Jednostki w obliczeniach solve(f(x),x)


perlon

Recommended Posts

Witam.

Mam do rozwiązania pewien problem matematyczny. Chodzi o znalezienie takiego argumentu funkcji, dla którego funkcja osiąga maximum. Problem mam zdefiniowany następująco:

 image.thumb.png.13dfbb233eef2583acc77e81388f4bf2.png

Dla konstruktorów w szczególności jest to fragment obliczeń płyty fundamentowej na przebicie. ObwódKontrolny to macierz poszczególnych przypadków położenia słupa. 

Ogólnie chodzi o wyznaczenie maksimum funkcji f(a) poprzez rozwiązanie solverem równania f'(a)=0. Dla pierwszego wiersza nawet to działa. Do dalszych obliczeń a1 potrzebuję jako liczbę mianowaną (z jednostką) ale niestety solver zwraca komunikat że brak rozwiązania w zbiorze liczb rzeczywistych., przy wyłączonym ignorowaniu jednostek. Gdy włączę ignorowanie dostaję wynik ale niestety niemianowany ( w tym przypadku wartość wyniku jest prawidłowa w metrach) Jak sprawić żeby obliczona wartość a1 miała jednostkę.

Drugie pytanie dotyczy pozostałych dwóch przypadków. Solver wykłada się na funkcji zdefiniowanej jako min z dwóch funkcji. Chodzi o ograniczenie od góry obwodu kontrolnego do takiego jak dla słupa środkowego. Tu bez względu na opcję ignorowania jednostek dostaję komunikat o braku rozwiązania.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tych kwestii.

W załączeniu również przykład w SMath

Test.sm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...