Jak zrobić program instalacyjny...


2P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Piszę sobie różne nakładeczki i dodatki przydatne mi przy rysowaniu rys. architektonicznych. Nieraz korzystają z nich moi koledzy. Niestety, instalować to na ich komputerach muszę ja własnoręcznie.

Mam więc pytanie: Jak zrobić program instalacyjny, taki, żeby klikając na ikonkę zmienił on ustawienia w ZWCadzie i:

1) dodał do programów uruchamianych w startupie mój program.lsp

2) dodał mój katalog (folder) z blokami do ścieżki wyszukiwania

3) dodał toolbar z przyciskami lub menu.

Wiem jak to wszystko zrobić ręcznie, krok po kroku, chcę jednak całą procedurę zautomatyzować.

Przydałaby się również możliwość automatycznego odinstalowania mojej nakładki.

Z góry dziękuję za wskazówki.

=2P=

Paweł Pijanowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tematyka skryptów którymi sie zajmuje:

1. Powierzchnie pomieszczeń.

Generowanie spisu pomieszczeń na podstawie polilinii - obwiedni pomieszczeń, numeru pomieszczenia (z wyróżnikiem kondygnacji) i rodzaju posadzki. Najważniejsze w skrypcie jest to, że po zmianach wielkości pomieszczeń spis powierzchni aktualizuje się automatycznie, łącznie z sumowaniem powierzchni kondygnacji i całego budynku.

2. Współrzędne geodezyjne na rysunkach zagospodarowania terenu.

Oznaczanie punktów charakterystycznych (np. obrys budynku) na projekcie zagospodarowania terenu, automatyczne tworzenie zestawienia tych punktów i generowanie pliku tekstowego z tym zestawieniem (dla niektórych ZUDPów). W przypadku przesunięcia punktów automatyczna aktualizacja zestawienia na rysunku i w pliku

3. Narzędzia inwentaryzacyjne.

Zbiór narzędzi ułatwiających wyznaczanie punktów z pomiarów inwentaryzacyjnych z natury.

4. Wstawianie znaczników wysokości (kot wysokościowych) na przekrojach z automatycznym wstawianiem wartości (rzędnej) - 1 kliknięcie.

Planuję zajęcie się wstawianiem bloków drzwi/okien wraz z automatycznym obracaniem opisów zgodnie z normą i wykonywaniem ich zestawień oraz automatyczne oznaczanie rysunku (w tabelce/metryczce) datą plotowania.

Są to dość proste rzeczy, które ułatwiają mi żmudne czynności, których nie lubię robić (zestawienie powierzchni i ich zmiana, uaktualnienie na etapie projektowania jest zajęciem nie dla człowieka ;) )

Pozdrawiam i cierpliwie czekam na info o instalacji jw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator można zrobić uzywając programu Inno setup. Dostępny na stronie http://www.innosetup.prv.pl/ Program jest darmowy, również do użytku komercyjnego

1) Żeby programy uruchamiały się autoamtycznie przy starcie, należy edytować plik zwcad.lsp

Pojawiają się tu dwie ważne kwestie

a)plik ten jest umieszczony w głównym katalogu ZWCADa domyśnie jest to

c:\Program Files\ZWCAD 2008i Plk\

ale ścieżka ta może się różnić

B) inne aplikacje również mogą edytować ten plik, nie można więc instalować swojego pliku zwcad.lsp, należy go edytować dodając do niego linię (vl-load-all "sciezka dostępu do pańskich plików *.lsp")

2)ścieżka wyszukiwania bloków jest zapisana w rejestrze, więc żeby dodać Pański katalog, należy wpisać do odpowiedniego rejesttru ścieżkę do Pańskich bloków.

rejestr w którym zapisano ścieżki to:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Chinaweal Longteng\ZWCAD 2008i Plk\Profile\zwprofil\Config

Rejestr może się różnić w zależności od wersji ZWcada

Key = Blocks

przykładowa wartosć = C:\ABC;C:\AAC

czyli kolejne ścieżki wpisuje się po średnikach

przy zapisie należy pamiętać o pozostawieniu tam wcześniejszych wartości, czyli dopisujemy do rejestru a nie wstawiamy tam własne ścieżki (chyba że celowo chcemy usunąć poprzednie)

3) żeby stworzyć menu z własnymi ikonkami należy stworzyć plik *.mnu. w nim definiujemy wszystkie ikonki.

taki plik musimy wczytać do zwcada - tylko raz, przy kolejnych uruchomieniach programu menu będzie juz wczytane.

Reasumująć

1) Wszystkie pliki łączymy w jeden instalator setup.exe. Oprucz naszych plików dodajemy tam również plik np: setup.lsp

2) W ZWCADzie wczytujemy (_appload) plik setup.lsp

plik setup.lsp

- ustawia potrzebne rejestry (to można również robić w instalatorze)

- edytuje plik zwcad.lsp (nie znam prostego sposobu na edycje pliku w czasie działania instalatora)

- wczytuje plik *.mnu (to jest konieczne w czasie działania zwcada, więc nie może być w instalatorze, musi być w pliku setup.lsp

Po zainstalowaniu naszego programu z instalatora stworzonego przy użyciu Inno Setup automatycznie powstanie też plik uninstal.exe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam gorąco.

chcialem zapytac o ścieżke w rejestrze, gdyż kończy mi się na katalogu: ZWCAD2008i Eng\Profiles później mam do wyboru Default lub Setup. a w Default jest do wyboru: Accelerators, Addins, Aliases, Config (Plot, Previous Plot Settings, Quickcalc), DockingPaneLayouts, File Dialog, Menu, Profiles (Default, Editor Configuration), Purge, Recent File List, Settings, Skin). Zatem nigdzie nie ma zwprofil\Config i nigdzie w żadnym z tych folderów nie moge sie doszukać Key.

Prosze o podpowiedź.

pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HKEY_CURRENT_USER\Software\Chinaweal Longteng\ZWCAD 2008i Plk\Profile\zwprofil\Config

to tylko przykład

gdzie:

'ZWCAD 2008i Plk' to wersja zainstalowanego ZWCADa

'zwprofil' to profil użytkownika dla którego wprowadzamy zmiany, domyślnie jest to Default, (tylko przez przypadek skopiowałem to co mam u siebie)

Profile - to też sie może różnić. np dla ZWCAD2009 to jest 'Profiles'

w Pańskim przypadku będzie to:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Chinaweal Longteng\ZWCAD 2008i Plk\Profile\Default\Config

Po otwarciu tego rejestru w tabelce po prawej stronie, w kolumnie 'Nazwa' proszę znaleźć 'Blocks' i ten wpis modyfikować

Proszę pamiętać o tym, że nieostrożne obchodzenie z rejestrami może grozić trwałym kalectwem systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

Zgodnie z instrukcją podaną w tym poście zmodyfikowałem wpisy w rejestrze za pomocą AutoLisp. Niestety po zmianie wpisów ZWCAD tego nie "widzi". To znaczy w rejestrach są zmodyfikowane wartości ścieżek, natomiast po otworzeniu ustawień komendą options w zakładce pliki nie widać zmian. Dopiero po "ręcznym" załadowaniu profilu, z rejestru pobierane są odpowiednie wartości. Co można zmienić żeby zmiana następowała automatycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chcę zmodyfikować aktualny profil. Nie jest to jednak aż tak bardzo ważne, gdyż zmiany dokonuję we wszystkich istniejących profilach dla tego użytkownika (przy zmianie jednego profilu było to samo). Zmiana jest dokonywana w kilku wartościach klucza "Config" każdego profilu. Tj "Blocks", "Drawng" i "Menu" do których dopisuję te same wartości. Poza tym jeżeli "ręcznie" nie wczytam profilu to po zamknięciu programu, wprowadzone zmiany w rejestrze są zastępowane tymi, które ma zapamiętane ZWCAD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa, obawiam się że zapis właściwości profilu może sie nie udać w czsie sesji, choć moge sie mylić, nigdy tego nie robiłem.

Myśle że łatwiej byłoby zrobić nieduży instalatorek, który poustawia dane profilów, a dopiero później można uruchomić ZWCAD.

Możnaby też spróbować zapisać profile nie przez rejestry, tylko obiektowo przez VBA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cieszy mnie niestety taka odpowiedź. W instalator nie bardzo chciałbym się zagłębiać ale jak trzeba będzie to trudno. Natomiast bardo chętnie skorzystał bym z obiektów VBA jednak nie znalazłem takiego, który dawałby możliwość manipulacji tymi ustawieniami. W AutoCAD istnieje objekt Preferences, z którego pochodzi Files a w nim można już zmienać ścieżki. W ZWCAD czegoś takiego nie znalazłem. Czy jest gdzieś udostępniona mapa obiektów ZWCAD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączony plik pokazuje strukturę dokumentu w ZWCAD 2008, Jeśli sie nie mylę, to nie było zmian w zakresie profili w wersji 2009.

A zrobienie tego w instalatorze może nie jest zupełnie proste, ale da sie zrobić, służę radą i mogę udostępnić fragmenty kodu takiego instatalatora.

VBARef.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.