której korzystam (BIK X). Wiele elementów opisowych utworzone jest jako grupy (zdefiniowane przez producenta nakładki BIK). Chciałbym przenosić te elementy z jednego rysunku do drugiego nie tracąc grupy (nie rozbijające jej na składowe). Zblokowanie takiej grupy z automatu blokuje atrybuty i możliwości jakie dają np. gripy (czyli w przypadku zgrupowanego elementu, w którym jest Polilinia, mogę bardzo szybko przy pomocy gripa przesunąć, rozciągnąć itd. polilinię). Dodatkowo jeśli zblokuję taki element tracę możliwość późniejszej współpracy takiego elementu z innymi funkcjami (np. takimi jak tworzenie zestawień stali itp.). Chyba, że można to jakoś szybko i prosto obejść?

Nie jestem użytkownikiem na tyle zaawansowanym żeby pisać różnego rodzaju nakładki/lispy czy aplikacje dla środowiska CAD. Nie mam również czasu, żeby rozwijać się w tym kierunku (choć bardzo chciałbym), dlatego wspomagam się m.in. tym jak i innymi forami. Ciesze się, że są tacy ludzie jak Pan i inni tutaj na forum, którzy mogą wspomóc fachową wiedzą na ten temat. Nie mniej jednak zgłaszam problem, który zauważyłem już jakiś czas temu, a który może mógłby być jakoś rozwiązany. Nie wiem, może producent nakładki powinien wycofać się z tworzenia etykiet opisowych w formie grup i zmienić to np. w bloki dynamiczne? A może producent ZWCada jest w stanie opracować funkcję, która umożliwi przenoszenie grup między rysunkami w łatwy i prosty sposób bez jej rozbijania na składowe.

Mnie męczy jednak kopiowanie takich elementów do innego rysunku, bo przez rozbicie grupy muszę uważać później przy przenoszeniu/kopiowaniu/stretchowaniu elementu w nowym rysunku, żeby fragmentu takiej grupy nie pominąć.

Edytowane przez Chris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodząc z założenia, że także inni użytkownicy BIK mają podobny problem co @Chris   może producent wymyśli jakieś rozwiązanie ?

Od strony ergonomii mogła by to być specjalna wersja  Paste (Special)   która w fazie tworzenia kopii mając jeszcze w pamięci handlery obiektów źródłowych i nazwy grup do jakich należy, po utworzeniu ich kopii tworzy w docelowym DWG grupy o odpowiednich nazwach.

 

J.

 

 

Pastespecial.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chris napisał:

Chodzi o coś w stylu skrótu CTRL+C. Zaznaczam grupy, kombinacja klawiszy np. CTRL+C i następnie wstawienie do nowego dwg. Cały proces przebiegałby szybko i prosto

 

Myślę, że to jest dobra propozycja, zaraz wyślę zgłoszenie nowej funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie