Nakładka BIK czy e-Cad ?


fisher85

Recommended Posts

Różnic jest sporo, ale też wiele łączy oba produkty.

Proponuję na początek pooglądać filmy z możliwościami obu produktów - dostępne na stronach firmowych.

Jest też możliwość wypożyczenia obu programów (choć odpłatne).

I zasadnicze pytanie: czy konstrukcje mają być w 2D czy 3D, bo możliwe, że żaden z tych programów nie spełnia wymagań...

Link to comment
Share on other sites

Każdy program ma swoje plusy i minusy. Ogólnie nakładka BIKa oferuję więcej możliwości choć ja jednak postawiłem na nakładkę z ecada. Miałem okazje przetestować BIKa i trochę się do niego zniechęciłem, po pierwsze strasznie mulił (podobno była to wina systemu bo wtedy pracowałem jeszcze na windows 2000), po drugie ma odstraszający interfejs rodem z niemieckich topornych programów (w nakładce żelbetowej 6.0 już wygląda to o niebo lepiej). Z drugiej strony programiści z ecada trochę zaniedbują nakładke stalową kosztem nakładki żelbetowej, brakuje kilku przydatnych opcji które posiada BIK. Szkoda że nie można przetestować za darmo obu programów, bo wtedy sam najlepiej byś wiedział którą nakładkę wybrać.

Link to comment
Share on other sites

Pomijając kwestie możliwości nakładek musisz wziąć też pod uwagę cenę. Jeżeli chcesz kupić wyłącznie nakładkę stalową to zdecydowanie wygrywa ecad z ceną 1476zl brutto. W BIKu musiałbyś kupić BIK Base + BIK Stal + BIK śruby co daję 2816zl brutto. To chyba powinno rozwiać twoje wątpliwości.

Link to comment
Share on other sites

Proponuję jeszcze skontaktować się z przedstawicielami obu programów (choćby drogą mailową) i zadać im konkretne pytania dotyczące togo co potrzebujesz.

Czasem samo opakowanie jest mylące, a wnętrze dopiero odkrywa całą prawdę ;)

Ceny faktycznie są znacząco różne i w przypadku trybu "oszczędność", nie ma co się zastanawiać. W każdym innym przypadku uważam, że lepiej poświęcić jeszcze troszkę czasu i dokładnie się zorientować, który program oferuje więcej w swojej cenie i czy sprosta oczekiwaniom. Warto również zapoznać się z polityką supportu obu producentów.

pozdrawiam i życzę trafnego wyboru :)

Link to comment
Share on other sites

Pomijając kwestie możliwości nakładek musisz wziąć też pod uwagę cenę. Jeżeli chcesz kupić wyłącznie nakładkę stalową to zdecydowanie wygrywa ecad z ceną 1476zl brutto. W BIKu musiałbyś kupić BIK Base + BIK Stal + BIK śruby co daję 2816zl brutto. To chyba powinno rozwiać twoje wątpliwości.

Jedna i druga cena jest akceptowalna, chodzi o możliwości i szybkość rysowania.

Posiadam AutoCad LT 2006 ale nie znalazłem nakładki do niego.

Pozostaje kupno ZWCAD + nakładka

Link to comment
Share on other sites

ja wybrałem e-cad .... mimo ze stosuje ją w 99% w żelbetach.

upgrejdy nowych funkcji są darmowe ... rysujący inżynierowie mogą wspierać dalszy rozwój nakładki .... wiele funkcji powstało z moim udziałem i je aktualnie używam :)

z ostatnich do stali to np. .... wrysowanie dopasowanej blachy prostokątnej do nieregularnego kształtu wraz z opisem. (Mozna ekonomicznie dobierać blachę do wycięcia nieregularnego kształtu).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

No i jak wyglądają darmowe aktualizacje e-cad'a w kontekście ZwCAD+? Mając ZwCAD i ZwCAD+ nie ma możliwości używania tej nakładki na starszej i aktualnej wersji programu. ZwCAD2012 jest ostatnim wydaniem i kolejne będą tylko plusy. Obecna wersja plus jest wprowadzona jako aktualizacja wersji 2012. Chcąc więc być na bieżąco z ZwCAD'em trzeba również wydać 1000PLN na aktualizację pakietu e-cad. Osobiście uważam że byłoby fair gdyby opłata migracyjna była pobierana za poszerzenie platform działania nakładki a nie za zmianę platformy. Tak jest w ZwCAD gdzie zakup kolejnego upgradu nie wyklucza korzystania ze starszych wersji.

Link to comment
Share on other sites

To co Pan napisał, jest nie do przyjęcia.

ZwCAD2012 i ZwCAD2012+ to dwa różne programy (tak jak AutoCAD i ZwCAD).

Nie ma więc mowy o "poszerzeniu platform", gdyż kod programu, w obu przypadkach, jest inny.

Czym innym jest też upgrade w linii danego produktu np. ZwCAD2012 v.1, ZwCAD2012 v.2 itd. Tutaj można traktować kolejne wersje jako Patch do poprzedniej, nic więcej.

Mam nadzieję, że teraz jest to zrozumiałe.

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Polemizowałbym z tym "nie do przyjęcia".

Proszę wziąć pod uwagę, że migrację należy rozpatrywać jako kupno nowej (przeniesienie) licencji, z jednego programu np. AutoCAD do drugiego programu np. ZwCAD. Sam fakt,że można "przenieść" licencję między platformami, jest na korzyść dla klienta. Ma wybór.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że i w BiK, i w e-cad, aktualizacje są za darmo w danej wersji programowej, a to naprawdę dużo.

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Czy to jest migracja czy aktualizacja to już jest kwestia nazewnictwa. W zwcadzie przejście do zwcada + jakoś dalej określają jako aktualizacje. Zresztą to już jest indywidualna sprawa każdego producenta. Wszystko ok wiadomo że każdy chce zarobić, ale cena 1230zl brutto to duża przesada. Mam tylko nadzieje że nakładki będą dalej rozbudowywane na zwcad 2012.

Link to comment
Share on other sites

Ja dalej pracuję na 2012 ...2012+ jest jeszcze niedopracowana i jej nie używam (wykastrowana w stos. do 2012). Faktycznie to są 2 odrębne platformy CAD. Ale po przejściu nadal będą darmowe nowe funkcje e-cad.

wersja 2012 jest nadal darmowo rozwijana, podobnie będzie z 2012+

W e-cad dojdzie funkcja rysowania długich prętów prostych w widoku bocznym i z góry z wymiarowaniem, długi pręt będzie podzielony na zdefiniowane odcinki z zakładami. To już wkrótce ;).

Link to comment
Share on other sites

Drodzy Państwo, nakładki e-CAD nadal będą rozwijane na wszystkie dostępne obecnie platformy CAD, tak długo jak te platformy same w sobie będą rozwijane. Zatem jeżeli Producent będzie rozwijał ZwCADa to i my będziemy rozwijali nakładki e-CAD również na niego.

Dziwią mnie natomiast niesłuszne stwierdzenia i mylenie migracji z aktualizacją.

Od samego początku aktualizacje nakładek e-CAD były, są i będą darmowe dla wszystkich Klientów, nawet tych którzy zakupili nakładki 4 lata temu.

Migracja natomiast to możliwość zmiany platformy CAD, bez konieczności zakupu nowej licencji. Nasi programiści nie pracują za przysłowiową "miskę ryżu", a koszt i czas dostosowania oprogramowania na inne (zupełnie inne) platformy CAD jest znaczny. Stąd pojawił się koszt migracji - nie aktualizacji, która jest nadal darmowa.

Co do ZwCAD i ZwCAD+, darmowa aktualizacja jest promocją do końca sierpnia 2012 (tak samo jak w przypadku nakładek e-CAD, kupując do końca sierpnia na ZwCAD, otrzymają Państwo również wersję na ZwCAD+ gratis).

Reasumując, nasze aktualizacje nakładek e-CAD (nowe funkcje i narzędzia) są i będą nadal darmowe w obrębie wybranej przez Państwa platformy CAD. A ZwCAD i ZwCAD+ to 2 różne platformy CAD, zarówno od strony technicznej jak i programistycznej.

Zatem kupując nakładki na ZwCADa będą otrzymywali Państwo darmowe aktualizacje nakładek e-CAD dla ZwCADa, kupując nakładki na ZwCADa+, będą otrzymywali Państwo darmowe aktualizacje nakładek e-CAD dla ZwCAD+.

Mało tego, chcąc zmienić w przyszłości platformę CAD na której pracujecie na inną, nie będziecie musieli kupować za całą cenę, od nowa nakładek e-CAD na nową platformę CAD. Jako nasi Klienci macie przywilej, możecie dokonać tańszej opcji migracji, niż kupować nową wersję nakładek e-CAD na nową platformę CAD.

Link to comment
Share on other sites

Klucz zakupiony wraz z licencją nakładek w okresie promocyjnym, o czym świadczy informacja pod produktami w sklepie www.e-cad.pl. Okres promocji e-CAD w tym zakresie jest analogiczny z okresem promocji ZwCAD.

Do końca sierpnia jest promocja, analogiczna do promocji ZwCAD.

Kupując do końca sierpnia, Klient otrzymuje za darmo licencje nakładek e-CAD zarówno na ZwCAD jak i ZwCAD+. Czyli 1 klucz będzie obsługiwał 2 licencje (ZwCAD i ZwCAD+)

Od 1 września będą już oferowane oddzielnie licencje nakładek na ZwCAD i ZwCAD+, bo to są 2 różne produkty.

Aktualizacje dla użytkowników nakładek e-CAD na wszystkie 5 platform CAD, a więc również na ZwCAD i ZwCAD+ będą nadal darmowe, tak jak to było zawsze.

Nakładki e-CAD będą nadal rozwijane równolegle, na wszystkie 5 platform. (także na ZwCAD i ZwCAD+)

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak jest z BIKiem

W BiK przejście pomiędzy ZWCAD a ZWCAD+ to też zmiana platformy. Inaczej się nie da. Klucz musi zostać zakodowany na nowy typ programu. Z tego co udało mi się dowiedzieć to koszt będzie wynosił 550zł netto.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam nic przeciwko opłacie ani jej wysokości. Wnoszę opłatę i mam możliwość używania programu na wybranej platformie. Jasna sprawa. Choć w przypadku ZwCAD'a nie jest to takie oczywiste bo + mimo że jest napisany na nowo dla użytkowników jest kontynuacją poprzedniej linii. Zostawiając to na boku, zmiana platformy odbiera mi coś co miałem już wcześniej. Przesiądę się na plusa nie zadziała mi coś co miałem poprzednio i kicha powrót do poprzedniej wersji kosztuje kolejne pieniądze. Ja widziałbym to tak, że kupuję maszynkę z adapterem do ZwCAD'a jak chcę maszynkę uruchomić na AutoCAD'zie dokupuję tylko adapter a nie żebym zapłacił kasę i musiał oddać poprzedni adapter. No ale cóż jest wolny rynek i demokracja.

Link to comment
Share on other sites

W przypadku e-CAD dopuszczona jest możliwość zachowania licencji nakładek na ZwCAD i wybrania takiej formy migracji, w której ten sam klucz USB obsługuje nakładki zarówno na ZwCAD jak i ZwCAD+.

Mało tego, jest opcja migracji, w której 1 i ten sam klucz obsługuje nakładki na wszystkie 5 platform CAD, co po zsumowaniu wychodzi kilkakrotnie taniej niżli kupować oddzielne licencje na każdą z platform.

A więc migracja jak widać to plus, dzięki któremu nie trzeba kupować np: 2 oddzielnych licencji na ZwCAD i ZwCAD+, tylko wystarczy jedna licencja i można dopłacić dzięki opcji migracji tylko część kosztu kolejnej licencji i otrzymuje się tym sposobem produkt na 2, lub nawet wszystkie dostępne platformy CAD.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam nic przeciwko opłacie ani jej wysokości. Wnoszę opłatę i mam możliwość używania programu na wybranej platformie. Jasna sprawa. Choć w przypadku ZwCAD'a nie jest to takie oczywiste bo + mimo że jest napisany na nowo dla użytkowników jest kontynuacją poprzedniej linii. Zostawiając to na boku, zmiana platformy odbiera mi coś co miałem już wcześniej. Przesiądę się na plusa nie zadziała mi coś co miałem poprzednio i kicha powrót do poprzedniej wersji kosztuje kolejne pieniądze. Ja widziałbym to tak, że kupuję maszynkę z adapterem do ZwCAD'a jak chcę maszynkę uruchomić na AutoCAD'zie dokupuję tylko adapter a nie żebym zapłacił kasę i musiał oddać poprzedni adapter. No ale cóż jest wolny rynek i demokracja.

:) Widać, że nie ma Pan pojęcia o czym pisze :)

"Adapter" pozwala coś dopasować, lekko zmodyfikować istniejące, do potrzeb innego.

W przypadku ZwCAD i ZwCAD+ nie może być mowy o takim mechanizmie, bo... TO SĄ DWA RÓŻNE PROGRAMY, pod względem jądra, kodu, języka w którym zostały stworzone.

To tak jakby Pan chciał teraz zrobić "Adapter" do silnika diesel i lać tam benzynkę ;)

Nie ma takiej możliwości, a skoro nie ma takiej możliwości, konieczne jest kupienie nowego silnika. Tak samo jest w przypadku programów BiK i E-cad.

Programy wykonują to samo (silniki jeżdżą), ale w środku są zupełnie inne (ropa / benzyna) - COMPRENDE? :)

Proszę na to popatrzeć z tej strony, że taka zamiana (przejście) na inną platformę, jest przez producentów traktowana bardzo łagodnie - nie musi Pan kupować całkiem nowej licencji (silnika), tylko dokonuje opłaty migracyjnej...

Ktoś wykonał pracę, za którą chce kasę - i to jest oczywiste.

Jeśli takie rozumowanie jest dla Pana "dziwne", to proponuję poszukać OpenSource ;)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

To Pan nie wie o czym ja piszę. Chciałbym móc dokupić możliwość uruchomienia nakładki na ZwCAD+ nie tracąc możliwości uruchomienia tej samej nakładki w ramach tej samej licencji i tego samego klucza na ZwCAD2012. Nie twierdzę że kody programu są te same zapewne nie. Dlatego wynagrodzenie za pracę się należy. Ale ja jestem tylko użytkownikiem i patrze na sprawę jak użytkownik a nie programista. Jak za coś płacę to chciałbym mieć coś więcej niż miałem zanim zapłaciłem. Oczywiście powie Pan że mam więcej bo mam nową platformę dla nakładki ale mam też mniej bo straciłem możliwość pracy na starej platformie. Więc mam w rezultacie więcej, mniej czy tyle samo?

Link to comment
Share on other sites

A jak Pan ma stary samochód, idzie do salonu, kupuje nowy, a w rozliczeniu zostawia stary, to czy mając nowy samochód (wartość starego samochodu + dopłata) ma Pan stary i nowy samochód jednocześnie...

Nie, ma Pan nowy samochód, który był tańszy dzięki temu że zostawił Pan stary w rozliczeniu.

Czy może Pan wrócić do starego samochodu... nie bo salon nie odda go Panu za darmo.

Czy kupił Pan taniej nowy samochód - tak bo miał Pan stary, który oddał w rozliczeniu.

Czy kupił Pan taniej nowy samochód niż Kowalski, który w ogólne nie miał samochodu - tak bo miał Pan stary, który oddał w rozliczeniu.

Link to comment
Share on other sites

To Pan nie wie o czym ja piszę. Chciałbym móc dokupić możliwość uruchomienia nakładki na ZwCAD+ nie tracąc możliwości uruchomienia tej samej nakładki w ramach tej samej licencji i tego samego klucza na ZwCAD2012. Nie twierdzę że kody programu są te same zapewne nie. Dlatego wynagrodzenie za pracę się należy. Ale ja jestem tylko użytkownikiem i patrze na sprawę jak użytkownik a nie programista. Jak za coś płacę to chciałbym mieć coś więcej niż miałem zanim zapłaciłem. Oczywiście powie Pan że mam więcej bo mam nową platformę dla nakładki ale mam też mniej bo straciłem możliwość pracy na starej platformie. Więc mam w rezultacie więcej, mniej czy tyle samo?

A czy zapłacił Pan za ZwCAD+??

Nie, bo dla użytkowników ZwCAD1012 jest on za darmo.

Taka polityka ZwSOFT wprowadza lekkie zamieszanie, bo użytkownikom takim jak Pan, wydaje się, że jest to po prostu kolejna wersja ZwCADa...

Gdyby musiał Pan kupić ZwCAD+, to nie było by tematu - nowy program (nowa platforma), nowe licencje (wersje) nakładek BiK i/lub E-cad - za wszystko trzeba zapłacić i można używać starego i nowego oprogramowania.

Teraz otrzymał klient za darmo ZwCAD+ i chce za darmo nakładki do niego :) Absurd!

"...mam więcej bo mam nową platformę dla nakładki ale mam też mniej bo straciłem możliwość pracy na starej platformie..." - proszę zatem kupić nową licencję nakładki na ZwCAD+ i wówczas ma Pan WIĘCEJ i może używać i starego i nowego.

Opcja migracji jest dla tych, którzy decydują się definitywnie zmienić platformę (sprzedać diesla i jeździć benzyną).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.