[AutoLisp] Zabezpieczenie Lisp'a


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,
Przychodzę z serią pytań a główne z nich brzmi "Czy da się zabezpieczyć Lisp'a żeby ten nie rozlazł się po świecie?"

Moja historia jest taka: już dobrych kilka lat temu usłyszałem o czymś takim jak Lisp a że to co się usłyszało to już się nie odsłyszy
to konsekwencją tego było nadziubanie pierwszej pary nawiasów, które do dziś dzień rozmnożyły się niczym swego czasu króliki w Australii...
I tak oto zacząłem pisać dla siebie narzędzia, którymi potem zainfekowałem swoje Biuro. W tym momencie jestem na etapie zmieniania pracy,
ale jednocześnie chciałbym zostawić moje Lispy bo zrobiło się już z tego środowisko pracy a moje biuro to fajne biuro i nie chcę go
upośledzać.
Jednocześnie chciałbym, żeby to co napisałem nie zostało rozprzestrzenione na konkurencyjne firmy (wiadomo - co raz w internecie na zawsze w internecie).
Czy da się temu w jakiś sposób zaradzić? (mam nadzieję że moje pytanie i poruszana kwestia jest moralnie poprawna - jeśli nie to usunę posta).

Pozdrawiam
Mateusz
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecenie "compile" wiem, znam i używam, tylko nie do końca mi o to chodziło :)
No bo ten plik *.zel owszem, ukrywa kod, ale zaszyfrowany plik może uruchomić każdy kto wejdzie w jego posiadanie.

A moją intencją jest zachowanie efektów mojej pracy i udostępnienie jej tylko wybranym przeze mnie osobom
(a przez to zachowanie konkurencyjności tego, co napisałem).
Kiedyś bawiłem się zmienną "CDATE" żeby dezaktywować działanie programów po jakimś czasie nawet jeśliby "wyciekły"
ale takie rozwiązanie wydaje mi się bardzo chałupnicze no i cofnięcie zegara systemowego załatwia sprawę.
Podejrzewam że da się to zrobić w sposób bardziej profesjonalny...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli jest potrzebne coś na kształt aktywacji programu kodem?

Zastanowimy się i spróbujemy coś podpowiedzieć. 

W obecnych czasach cofnięcie zegara systemowego jest nieco niebezpieczne, bo licencje programowe mogą się zawiesić i nie włączą się po ustawieniu prawidłowego zegara.

Będzie też problem ze stronami internetowymi, certyfikatami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, dmatusz3 napisał:

Aha, czyli jest potrzebne coś na kształt aktywacji programu kodem?

Już bardziej, ale tak o poziom bezpieczniej 😛 Myślałem o czymś w stylu PIN-u (no bo zrobienie czegoś w stylu (if (not PIN)(exit)) , ale taki kod można udostępnić tak samo
łatwo jak i sam skompilowany plik. Zastanawiam się jak swoje kody zabezpieczają ludzie, którzy odpłatnie zajmują się pisaniem skryptów do środowiska CAD.
Czy też może jest to zbyt prymitywne środowisko i nikomu się nie chce bawić w takowe biznesy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kombinowałem z zapisem danych w rejestrze a aktywacja wymaga podania kodu generowanego przez komputer (chyba jest tworzony na podstawie numeru seryjnego HDD). Chyba działa aczkolwiek nikt nie próbował złamać mojego zabezpieczenia 😄 Swojego kodu nie udostępnię, bo mam tam niezły bałagan ale wydaje mi się, że opierałem się na wskazówkach z tego wątku:

https://www.cadtutor.net/forum/topic/43033-is-there-any-way-to-create-a-license-key-for-my-lisp-programs/?do=findComment&comment=572757

(link podrzucam do ostatniego komentarza ale kilka uwag jest też we wcześniejszych komentarzach).

Może będzie to dla Ciebie jakimś rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie