Problem z PŁAT (_Slice) oraz KOSTKA (-Box)


Michael

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Użytkuję ZWCAD 2015+ Pro w którym bardzo często korzystam z funkcji PŁAT i KOSTKA.

Testuję obecnie ZWCAD 2017 i wersję beta ZWCAD 2018

Nowe wersje działają inaczej niż w wersji 2015+.

Polecenie PŁAT:

Przykładowe działanie przy LUW Globalny - przecięcie poziome kostki.

Polecenie: kostka
Określ narożnik kostki lub [śrOdek] <0,0,0>:
Określ narożnik lub [Sześcian/Długość]:
Określ wysokość: 100

Polecenie: płat
Wybierz obiekty: Wskaż drugi narożnik: znaleziono 1
Wybierz obiekty:
Określ pierwszy punkt na ciętej płaszczyźnie przez [Obiekt/ośZ/Widok/XY/YZ/ZX/3punkty] <3punkty>: zx
Określ punkt na bieżącej płaszczyźnie ZX <0,0,0>:
Określ punkt na wybranej stronie płaszczyzny lub [zachowaj oBie strony]:

 Błędne działanie objawia się przy obrocie LUW o wybrany kąt np.

Polecenie: _ucs
Nazwa bieżącego LUW:  GLOBALNY
Określ początek LUW lub
[POWierzchnia/NAzwana/OBiekt/POPRZedni/Widok/Globalny/3punkty/X/Y/Z/Ośz]
<Globalny>: _z
Określ kąt obrotu wokół osi Z <90>: 45

Ponowne użycie polecenia PŁAT jak w przykładzie powyżej, w ZWCAD 2015+ przecina narysowaną na początku kostkę pod kątem 45° natomiast w 2017 i 2018 przecina nadal POZIOMO !?

Jakby nadrzędny dla programu był LUW Globalny a nie ten obrócony.

-----------------------------------------------

Polecenie KOSTKA:

ZWCAD 2015+ przy LUW Globalnym czy też względnym (np. obróconym o 45°):

Polecenie: kostka
Określ narożnik kostki lub [śrOdek] <0,0,0>:
Określ narożnik lub [Sześcian/Długość]: d
Określ długość: 100
Określ szerokość: 100
Określ wysokość: 100

Wynikiem jest sześcian z bokami zawsze zgodnymi z globalnym czy aktualnym LUW

Natomiast to samo polecenie w 2017 i 2018 rysuje kostkę zgodnie z kierunkiem kursora myszki !?

 

Pozdrawiam

2015+ vernum 2015.08.15(27483)

2017  vernum 2017.06.22(18776)_x64

2018  vernum 2017.08.04(20650)_x64

 

 

Edytowane przez Michael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Odnośnie funkcji PŁAT w LUW z wykorzystaniem płaszczyzn, to zostało to przekazane do ZWSOFT. Odnośnie rysowania kostki, to faktycznie, gdy jest obrócony LUW, to odpowiedni kierunek nie jest zachowany. W wersji premierowej, gdy ustawiony jest globalny układ współrz. -nie powinno być problemu.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Testowałem najnowszą wersję ZWCAD2018 vernum 2017.09.18(21849)_x64

Powyższe błędy nie są poprawione ..... :(

Nie rozumiem dlaczego tak prostych rzeczy nie można poprawić od kilku lat.

Ostatnia działająca wersja zgodnie z AUTOCADem to ZWCAD 2015+ może wystarczy programistom tylko wkleić kod żrodłowy z tej wersji do nowej.

 

Proszę mi powiedzieć jak w ZWCAD-2018 narysować podstawową bryłę jak KOSTKA o konkretnych wymiarch np.500x300x100

W ZWCAD2015+ wystarczy podać

Polecenie: kostka
Określ narożnik kostki lub [śrOdek] <0,0,0>:
Określ narożnik lub [Sześcian/Długość]: @500,300,100

ewentylanie wybrać Długość i podać osobno 500, 300 i 100

W ZWCAD-2018 ????

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie za bardzo rozumiem poniższe stwierdzenie, gdyż problem z rysowaniem kostki został zgłoszony przez Pana w piątek- czyli kilka dni temu- minęło kilka dni w tym był weekend.

7 godzin temu, Michael napisał:

Nie rozumiem dlaczego tak prostych rzeczy nie można poprawić od kilku lat.

W ZWCAD 2018 kostę można utworzyć w nst. sposób.
- określić pierwszy narożnik np. 0,0
- określić drugi narożnik np. @500,300
- określić wysokość np. 100

Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przepraszam, że użyłem stwierdzenia "od kilku lat" ale dla mnie identyczny błąd jest w 2017 i do tej pory tego błędu nikt nie zgłaszał ?

Pana sposobem da się narysować jedną kostkę każda następna jest rysowana (jak dla mnie) w sposób losowy (ma inne wymiary niż wskazane).

Proszę ponowić to samo polecenie i zobaczyć co się dzieje.

Polecenie: box
Określ pierwszy narożnik kostki lub [Środek]: 0,0
Określ inny narożnik lub [Sześcian/Długość]: @500,300
Określ wysokość lub [2Punkt]:100
Polecenie: box
Określ pierwszy narożnik kostki lub [Środek]: 0,0
Określ inny narożnik lub [Sześcian/Długość]: @500,300
Określ wysokość lub [2Punkt] <100.0000>:100

W poprzednich dniach myślałem, że jest to problem tylko ustawienia myszki bo pierwsze błędne kostki ZWCAD rysował zgodnie z kierunkiem myszki (KOSTKA-Długość).

Ale te w/w polecenia można wpisać zaraz po starcie bez wskazania jakiegokolwiek punktu i każda kolejna kostka oprócz pierwszej jest rysowana błędnie.

Chociaż zauważam, że przy wielokrotnym wpisywaniu tej samej komendy samo przesunięcie myszki (bez klieknięcia) powoduje narysowanie innej kostki, a pozostawienie nieruchomej myszki skutkuje nakładaniem się błędnych wymiarowo kostek na siebie.

Przychodzi mi jeszcze inne pytanie do głowy czy może źle w ZWCAD działa opcja w Opcje\Ustawienia użytkownika\Priorytet dla wprowadzanych współrzędnych\Klawiatura bez skryptów ?

Może moje wskazówki pomogą w szybszym ustaleniu przyczyn złego funkcjonowania.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam,

ZWCAD2018 vernum 2018.03.16(29562)_x64

Ponownie zgłaszam problem z poleceniem PŁAT (_Slice).

Przy cięciu jenocześnie większej ilości brył ZWCAD2018 nie potrafi ich wszystkich dobrze przeciąć.

A przy ponawianiu polecenia przestaje zupełnie ciąć.

Załączam przykladowe video jak to wygląda w 2018 i 2015 w którym cięcie jest perfekcyjne.


Jeszcze jedno zapytanie o komendę PRZEKRÓJ (_Section) dostępną w ZWCAD-2015 - czy jest szansa pojawienia się w najbliższych wersjach ZWCAD?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Działanie polecenia PŁAT sprawdziłem jednocześnie na kilku przesuniętych bryłach i nie napotkałem problemów zarówno w globalnym układzie jak i LUW. Proszę sprawdzić zduplikowane elementy, ewentualnie dołączyć przykładowy rysunek na którym był wykonywany test.

Polecenie PRZEKRÓJ (_section) jest dostępne w ZWCAD 2018- proszę sprawdzić wpisując w pasku poleceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Polecenie PRZEKRÓJ (_section) rzeczywiście jest i działa !

W pasku narzędzi 'Bryła' go nie ma jak w poprzednich wersjach i stąd moje pytanie.

 

Przesyłam przykładowy rysunek ale oparty na tym co na co dzień robię.

Szafa -przykład.dwg

Chodzi o rysunek 3D mebli. Każdy mebel ma 'zduplikowane elementy' np. dwa boki, dwa wieńce, może mieć kilka półek, kilka szuflad, itd.

Szuflada z kolei tak samo jak korpus ma dwa boki, może mieć dwie identyczne ścianki przednią i tylną.

Dodatkowo jak w załączonym rysunku szafy, korpusów szaf może być kilka, kilkanaście i w nich mogą się elementy wymiarowo powtarzać.

W załączonym video ukazuję próbę przesunięcia ścian tylnych i spłycenia szaf poleceniem PŁAT przez płaszczyznę zx

Efektem źle działającego ZWCAD2018 jest usunięcie wieńcy górnych mebla, półki nad drążkiem, wycięcie półek w prawym korpusie po okręgu (!?)

Załączam również moje przykładowe wizualizacje w których wykorzystuję modele 3D dwg, tworzone w ZWCAD2015 a które próbuję tworzyć rówież pod ZWCAD2018 ze zdecydowanie słabszym sutkiem 😞

Stąd moje zapytania i uwagi o wszystkim co się wiąże z 3D w ZWCAD.

195637334_Przykad-Salon-01.thumb.jpg.016ab347dde92b6aede31f11653e9c7a.jpg

2002046735_Przykad-Salon-02.thumb.jpg.af6d5aee13c63a27177c98514a49c7ee.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie