Symbol linii P-1e


adi377

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Starałem się sam rozwiązać ten problem ale bardziej orientuje się w programie Microstation niż Cad i nic nie wyszło.

Znalazłem mały defekt programu. A mianowicie symbol linii P-1e. Linia ta powinna zaczynać sie od przerwy i kończyć na przerwie ( dla zajazdów publicznych L=5m - tj dwie kreski i trzy przerwy a dla zjazdów indywidualnych L=3m - dwie przerwy i kreska).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ZWCAD po wybraniu linii, i podaniu długości np 5 pojawiają się 3 kreski i 2 przerwy. Wynika to z mechanizmów typów linii. linie zawsze muszą zaczynać się od kreski.
Rozumiem, że jest to problem, bo na projekcie wygląda inaczej niż powinno i mogą z tego wyniknąć problemy. Jak to zrobić, żeby było dobrze? Dla długości linii 5 m. zawsze CAD wyświetli 3 kreski, gdyby chcieć przyciąć te linie, żeby wyświetlały się 2 kreski, właściwości linii pokazywałyby że  linia ma 3-4 m. Nie jestem pewien, czy to jest dobre rozwiązanie. Może ktoś z osób pracujących na programie podpowie w jaki sposób poradzić sobie z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, problem z P-1e rozwiązałem. Już myślałem że nigdy nie będę zgłębiał tajników Autocad i podobnych.

Wzór linii P-1e powinien być taki:

*P-1E,_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
A,0.0,-0.5,-0.5,0.5,0.5,0.0

To rozwiązanie przedstawia tą linie w taki sposób jaki powinna być namalowana na drodze.

Wszystkie pozostałe przerywane linie powinny być opisane w podobny sposób.

A napisze mi ktoś jeszcze dlaczego jak wstawiam znak P-4 na polilinii to jest pusty ( bez wypełnienia)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
14 godzin temu, Włodek napisał:

Kolega racji nie ma.

Linie przerywane zawsze zaczynają się kreską i kończą przerwą. Wynika to z istoty tych linii, przepisu: "Linia przerywana składa się z kresek i przerw (...)" i sposobu liczenia pól powierzchni na 1mb. Początkowy odstęp pomiędzy np. linią P-4, a następującą po niej linią P-1e nazywa się przerwą technologiczną i zwykle przyjęło się projektować ją w takiej samej długości, jak długość przerwy, ale żaden przepis tego nie reguluje. Jeżeli przyjąć by kolegi rozumowanie, to dla linii P-1e o długości 5m (przerwa - kreska - przerwa - kreska - przerwa) powierzchnia malowania powinna wynieść 5m x 0,12m = 0,60 mkw. Tymczasem faktyczna powierzchnia malowania dla takiego przykładu wyniesie 0,24 mkw. Chciałbym zobaczyć kosztorys dla takiego liczenia powierzchni znaków.

Co nie zmienia faktu, że można by kiedyś zmodyfikować definicje linii przerywanych, ale każdy z projektantów sobie z tym tematem jakoś radzi i przy przeliczaniu długości znaków raczej problemu nie ma.

Możemy zrobić tak, żeby dodać w konfiguracji parametr "przerwa technologiczna" i przy rysowaniu takich znaków, klikamy punkt na końcu poprzedniej linii ciągłej, a oznaczanie będzie rozpoczynane z zadanym "odstępem".

Możemy zrobić też tak, żeby dodać parametr "długość segmentu" i w projekcie rysować znak takiej długości ile całych segmentów się zmieści, a pozostała odległość pomiędzy wskazanymi punktami będzie stanowić "przerwę technologoczną". Możemy też tą przerwę technologiczną rozmieścić proporcjonalnie na początku i końcu pomiędzy wskazanymi punktami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kruszynski napisał:

Możemy zrobić też tak, żeby dodać parametr "długość segmentu" i w projekcie rysować znak takiej długości ile całych segmentów się zmieści, a pozostała odległość pomiędzy wskazanymi punktami będzie stanowić "przerwę technologoczną". Możemy też tą przerwę technologiczną rozmieścić proporcjonalnie na początku i końcu pomiędzy wskazanymi punktami.

Rozwiązanie imo w dobrym kierunku :good:Nie pozbywałbym się jednak możliwości "ręcznego" sterowania - czyli rozwiązań, które mamy obecnie. czyli, jak dałoby radę, to parametr "długość segmentu" jako opcja - brak podania = ręczne wstawianie i rysowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie