Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI


e_CAD

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, montek napisał:

Mam e-cada  niestety nie da się rysować w metrach bo się gubi, a ja od lat rysuję w metrach...

... można lub nie rysować linię osi między fragmentami

 

W e-CAD można rysować w metrach, wystarczy w oknie Konfiguracja na zakładce Ogólne ustawić ilość miejsc po przecinku równą 3 (okno i przykład poniżej).

W e-CAD można również dorysować bez problemu linię pomiędzy symbolami przekrojów (2 dodatkowe kliknięcia myszą), ponadto można dowolnie zdefiniować swój własny wygląd symbolu przekroju, gdyż jest on zdefiniowany w zewnętrznym pliku DWG, który każdy użytkownik może zmodyfikować według własnych preferencji.

 

e-cad_konfiguracja.png

e-cad_metry.png

e-cad_przekroje.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,  typowe i szablony działają . A jak jest coś nietypowego to niestety tylko w mm

image.thumb.png.27d822b43be81462191fe5034241908e.png

Niestety w metrach giną opisy prętów - tak sobie sprawdzam -  jak się pojawi nowa wersja Pańskich nakładek - na razie test :(

Oznaczenie przekroju z całym szacunkiem

53 minuty temu, e_CAD napisał:

(2 dodatkowe kliknięcia myszą),

to o 2 za dużo :) a jak w E-CADzie narysować oznaczenie przekroju linią łamaną zgodnie z normą ?

"Przybornikiem" nie ma problemu , dlatego moim zdaniem rozwiązanie jest wygodniejsze niż propozycja E-CADa.

 

Edytowane przez montek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, montek napisał:

Niestety w metrach giną opisy prętów - tak sobie sprawdzam -  jak się pojawi nowa wersja Pańskich nakładek - na razie test :(

Nic nie ginie w e-CAD, Pan po prostu ustawił w oknie Konfiguracja za małą skalę! Proszę ustawić 1:25 [metry] tak jak pokazałem w oknie powyżej i opisy będą odpowiedniej wielkości.

W e-CAD skala i jednostka odnosi się do proporcji rysowania wszystkich elementów i tak zostały dobrane, żeby wszystkie elementy były dobrze widoczne na wydruku. A skalę wydruku ustawia Pan w oknie ZWCADa przy samym wydruku.

Zatem w e-CAD manipulując tylko JEDNOSTKĄ e-CAD otrzymujemy elementy np: dla [cm] 10 razy mniejsze niż dla [mm], a dla [m] 1000 razy mniejsze niż dla [mm].

SKALA e-CAD natomiast służy do manipulowania tylko wielkościami opisów, tekstów (takimi które mogłyby przysłonić elementy właściwe) i jeżeli chce Pan rysować w metrach, to proszę nie zmieniać SKALI e-CAD tylko jednostkę na metry, a skalę wydruku ustawić na końcu w oknie wydruku ZWCAD. W takim przypadku będzie miał Pan rysowane wszystkie elementy e-CAD 1000 razy mniejsze [metry] a i opisy będą 1000 razy mniejsze (przy niezmienionej skali 1:25) i będą one widoczne (tak jak na moim przykładzie stopy fundamentowej pwyżej 1:25 metry). Jak widać tam nic nie zginęło...

 

Co do wstawiania przekrojów to w e-CAD można narysować polilinię (dowolną, przykład poniżej) i wstawić opisy na jednym z jej końców poprzez 1 kliknięcie myszą dla każdego z końców.

 

 

e-cad_przekroje_1.png

Edytowane przez e_CAD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej jeszcze dla uzupełnienia wklejam opis z materiałów e-CAD dotyczących idei SKALI i JEDNOSTKI e-CAD w celu jeszcze lepszego zrozumienia.

 

 
Skala e-CAD ma wpływ na skalowanie głownie elementów które zawierają tekst (elementy tekstowe, opisy, wymiary) i służy do tego aby były one prawidłowo widoczne.

Jednostka e-CAD odpowiada za wielkość WSZYSTKICH rysowanych elementów, a więc również elementów tekstowych, opisów i wymiarów.

Przykładowo:
- dla jednostki e-CAD ustawionej jako centymetr, program będzie rysował każdy element 100 razy większy (bo 1 metr to 100 centymetrów)
- dla jednostki e-CAD ustawionej jako milimetr, program będzie rysował każdy element 1000 razy większy (bo 1 metr to 1000 milimetrów)

Chcąc rysować w dowolnej Jednostce e-CAD (milimetr, centymetr, decymetr, metr) optymalnym ustawieniem Skali e-CAD pozostaje 1:25. Takie ustawienie Skali e-CAD zapewnia czytelność i optymalną wielkość elementów tekstowych, opisów i wymiarów bez względu na wybraną Jednostkę e-CAD.

Należy również pamiętać, że Skala i Jednostka e-CAD dba o wielkości i proporcje tworzonych rysunków. Natomiast do wydruków można odrębnie i indywidualnie dobierać parametry, w oknach dialogowych konfigurowania wydruków programów CAD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, e_CAD napisał:

Co do wstawiania przekrojów to w e-CAD można narysować polilinię (dowolną, przykład poniżej) i wstawić opisy na jednym z jej końców poprzez 1 kliknięcie myszą dla każdego z końców.

Taki sposób jest niezgodny z normą, w której napisano na każdym załamaniu ma być linia pogrubiona.

Bardzo proszę administratora o przeniesienie postów dot. E-cad w odpowiednie miejsce.

Moją intencją było podkreślenie rozwiązań  "Przybornika" które bardziej mi odpowiadają,  stąd porównanie do E-cad, który oferuje podobną funkcjonalność (np.oznaczanie przekroi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dmatusz3 zmienił(a) tytuł na Oznaczanie przekrojów w e-CAD i PI
2 godziny temu, e_CAD napisał:

Chcąc rysować w dowolnej Jednostce e-CAD (milimetr, centymetr, decymetr, metr) optymalnym ustawieniem Skali e-CAD pozostaje 1:25. Takie ustawienie Skali e-CAD zapewnia czytelność i optymalną wielkość elementów tekstowych, opisów i wymiarów bez względu na wybraną Jednostkę e-CAD.

Zgodnie z normą PN-ISO 5455:1998 Rysunek Techniczny - Podziałki , skala 1:25 może być przyjęta w wyjątkowych przypadkach  pkt. 5.1 normy

image.thumb.png.cfbda334cb14c4315028f4e80695d047.png

I pewnie dla kogoś kto drukuje z modelu, takie rozwiązanie jest OK

Dla mnie było by wygodniejsze, aby wybór skali np. 1:25 w taki sposób dobierał wielkość opisów i wymiarów, że na layout po wybraniu skali 1:25 byłoby OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podeszliśmy do tematu od samego początku tworzenia nakładek e-CAD i wydaje nam się że jest to intuicyjne i proste rozwiązanie, ponieważ można w jednym pliku DWG utworzyć wiele ramek a następnie drukować ich zawartość.

Warto również zaznaczyć, że manipulując skalą i jednostką e-CAD w obrębie tego samego pliku, wszystkie style wymiarowania, szrafy linii, itd. pozostają nieruszone i a adekwatne do danej skali i jednostki e-CAD w której zostały utworzone, dzięki czemu można w jednym pliku DWG zawrzeć rysunki o różnych skalach i jednostkach e-CAD.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszości rysunków skala 1:25  zgodnie z uwagą w normie j.w. pozwala "zmieścić" w sposób czytelny rysunek szczegółowy na formatce A3 ..norma pozwala na to 1:25 to skala pośrednia ...... z 1:20 już tak nie wyjdzie czasem by zmiescic sie na A3, jesli taką ma sie max drukarke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

1 godzinę temu, e_CAD napisał:

dzięki czemu można w jednym pliku DWG zawrzeć rysunki o różnych skalach i jednostkach e-CAD.

Ma Pan rację i jest to bardzo fajne rozwiązanie i faktycznie działa :) po za drobnym wyjątkiem  - nie działa dla skali 1:1  i wymiary w metrach :)

27 minut temu, Martin_S napisał:

skala 1:25  zgodnie z uwagą w normie j.w. pozwala "zmieścić"

:) Racja skala pośrednia 1:25 może być stosowana, ale wyjątkowych przypadkach.  W programie jest to wartość domyślna.

W sumie jest mało istotne ważniejsze to co jest na tej A3 :)  I zamiast poprawiać skalę, fajnie by było móc importować dane np. z ABC płyty :(  

Edytowane przez montek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, e_CAD napisał:

.... dzięki czemu można w jednym pliku DWG zawrzeć rysunki o różnych skalach i jednostkach e-CAD.

 

To nie jest zasługą żadnej nakładki. To jest podstawą programu CAD. Nakładki mają nas wyręczać w odpowiednim ustawianiu pewnych zmiennych. I robi to e- CAD jak i PI. Przy czym PI za jednostkę przyjmuje  metry lub  milimetry lub centymetry. Są to jednostki długości układu SI.

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, montek napisał:

  - nie działa dla skali 1:1  i wymiary w metrach :)

Skalowanie obiektów w e-CAD działa dla każdej skali, również dla 1:1 w metrach.

Poniżej jeszcze raz przedstawiam wycinek pomocy z nakładek e-CAD, objaśniające jak to jest u nas rozwiązane.

e-cad_pomoc_skala.png

Edytowane przez e_CAD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Parikon napisał:

To nie jest zasługą żadnej nakładki. To jest podstawą programu CAD.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów w nakładkach e-CAD szrafy linii pozostają niezmienione i zawsze są proporcjonalne w stosunku do parametrów przy których zostały narysowane (ma na to wpływ skala i jednostka e-CAD). Można używać oczywiście zmiennej globalnej LTSCALE i ona oddziałuje na szrafy linii, ale skaluje je nadal proporcjonalnie w stosunku do tego jak zostały narysowane pierwotnie. A to jest zaleta dzięki której łatwo możemy w jednym i tym samym DWG wykonać wiele rysunków w różnych skalach i jednostkach e-CAD, nie martwiąc że np.: któraś z linii nagle przestanie być widoczna bo jej wzór stanie się zbyt gęsty.

e-cad_linie_skala.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,  chcę 1:1 i w metrach :)

Tak rysuje w skali 1:1 i w metrach                                                                 A tak 1:25 i w metrach i  tutaj jest  OK

E_CAD_01.thumb.png.497b31cd2e05fd119758012615212437.pngE_CAD_02.thumb.png.c9ff697a2e8a377a4ef4bbb30e6d351b.png

Powiększyłem miejsce z opisem pręta, gdyż praktycznie pokrywa się z linią.  Być może jest to drobiazg i będzie ok

Być może coś źle robię,  w takim razie proszę poprawić załączony dwg,  tak aby była skala 1:1 i w metrach

E_CAD_TEST_1_1.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PI zmienna LTSCALE i PSLTSCALE są ustawione zawsze na 1. Linie same się skalują w oknach widokowych po wywołaniu komendy REA - REGENALL. Linie kreskowane na papierze zawsze będą identyczne niezależnie od skali okna widokowego, chyba że mają lokalnie przypisaną inną skalę linii.

Dobrym rozwiązanie będzie jeszcze większe uproszczenie sprawy i dodanie do modułu RZUTNIA komendy REGENALL.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Już wyjasniam...tez uzywam e-cad

 

 

W obszarze  modelu rysujemy dane elementy w konkretnej skali w jakies wybranej jednostce ....  efektem finalnym jest rysunek z ustaloną wysokością czcionek i stylem linii dostosowanych do skali ...rysujemy 1:1 ....ale pod wybraną skalę  zaraz wrzucę prosty przykład ....ja preferuje standard ISO ,,,PN EN-ISO i wymiaruje w mm na przykład

 

pierw ustawienia w m ...pod skalę 1:20 do formatki A3 ..akurat sie zmiesciło

e-cad-001.jpg.ddfbded54e10641db99824301c55a92f.jpg

e-cad-002.thumb.jpg.bbc6778fc37430eac7727d7ef9b9b0d7.jpg

 

plik dwg

e-cad-test.dwg

 

pdf A3

e-cad-test-K-01.PDF

 

p.s. e-cad używam od 2009r. w razie pytań w wolnej chwili odpowiem ..pozdrawiam

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Martin_S napisał:

płyta za dluga powinny byc zakłady ..

Oczywiście to tylko test i akurat w tym przypadku długość nie ma żadnego znaczenia w rysowaniu przez E-cad

Godzinę temu, montek napisał:

Tak rysuje w skali 1:1 i w metrach                                                                 A tak 1:25 i w metrach i  tutaj jest  OK

Wyrażnie napisałem że w skali 1:25 jest OK teraz i w 1:20 również jest OK  - myślę że problem jest tylko z 1:1  i moim zadaniem dotyczy tylko opisów i wielkości zakończeń linii - skalowania i/lub wielkości czcionki.

image.thumb.png.d5416fd685d98f14df19da94561a7264.png

@Martin_S Jaką skalę przyjąłeś w rzutni ?

 

E_CAD_TEST_1_1_v2.dwg

Edytowane przez montek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak jest to powiedziane wyraźnie w "helpie" ....rysujemy pod docelowa skalą wydruku bo wtedy pod tą skala np. czcionka podstawowa jest drukowana wys. 2mm posrednia 4mm ...tytułowa 8mm  proporcja linii hidden i center2 jest także tak dopasowana by wydruk był "schludny" stąd  wybieramy konkretną skalę i rysowanie 1:1   ....skala 1:1 jest uwazam bez sensu bo rysunku żelbetowego nie robisz z wydrukiem 1:1 tylko przewaznie 1:50 1:100 ...szczegóły 1:20 ...czasami do A3 dopuszczam 1:25

Po wykonaniu rysunków w obszarze modelu ..nastepnie w Layoutach tworzone sa ramki tabelki i wstawiane rzutnie z rysunkami w odpowiednich skalach..... na koniec powstaje np. 50 layoutów...polecenie publish umożliwia hurtowy wydruk do PDF w tle tych 50 layoutów ...tak to ja np. robie bo jest ergonomiczne i szybkie

 

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Martin_S tzn. u Ciebie rzutnia ma skalę 1:1

Ja w modelu wszystko rysuję 1:1 a w metrach bo budowla jest podpinana do mapy. Przy rysowaniu 1:1 nie muszę się zastanawiać w jakiej skali "wejdzie" na papier. Skalę wydruku ustalam na papierze, mam przygotowane style po każdą skalę - każdy rysuje jak mu pasuje :)

Niestety Zwcad nie oferuje skalowania opisów

Natomiast uważam, że jeżeli program oferuje ustawienie skali 1:1 i rysowanie w metrach to powinien robić to dobrze albo wcale. @e-CAD i @Martin_S próbujecie mi wmówić że rysowanie w 1:1 jest złe i mam rysować od razu w skali 1:25 bo wówczas program działa OK. Natomiast moim zdaniem podstawową zasadą jest rysowanie w przestrzeni modelu w skali 1:1 w mm, cm, m czy jaka jednostka pasuje a odpowiednią skalę ustalić w przestrzeni papieru.

 W załączonym pliku ewidentnie widać, że to program sobie nie radzi z rysowaniem w tym szczególnym przypadku i takie są fakty.

