obrót widoku, bez zmiany UCS


alf

Recommended Posts

Mam pytanie, czy producent przewiduje wprowadzenie obrotu widoku do danej linii. Kiedyś o tym pisałam, nie pamiętam już gdzie i kiedy, jako przykład dając obracanie widoku w bentleyu (microstation). Obraca się tylko sam widok (różne tryby w 2D i 3D), ale ustawienie krzyża nitkowego jest zgodne z ekranem (pion-poziom), układ współrzędnych zostaje globalny, tj.jest zgodny z UCS world. Jest takie obracanie możliwe w zw, ale dynamiczne (3d orbit) lub zdefiniowane (widok rzutowany), brak możliwości obrotu np wg swojej modły, np. do danej linii.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy....

W modelu możemy zastosować dwa kroki jeśli chodzi o obrót "planszy"

1. Obrót układu współrzędnych (ucs) - ale ten obrót powoduje, że mamy na planszy nowy układ współrzędnych. Dla wymiarowania wsółrzędnych ten nowy układ jest psu na budę. Widok nadal mamy taki, jak przed obrotem ucs, tyle że kierunki ustawienia "orto", są obrócone zgodnie z UCS

2. Obrót widoku, np. komenda plan - dostosuje nam obrót widoku do nowego ucs, czyli to co mięliśmy poprzez obrót ucs, ułoży nam w układzie nie obróconym (pion-poziom).

Analogicznie działa dynam ucs, tj wprowadza lokalny układ współrzędnych. ucsfollow, jak rozumiem, powoduje że nie musimy po zmianie usc pisać polecenia plan, bo obrót poziomuje się automatycznie.

A mnie chodzi o obrót widoku jak w punkcie 2 ale bez obrotu (zmiany) ucs. Czyli żeby widok się obrócił w układzie ucs world a krzyż, zgodnie z którym działa orto, obracał się do widoku, a nie do ucs.

Manager widoków ma sztywno ustalone widoki. Swoją drogą w vernum = "2017.01.23(13656)_x64" (read only), ustawienia widoków nie działają prawidłowo (View -> viewports -> 3 viewports)

Tę samą niedoskonałość mam chyba acad, też nie potrafi obracać widoku (wraz z krzyżem) o dowolny kąt, przy zachowaniu układu usc world, przynajmniej jakiś czas temu nie umiał..

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...