Lokalizacja względem obiektu w trybie orto [rozwiązany]


Chris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w obecnym wydaniu nie działa lokalizacja względem obiektu w trybie orto. Nie jestem do końca pewien, czy dobrze nazywam funkcje odpowiedzialne za zachowanie się programu, ale załączam film przedstawiający problem, o który piszę w temacie. Na filmie z lewej strony przedstawione jest zachowanie się ZWCada+ 2015 a po prawej stronie ZWCada 2017.

Krótka charakterystyka problemu. Narysowane są dwie równoległe linie. Łapie dowolny punkt (określony w programie jako NAJBLIŻSZY) i w trybie orto próbuję złapać punkt na równoległej prostej. Jeśli punkt wypada dokładnie prostopadle do punktu odniesienia program łapie i znacznik określa mi punkt charakterystyczny jako prostopadły. Takie zachowanie jest w ZWCad+ 2015 i innych CADach. W ZWCad 2017 niestety nie mogę złapać punktu prostopadłego do punktu odniesienia na linii równoległej. Wydaje mi się, że ustawienia obu programów są równoważne.

Do posta prócz filmu dołączone są dwa screeny przedstawiające ustawienia programów w trakcie testowania funkcji.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Może są jakieś inne ustawienia, które odpowiadają za prawidłowe przyciąganie do punktu charakterystycznego?

ZWCad 2017 vernum = "2016.12.09(12354)_x64" (tylko do odczytu) - wersja PL

System WINDOWS 7 PRO PL x64

ZWCad+ 2015 vs ZWCad 2017 - punkty charakterystyczne.mp4

ZWCad+ 2015 vs ZWCad 2017 - ustawienia lokalizacji względem obiektu.png

ZWCad+ 2015 vs ZWCad 2017 - ustawienia śledzenia biegunowego.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program podobnie zachowuje się w przypadku, gdy tryb orto jest wyłączony i nie jest włączone śledzenie biegunowe. Również nie łapie punktu prostopadłego, natomiast w ZWCadzie+ 2015 jest to możliwe (przy równoważnych ustawieniach zakładek dotyczących lokalizacji obiektu i śledzenia biegunowego)..

BTW: Może warto byłoby dodać funkcję, która umożliwia automatyczne przywrócenie funkcji śledzenie biegunowe (F10) po wyłączeniu trybu orto. Oczywiście jako opcjonalne (oznaczane np. 'ptaszkiem'), że funkcje mają być od siebie zależne. Obecnie wygląda to tak. Uruchamiam śledzenie biegunowe, które wykorzystuję przy różnych kątach, natomiast włączając tryb orto, z automatu wyłącza się śledzenie biegunowe. Po wyjściu z trybu orto trzeba ponownie uruchamiać tryb śledzenia biegunowego.

Zdaję sobie sprawę, że w trybie śledzenie biegunowego można poustawiać takie kąty, że nie trzeba uruchamiać trybu orto, ale są przyzwyczajenia, które ciężko zmienić...Może warto rozważyć wprowadzenie powiązania obu funkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program podobnie zachowuje się w przypadku, gdy tryb orto jest wyłączony i nie jest włączone śledzenie biegunowe. Również nie łapie punktu prostopadłego, natomiast w ZWCadzie+ 2015 jest to możliwe (przy równoważnych ustawieniach zakładek dotyczących lokalizacji obiektu i śledzenia biegunowego)..

BTW: Może warto byłoby dodać funkcję, która umożliwia automatyczne przywrócenie funkcji śledzenie biegunowe (F10) po wyłączeniu trybu orto. Oczywiście jako opcjonalne (oznaczane np. 'ptaszkiem'), że funkcje mają być od siebie zależne. Obecnie wygląda to tak. Uruchamiam śledzenie biegunowe, które wykorzystuję przy różnych kątach, natomiast włączając tryb orto, z automatu wyłącza się śledzenie biegunowe. Po wyjściu z trybu orto trzeba ponownie uruchamiać tryb śledzenia biegunowego.

Zdaję sobie sprawę, że w trybie śledzenie biegunowego można poustawiać takie kąty, że nie trzeba uruchamiać trybu orto, ale są przyzwyczajenia, które ciężko zmienić...Może warto rozważyć wprowadzenie dodatkowego powiązania obu funkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem trochę testów i punkt prostopadły pojawiał mi się. Później dostrzegłem, że problem występuje z poleceniem _dist do mierzenia odległości.

Trzeba tutaj niestety nadpisać punkt charakterystyczny.

U mnie wygląda to w taki sposób.

 

Jeśli chodzi o przełączanie pomiędzy trybem orto i śledzeniem biegunowym.

Włączenie trybu orto (F8) powoduje wyłączenie śledzenia.

Włączenie śledzenia (F10) powoduje wyłączenie trybu otro.

Zasadniczo więc wystarczy tylko włączyć inny tryb, a poprzedni się sam wyłączy. Działa to również za pomocą klawiszy funkcyjnych (F8 i F10), jak i z ikon.

Jeśli wyłączymy dany tryb, to ten drugi już nie włączy się samoczynnie. 

Być może pomocna byłaby funkcja śledzenia biegunowego i naciśnięcie klawisza SHIFT - wtedy rysujemy w trybie orto na czas przytrzymania tego klawisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję za wyjaśnienie przełączania między trybami orto i śledzenia. Rzeczywiście nie zauważyłem zależności.

Jeśli chodzi o łapanie punktu charakterystycznego to wg mnie działa to nieprawidłowo. Przełączanie/nadpisanie punktu charakterystycznego to półśrodki wydłużające czas pracy.... Tym bardziej, gdy człowiek ma przyzwyczajenia z wcześniejszych wersji programu i innych programów CAD. Ciężko jest się przestawić, zwłaszcza dla jednej funkcji w jednym programie...

Poczekam raczej na poprawienie tej funkcji w kolejnym wydaniu SP tym bardziej, że nieprawidłowo działa np. funkcja fazowania, gdy ustawiona jest wartość 0.
Na kiedy zaplanowane jest wypuszczenie kolejnej wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • dmatusz3 zmienił(a) tytuł na Lokalizacja względem obiektu w trybie orto [rozwiązany]
  • dmatusz3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.