Początkujący - samouk. Proszę o sprawdzenie pliku


Miecho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od 2 tygodni walczę z nauka cad'a korzystając z ZWCAD.

Niemam doświadczenia w programach tego typu. Jedynie co to mam w średnim stopniu opanowany Google Sketchup 7.0, 8.0

Proszę o sprawdzenie załączonych rysunków.

Żeby nikogo niczym nie sugerować później podam z czym mam problem.

Mapka wykonana w google sketchup (jednostki metry) na podstawie skanu oryginalnej mapy, potem export do dwg i dalej walca w cad.

Nie mam wykształcenia architektonicznego (będą niezgodności grubości lini itp), jestem ogrodnikiem. W zeszłym roku mało co nie uwaliłem przetargu bo się nie mogłem doprosić o plany w cadzie od pana architekta, a potem naniesienie poprawek powykonawczych. Stąd moja walka, w tym roku juz sam sobie poradzę :)

osiedle_ramka.dwg

Ramka CAD A4.dwg

ramka A4poz.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W sketchup'ie mam ustawione jednostki na 'metry'

2. po imporcie prosta która miała 8m w cad'ie ma 8 jednostek, ale wiele kreskowań np. uzyta tutaj kostka ma nieodpowiedznie wymiara, a jakja za bardzo zmniejsze to znika ?!

3. po zwymiarowaniu chciał bym aby wyswietlało mi wymiary jako metry

4. w takich proporcja tabelka rysunkowa ma 230 jednostek a nie milimetrów, jak przeskalowałem rysunek proporcjonalnie do ramiki to mi zabrakło w wydruku skali jest do 1:100

Wydruk - tu jest najgorzej

Jezeli ustawie pole wydruku i rzutnie prawidłowo jak zrobić zeby punkt 0,0 (lewy dolny naroznik ramki) z modelu znalazł sie w dolnym narożniku rzutni?

Czy jakos mozna raz zdefiniowac rozmiary papieru dla danej drukarki? zebym za kazdym razem nie musiał zmieniac marginesów, a na liscie dostepnych miał tylko interesujace mnie formaty tzn A3 oraz A4?

Kurcze mam wiele pytań, siedze nad tym sofetm od niedawna, a niemam nikogo obeznanego pod reka, korzystam s kursu na www.zwcad.pl oraz skryptu z SGGW "AutoCad w architekturze krajobrazu - wprowadzenie" chyba jedyna pozycja w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu przesyłam plik po zmianie kolorów w ZWCAD, oraz film jak to zrobiłem.

Kolory warstw były ustawione jako RGB i na ciemnym tle nie było ich widać (chyba, że tak było specjalnie).

Myślę, że w zasadzie będziemy narazie używać tylko przestrzeni modelu.

Co dalej?

Wymiarujemy, czy wstawiamy ramkę rysunku?

Czy za wymiarem ma być symbol jednostki?

Pozdrawiam

SU_export_do_ZWCAD_v01.dwg

forum-zwcad-001.mp4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu przesyłam plik po zmianie kolorów w ZWCAD, oraz film jak to zrobiłem.

Kolory warstw były ustawione jako RGB i na ciemnym tle nie było ich widać (chyba, że tak było specjalnie).

RGB przeszło z poprzedniego programu, w ZW korzystam tylko z 250.

Ustawiłem ciemny, bo na nim rysowałem kontury interesujacych mnie rabat - cała posesja niejest przedmiotem projektu, a mapka dostarczona przez inwestora jest nieaktualna.

Myślę, że w zasadzie będziemy narazie używać tylko przestrzeni modelu.

Co dalej?

Wymiarujemy, czy wstawiamy ramkę rysunku?

Czy za wymiarem ma być symbol jednostki?

Wolał bym opanować ramke z odpowiednia skalą - niewiadomo kto bedzie realizował wykonanie.

Nanosząc wymiary na cały projekt to zrobi sie meksyk??

Jednostki dodajemy w stylu wymiarowania? Zmień>Podstawowejednosti>Przyrostek ?

Wczoraj zrobiłem wydruki z poziomu arkusza bez ramki i skali - dopasowałem rozmiar przełaczając się na model.

W jednym arkuszu przypisały mi sie warstwy do rzutni, a w drugim nie - ba sa na takim samym obszarze papieru, dla tej samej drukarki w formacie A3

Jak prawidłowo korzystac z Narzędzia dodatkowe>Narzedzia>kopiuj cechy kreskowania

sklodowskiej_z_arkuszami.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napiszę będzie bardzo kontrowersyjne :)

Ale sam pracuję w ten sposób i nie używam przestrzeni papieru (świadomie).

Rysunek wykonuję w skali 1:1. Następnie wstawiam ramkę w skali 1:1 i skaluję ramkę tak, aby obejmowała rysunek.

Wartość o jaką przeskaluję ramkę jest skalą rysunku.

Pokazałem to na filmie.

Jak prawidłowo korzystac z Narzędzia dodatkowe>Narzedzia>kopiuj cechy kreskowania

Narzędzie służy do kopiowania właściwości kreskowania. Wskazujemy istniejące kreskowanie, i okno kreskowania odczytuje właściwości.

sklodowskiej_z_arkuszami_v00.dwg

ramka-arkusza.mp4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziłem sobie w ten sposób że dodałem na każdy wydruk podziałkę od 1 do 10m jak na mapach (każda rabata osobno). oszczędziło mi to skalowania każdego fragmentu planu do ramki.

Sposób nieważny - pierwszy projekt w cad'zie zrobiony, zatwierdzony, zapłacony :D

Rysunek wykonuję w skali 1:1. Następnie wstawiam ramkę w skali 1:1 i skaluję ramkę tak, aby obejmowała rysunek.

Wartość o jaką przeskaluję ramkę jest skalą rysunku.

a odwrotnie? na teranach zieleni głównie pracujemy na skalach 1:100, 1:200 i 1:500 - przeskalowac ramke o skale 500 i dopasowac do okna?

Narzędzie służy do kopiowania właściwości kreskowania. Wskazujemy istniejące kreskowanie, i okno kreskowania odczytuje właściwości.

Niewyswietla mi sie zadne okno, poprosty wskazuje jedno kreskowanie, potem drugie - działa jak uzgodnij cech. Nawet jak otworze okno kreskowania ręcznie to niema tam wartości ze wskazanego kreskowania.

Ale ważne, że wogle działa.

Czy w zwcad, jest mozliwość miany edycji bloku wstawionego? tzn mam wstawiony 1 blok kilka razy (kolor byblock lub bylayer) teraz zaznaczam jeden i jakos edytuja, czy reszta tych samych bloków też się zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób nieważny - pierwszy projekt w cad'zie zrobiony, zatwierdzony, zapłacony

Zgoda w pierwszym projekcie sposób jest nieważny, ale tylko w pierwszym.

a odwrotnie? na teranach zieleni głównie pracujemy na skalach 1:100, 1:200 i 1:500 - przeskalowac ramke o skale 500 i dopasowac do okna?

NIGDY nie powinno sie rysowac w skali innej niz 1:1. Rysuj w "m" "cm" lub innej dowolnej jednostce długości - ale zawsze 1:1. Wydrukować można później w każdej skali.

Czy w zwcad, jest mozliwość miany edycji bloku wstawionego? tzn mam wstawiony 1 blok kilka razy (kolor byblock lub bylayer) teraz zaznaczam jeden i jakos edytuja, czy reszta tych samych bloków też się zmieni?

Tak, reszta bloków sie zmieni (wyjątkiem jest edytowanie atrybutów w bloku). Klikamy prawym przyciskiem myszy na blok i wybieramy "edycja lokalna bloku" "edit block in-place".

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.