Edycja operacji na bryle 3d


Adi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ jak dotąd nie znalazłem książki w której mógłbym znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania zwracam się na łamach forum... może ktoś mógłby mi pomóc:

- jak edytować operacje na bryle 3d, np.: wyciągnięcia, odejmowanie brył, zaokrąglanie?

- czy istnieje możliwość automatycznego przerysowania rzutu (jako szkicu - taka opcja jest w Solid Works)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak edytować operacje na bryle 3d, np.: wyciągnięcia, odejmowanie brył, zaokrąglanie?

W poście poniżej zamieszczę skrótowy opis edycji brył.

- czy istnieje możliwość automatycznego przerysowania rzutu (jako szkicu - taka opcja jest w Solid Works)

Nie wiem czy dobrze rozumiem - tworzę bryłę ze szkicu, a następnie zmienię bryłę i powinien zmienić się szkic z którego wyciągnąłem bryłę? (Nie znam SW).

Niestety taka operacja nie jest możliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieściłem kilka filmów o edycji brył:

Wyciągnięcie powierzchni, odsunięcie powierzchni i przesunięcie.

Odsunięcie powierzchni zachowuje geometrię ścianek bocznych. Można podać tylko odległość odsunięcia. Wyciągnięcie powierzchni natomiast pozwala na określenie kątów nowo powstałej bryły. W tej operacji bierze się tylko pod uwagę powierzchnię ścainy z któej wyciągamy bryłę.

Proszę zobaczyć na film.

:arrow: Wyciąganie ścianek

W pochyleniu definiujemy wektor od którego będziemy odmierzać kąt, natomiast przy obrocie - oś obrotu.

:arrow: Pochylenie i obrót ścianek

Tworzenie zaokrągleń i ich edycja + usuwanie.

:arrow: Zaokrąglenie

Operacja odjęcia brył i usunięcie powstałej w ten sposób powierzchni.

:arrow: Operacje logiczne

Pozdrawiam

PS. Proszę zainteresować się programem KOMPAS-3D LT. - całkowicie darmowy program do 3D, w którym wszystkie powyższe operacje można sparametryzować i w dowolnym czasie edytować (np. wielkość promienia), oraz zmieniać kolejność operacji.

KOMPAS-3D LT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W ZWCAD nie ma helisy jako typu obiektu, jest natomiast polilinia 3d. Musiałby Pan narysować jej kształt przez wskazywanie kolejnych wierzchołków. Przy odrobienie cierpliwości da się to zrobić. Po takiej polilinii da się wyciągnąć np trójkąt i uzyskać kształt gwintu.

odpal lispa i po sprawie

http://www.vizikos.com/lisp/spiral.lsp

j.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.