Program mam, używam ma sporo możliwości i generalnie jest OK, a z tym błędem, no cóż irytuje mnie, ale sobie radzę - poprawiam opisy :) i do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Martin_S napisał:

tak jak jest to powiedziane wyraźnie w "helpie" ....rysujemy pod docelowa skalą wydruku bo wtedy pod tą skala np. czcionka podstawowa jest drukowana wys. 2mm posrednia 4mm ...tytułowa 8mm  proporcja linii hidden i center2 jest także tak dopasowana by wydruk był "schludny" stąd  wybieramy konkretną skalę i rysowanie 1:1   ....skala 1:1 jest uwazam bez sensu bo rysunku żelbetowego nie robisz z wydrukiem 1:1 tylko przewaznie 1:50 1:100 ...szczegóły 1:20 ...czasami do A3 dopuszczam 1:25

Po wykonaniu rysunków w obszarze modelu ..nastepnie w Layoutach tworzone sa ramki tabelki i wstawiane rzutnie z rysunkami w odpowiednich skalach..... na koniec powstaje np. 50 layoutów...polecenie publish umożliwia hurtowy wydruk do PDF w tle tych 50 layoutów ...tak to ja np. robie bo jest ergonomiczne i szybkie

 

Wydaje mi się, że wszystko w e-CAD działa ok. Nie używałem nigdy e -CAD ale  z rysunku jaki zamieścił @montek  jasno widać, że pole po prawej i pręt jest opisany tak aby potem w przestrzeni papieru można go było wstawić w skali 1:20. Pręt w polu po lewej jest opisany tak, aby można go było wstawić w przestrzeni papieru w skali 1:1. Logicznym jest, że w takim razie na modelu opis pręta po lewej będzie mniejszy od tego po prawej 20 razy. Natomiast tytuły i wymiary są dla obu rysunków identyczne co jest dziwne, chyba, że dodano je w przestrzeni modelu mając ustawioną skalę opisów i wymiarów 1:20.

Model po prawej nie ma racji bytu, gdyż przy tych wymiarach nie zmieści się na A0 a co najwyżej na reklamie zawieszonej na ścianie budynku. Przy czym  opis pręta z poziomu ulicy będzie nie zauważalny gdyż będzie miał 2 mm wysokości. ;)

Będąc bardziej precyzyjnym to wstawiając profil w filmie powyżej zawsze go wstawiam na model jako obiekt wielkości takiej jaką ma mieć w rzeczywistości (realu). Jedynie co zmieniam, to zmieniam umowną jednostkę modelu. Następne opisuje i wymiaruje ten obiekt w skali jakiej chcę go "wyrzucić" na papier.  Jeśli nie trafiłem z dopasowaniem to zmieniam skalę na mniejszą lub większą przy czym opisy najczęściej podmieniam a wymiary odświeżam (dimen.. update)w nowej skali. I co najważniejsze zmieniam także skalowanie rzutni.

 

 

 

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, montek napisał:

@Martin_S tzn. u Ciebie rzutnia ma skalę 1:1

Ja w modelu wszystko rysuję 1:1 a w metrach bo budowla jest podpinana do mapy. Przy rysowaniu 1:1 nie muszę się zastanawiać w jakiej skali "wejdzie" na papier. Skalę wydruku ustalam na papierze, mam przygotowane style po każdą skalę - każdy rysuje jak mu pasuje :)

Niestety Zwcad nie oferuje skalowania opisów

Natomiast uważam, że jeżeli program oferuje ustawienie skali 1:1 i rysowanie w metrach to powinien robić to dobrze albo wcale. @e-CAD i @Martin_S próbujecie mi wmówić że rysowanie w 1:1 jest złe i mam rysować od razu w skali 1:25 bo wówczas program działa OK. Natomiast moim zdaniem podstawową zasadą jest rysowanie w przestrzeni modelu w skali 1:1 w mm, cm, m czy jaka jednostka pasuje a odpowiednią skalę ustalić w przestrzeni papieru.

 W załączonym pliku ewidentnie widać, że to program sobie nie radzi z rysowaniem w tym szczególnym przypadku i takie są fakty.

Program mam, używam ma sporo możliwości i generalnie jest OK, a z tym błędem, no cóż irytuje mnie, ale sobie radzę - poprawiam opisy :) i do przodu.

W e-CAD zastosowaliśmy takie a nie inne podejście do tematu jeżeli chodzi o wydruk i sposób przygotowania rysunku w danej skali i jednostce. Naszym zdaniem jak najbardziej praktyczne. Nie można w jednym programie zawrzeć wszystkich możliwości, rozwiązań,... trzeba zdecydować się na coś. My zdecydowaliśmy od początku że z przyczyn czysto praktycznych będziemy to realizowali właśnie w taki a nie inny sposób.

Zatem błędne jest Pana twierdzenie że coś działa źle. Program kreśli zgodnie z algorytmem i robi to dobrze, tylko przy Pańskim podejściu do tematu pewne konfiguracje np. rysowanie w 1:1 [metry] nie ma większego sensu. Wskazaliśmy zatem Panu powyżej jak rysować aby wykorzystać e-CAD optymalnie.

Uważam, że żaden program nie zrealizuje i nie wyczerpie wszystkich możliwości jakie chcieliby uzyskać użytkownicy, jest to po prostu niemożliwe. Każdy z nas ma inne preferencje. Nie można zatem powiedzieć że czerwony samochód sąsiada jest nieładny, bo mi podoba się tylko niebieski...

Edytowane przez e_CAD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, e_CAD napisał:

tylko przy Pańskim podejściu do tematu pewne konfiguracje np. rysowanie w 1:1 [metry] nie ma większego sensu.

Sens tu nie ma znaczenia, jeżeli program umożliwia takie ustawienia to powinno działać i już. 

44 minuty temu, Parikon napisał:

wstawiam na model jako obiekt wielkości takiej jaką ma mieć w rzeczywistości (realu). Jedynie co zmieniam, to zmieniam umowną jednostkę modelu. Następne opisuje i wymiaruje ten obiekt w skali jakiej chcę go "wyrzucić" na papier.

i takie o podejście mi chodzi - rysuje 1:1 a wymiary i opisy (ich wielkość) dostosowuję do skali ustalanej na rzutni wydruku.

Myślę że nie ma sensu ciągnąć tego tematu, każdy siedzi na swojej barykadzie :) są ciekawsze tematy.

Proponuję zamknąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, montek napisał:

Sens tu nie ma znaczenia, jeżeli program umożliwia takie ustawienia to powinno działać i już. 

i takie o podejście mi chodzi - rysuje 1:1 a wymiary i opisy (ich wielkość) dostosowuję do skali ustalanej na rzutni wydruku.

Myślę że nie ma sensu ciągnąć tego tematu, każdy siedzi na swojej barykadzie :) są ciekawsze tematy.

Proponuję zamknąć temat.

Powinieneś napisać tak:

Rysuje obiekty w metrach a nie w 1:1. Skaluje wymiary e-CADem lub PI wybierając odpowiednią skalę w jakiej chcę obiekt wyrzucić w przestrzeni papieru i te nakładki odpowiednio mi ustawiają zmienną dimscala i wysokość tekstów.

lub

Rysuje obiekty w centymetrach  a nie w 1:100. Skaluje wymiary e-CADem lub PI wybierając odpowiednią skalę w jakiej chcę obiekt wyrzucić w przestrzeni papieru i te nakładki odpowiednio mi ustawiają zmienną dimscala i wysokość tekstów.

lub

Rysuje obiekty w milimetrach  a nie w 1:1000. Skaluje wymiary e-CADem lub PI wybierając odpowiednią skalę w jakiej chcę obiekt wyrzucić w przestrzeni papieru i te nakładki odpowiednio mi ustawiają zmienną dimscala i wysokość tekstów.

i najważniejsze

Nie ma czegoś takiego jak jednostka e-CAD. Chyba, że mówimy o jednostce go tworzącej. ;)

Osobiście uważam, że PI w zakresie jaki już w nim jest oprogramowany nie ustępuję zbytnio e-CAD, a być może całkowicie mu  nie ustępuje.

Natomiast e-CAD to nakładka w pełni funkcjonalna (z małymi niedociągnięciami) do czego PI dopiero dąży.

 

 

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie