Wyświetlanie warstw zamkniętych - inaczej w zw2015 - inaczej w zw2018


2P

Recommended Posts

ZW2018 niestety inaczej podchodzi do wyświetlania elementów na warstwach zamkniętych (kłódka) . Wg mnie błędnie, ale nie wiem jak to robi AutoCAD. W każdym bądź razie zw2015 robił to logicznie. Mam nadzieję, że AutoCAD też to robi logicznie, to byłaby szansa na poprawę....

O co chodzi.
Mamy elementy na różnych warstwach. Jeśli zamkniemy jakąś warstwę, to elementy znajdujące się na tej warstwie wyszarzają się (przyciemniają lub rozjaśniają zależnie od koloru ekranu). Są mniej widoczne. I tak powinno być i jest w zw2018 sp2.

A jeśli na warstwie zamkniętej wstawiony jest blok? To ZW działa poprawnie (wyszarza elementy bloku), ale tylko te które znajdują się w bloku na warstwie 0. Jeśli w bloku mamy elementy, które mają zdefiniowaną inną warstwę no niestety nic się nie dzieje. ZW2015 pod tym kątem działał poprawnie.

Czy mogę liczyć na zgłoszenie tego jako błędu? Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie (przynajmniej dla nas w biurze i naszej techniki rysowania)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Programiści ZWcada już poprawili w zasadzie ten problem, takie miałem wrażenie, ale został jednak jeszcze mały błąd związany z wyszarzeniem/rozjaśnieniem elementów na warstwach zamkniętych.

Mamy XREF w nim bloki. Wszystko teraz działa poprawnie oprócz sytuacji gdy wewnętrzny blok ma elementy z kolorem ByBlock. Te elementy nie rozjaśniają się jak reszta. Wystarczy że zmienimy parametr elementów na ByLayer i już widać je rozjaśnione.

Teraz to drobiazg, ale jednak. Widoczny np przy poczytanych mapach, gdzie cała mapa jest wyszarzona, ale kilka bloków na niej (np. drzewa) wyróżnia się swoim podstawowym kolorem, bo są zdefiniowane jako ByBlock.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Proszę wczytać plik Wczytaj.dwg
W nim XREFem jest test.dwg. Jeśli XREF umieścimy na warstwie Warstwa1, a następnie zamkniemy tę warstwę to wszystkie prostokąty powinny przygasnąć tak samo, a tu okazuje się, że jeden nie zmienia koloru. W jego definicji kolor jest ustawiony właśnie jako ByBlock.

vernum = "2018.06.16(33846)_x64" (tylko do odczytu)

test.dwg

Wczytaj.dwg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...