LISP - rysowanie części/kontury.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Jestem studentem i potrzebuje waszej pomocy😉.  Mam za zadanie napisać program w języku AutoLISP realizujący rysowanie części lecz nie mam pojęcia jak to wykonać ani jak do tego się zabrać rysować w Cadzie jeszcze jakoś mi idzie ale pisanie programów już wgl . Program w najprostszej wersji jaka tylko jest możliwa😀 wiem że dla nie których z was to chwila roboty więc jeżeli była by taka możliwość to prosił bym o pomoc. Postaram się jakoś odwdzięczyć 😉. Pozdrawiam. 👊 

 

autolisp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że się podejmę, ale chciałbym zwrócić uwagę że brakuje kilku wymiarów i wydaje mi się, że podane zależności wymiarowe na rysunku uniemożliwiają prawidłowe wykonstruowanie tego kształtu. Brakuje rozstawu wybrań na dolnej krawędzi i wysięgu wypustu. Pomijając to geometrycznie to lipa jest.

Jeżeli założymy (w przybliżeniu)  R = b/3 to ( b/3 - 5 ) +  b/3 + b/3 + ( b/3 - 5 ) = 4b/3 - 10 = b  -> b = 30; R=10

U góry jest to jedynie rozwiązanie a widać. że na dole nie da się upchnąć dwóch wybrań o promieniu R=b/3=10 nie mówiąc już o wypuście. Musisz chyba jeszcze raz przemyśleć zadanie. Oczywiście, jest możliwość, że się mylę, ale w takim razie tym bardziej nie jestem w stanie ci pomóc.

1633094059_2019-01-0819_59_52-ZWCAD2019Trialversion(Limited)-Drawing1_dwg.png.80443a2a1b1333ab83364daf934b2ee5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie lispa bezpośrednio do okna komend to raczej słabe jest. Żadnych szans na poprawki. Zrób kolego tak:

1. Otwórz jakiś edytor tekstowy (notatnik, notepad++, cokolwiek)

2, Wpisz coś takiego

(command "Line" (getpoint) (getpoint) (getpoint) (getpoint) "c")

3. Zapisz jako : d:\moj_lisp.lsp

d:\   jest przykładową lokalizacją ty wybierz sobie jaką tam chcesz, moj_lisp.lsp jest nazwą pliku LSP który należy wczytać do zwcad'a. Też możesz wybrać cokolwiek byle miało rozszerzenie .LSP

4. W linii komend w zwcad'zie wpisz 

(load "d:\moj_lisp.lsp")

5. Wskaż cztery punkty zgodnie z podpowiedzią w linii komend

6. Masz swój pierwszy program w LISP'ie rysujący czworokąt z obiektów typu linia o wskazanych wierzchołkach :)

7. Wpisz do powyższego pliku taką sekwencję

(setq p1 (getpoint "Wskaz punkt:"))
(setq p2 (polar p1 0 100))
(setq p3 (polar p2 (/ PI 2) 100))
(setq p4 (polar p3 PI 100))
(command "Line" p1 p2 p3 p4 "c")

8. Zapisz i załaduj ponownie do zwcad'a

Masz lispa który rysuje kwadrat.

W pliku moj_lisp.lsp możesz dopisywać kolejne komendy, polecenia, funkcje które złożą się na jakąś sekwencję dającą oczekiwany efekt. Możesz na forum wrzucić co masz już napisane, to dasz szansę, żeby ci pomóc.

 

Edytowane przez perlon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie