Tworzenie rysunku o roznych skalach [problem]


mayk

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przygotowac arkusz do wydruku na ktorym beda rysunki w roznych skalach np. 1:50, 1:5, 1:2 itp. Jak utworzyc skale 1:5 w poleceniu: utworz rzutnie-skala w gornym oknie narzedziowym [ brak takiej skali, ani funkcji: dopasuj. Prosze o porade krok po kroku. Jestem poczatkujacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie moim problemem, ale odpowiedz jest nie na temat. Powtarzam problemem jest umieszczenie na jednym arkuszu do wydruku np.:

Przekroj kl. schodowej w skali 1:100

Rzut balustrady w skali 1:50

Detal balustrady w skali 1:5

Tabelaryczne zestawienie stali w skali 1:1

i oczywiscie ramka okalajaca rysunki z tabelka. Projektant wiedzialby o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Taki arkusz zazwyczaj tworzy się w layoucie tworząc viewporty dla każdej ze skal. Ale jak widać z odpowiedzi z poprzedniego wątku (problemy różniste) modół layoutu jest jeszcze niedopracowany (brak pola wydruku). Dlatego pozostaje Ci tylko zwykłe przeskalowanie do rządanej skali części rysunku z wymiarowaniem do niej dostosowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mayk - przygotuję film krok po kroku jak wykonać taki rysunek. Proszę tylko o informację, czy świadomie chciałeś utworzyć rysunek w rzutniach (musi on być w rzutniach), czy chciałeś osiągnąć dobry efekt końcowy jakimkolwiek sposobem?

Osobiście wolę (moim skromnym zdaniem) wykonać cały rysunek w przestrzeni modelu nie używając rzutni. Rysunek tak stworzony ma jedną wielką zaletę - można zaznaczyć go w całości i wkleić do innego rysunku. Jeśli część rysunku wykonamy w przestrzeni papieru (na rzutniach) to będzie już z tym problem.

lipas70 - jaki jest związek pomiędzy skalą rzutni a wyświetlaniem pola wydruku?

Jeśli planujesz wykonać rysunek formatu A3, to wstawiasz taką ramkę do przestrzeni papieru w skali 1:1.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... Dlatego pozostaje Ci tylko zwykłe przeskalowanie ..."

Jest jeszcze inna metoda oprócz Layoutów i przeskalowywania (brrrrr - to porażka), wg mnie najlepsza jest trzecia droga.

Ja nie mogę jakoś przekonać się od lat do Layoutów. I dotyczy to czasów gdy pracowałem na AutoCADzie i teraz na ZW. Dlatego preferuję inne rozwiązanie:

Wszelkie rysunki robię tradycyjnie: w jednym lub wielu plikach, ale do wydruku mam oddzielny jeden (na projekt) plik który "podczytuje" (jako XREF) je wszystkie, kadruje, ustala różne skale, dodaje ramkę, tabelkę rysunkową itp Tworzy w ten sposób arkusz do wydruku (albo nawet całą serię, żeby za jednym zamachem wypuścić cały projekt na rolkę na ploter).

W ten sposób można obejść się bez Layoutów. Ba wg mnie jest to nawet lepsze niż layouty! Ustawienia warstw są niezależne do wydruku (dla pliku wydruku) i manipulacje w plikach rysunkowych na nie nie wpływają. W Layoutch jest to chyba dopiero możliwe od ACADa2008...

Do twórcy wątku: Twoja prośba o dokładne opisanie zagadnienia na forum jest trudna do spełnienia, bo tematyka Layoutów zajmuje co najmniej 1 rozdział książki - zajrzyj do książki.

O przedstawionej mojej technice bezpośrednio nie znajdziesz nic w książkach, ale zapoznaj się z rozdziałami o odnośnikach XREF, poeksperymentuj, a sam dopracujesz się najlepszych rozwiązań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayk moja odpowiedz trafia w sedno problemu. zrób w arkuszu (layout) kilka rzutni (viewport). ustaw w nich rózne części rysunku i dpoasuj skale jakie sobie chcesz. custom scale w properties.

do 2P: style STB dla każdego Viewport'a mają sie dobrze już od bardzo wielu lat Acad2000 juz tego używał. twoja metoda ma znaczące ograniczenia. wyobraź sobie 5 rysunków tego samego z kolejno wyłaczanymi różnymi warstwami. musisz refować 5 razy to samo i wyłaczać warstwy. masz 5x tyle warstw. niedaj boże bedzie to mapa warszawy :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za używaniem Layoutów - wstawia się ramki z rysunkami i każdy z nich ustawia do wymaganej skali i tyle. Problem czasem jest z przeskalowanie lini ale w linetype trzeba ustawić brak przeskalowywania

No i trzeba mieć dostosowane style wymiarowania

Ja korzystam z Layoutów już od dobrych kilku lat i się sprawdza icon_exclaim.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dmatusz -... Andrzej Jaskulski - Autodesk - w ksiazce Autocad 2005 pisze: " Jezeli na jednym arkuszu maja znalezc sie rzuty w roznych skalach to stosowanie arkuszy do zredagowania wydruku jest wrecz konieczne".

I to mi wychodzilo w Autocadzie. Niestety te same metody nie skutkuja w ZwCad. Cos jest inaczej.Prace z layotami to techniki juz zaawansowane, ale chce je poznac. czekam na ten film. Potem moge poeksperymentowac i wybrac dla mnie metode najlepsza. Ponadto czekam na wydruk po polsku podrecznika uzytkownika ZwCada - mysle ze wtedy zniknie wiekszosc problemow. Pozdrawiam - Mayk.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu jednostek (units) rysunku na centymetry!!!

- wstawiasz okna w przestrzeni papieru - wchodzisz w okno (w model)

wpisujesz w pasku command:zoom (lub z- jeśli tak masz ustawione skróty) - klikasz (enter) w kolejnym pasku wpisujesz 0.1xp - otrzymasz skalę 1:100

i odpowiednio przy wpisywaniu 0.2xp - skala1:50

1xp - skala 1:10, 2xp - skala 1:5 itd

Tak ustawiało się layouty w starym acadzie 2000 (gdzie nie było - jak w wersji 2008 - skali do wyboru )- i to w zwcadzie działa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 2P: style STB dla każdego Viewport'a mają sie dobrze już od bardzo wielu lat Acad2000 juz tego używał. twoja metoda ma znaczące ograniczenia. wyobraź sobie 5 rysunków tego samego z kolejno wyłaczanymi różnymi warstwami. musisz refować 5 razy to samo i wyłaczać warstwy. masz 5x tyle warstw. niedaj boże bedzie to mapa warszawy :]

Prawdopodobnie nie do końca się rozumiemy.

Ale Twój przykład z 5 mapami warszawy jest bardzo dobry, bo wg mnie pokazuje siłę układania arkuszy do wydruku za pomocą XREFów.

Pewnie znów będę oryginalny, ale uważam czy to STB czy CTB za całkowity błąd! Dla mnie korzystanie ze stylów to obciążenie z przeszłości AutoCADa gdy kolorowi odpowiadał pisak na ploterze (bo taki był sprzęt). Następstwem tego obecnie jest to, że większość projektantów kolor traktuje jako wyróżnik w pracy przed monitorem, a nie to co będzie na papierze. Dlaczego traktuję to jako zło? W większości przypadków takie podejście powoduje, że końcowe rysunki są nieczytelne. W trakcie obróbki (na monitorze) widać wszystko (nawet elementy które się nakładają), wydaje się, że dobrze się pracuje, a potem wszystko idzie do wydruku, najczęściej czarno-białego. Efekt jest różny, ale często rysunek przestaje już być czytelny.

Tzw. style pisaków to przyczyna, że wielu tak naprawdę nie pracuje w trybie WYSIWYG, tylko symbolicznym. Wg mnie to błąd! Kiedyś też stosowałem wiele kolorów, ściany w jednym, meble w drugim, osie w trzecim, wymiary w czwartym, zieleń oczywiście na zielono, podciągi na kolejny kolor itd, itd.... Rysunek wyglądał jak mozaika....

Teraz rysuje głównie na czarno, a sporadyczne kolorowe elementy na ekranie są takie jakie będą miały kolory na wydruku - cały czas mam kontrolę wyglądu ostatecznej wersji rysunku. Nic już mnie nie zmusi do powrotu do "kolorowego" rysowania i drukowania z profilami...

I jeszcze jeden minus stosowania CTB, czy STB. To kolejny plik który wraz z rysunkiem powinienem przesyłać do i otrzymywać od współpracowników. Po pewnym czasie stworzyła mi się taka biblioteka "zaimportowanych" plików, że nie byłem w stanie kontrolować co jest do czego. Ta sama firma współpracująca miała różne profile, niekiedy zmieniały się do tego samego projektu, czy nawet nowych wersji rysunku. Porażka.....

Wróćmy jednak do przewagi (wg mnie) układania rysunków XREFami, a nie Layoutami. W poszczególnych viewportach na monitorze nie możesz mieć tego samego elementu w różnych kolorach, grubościach itp. Element wyłączony w Modelu nie wyświetla się już we viewportach. Przed wydrukiem musisz więc kontrolować czy ktoś nie powyłączał jakiś warstw w modelu. Jednym słowem praca nad rysunkiem (modelem) oddziaływuje na ustawienia tego co ma być na wydruku. A tak być nie powinno!

Jeśli masz nadrzędny plik do wydruku, zapisane tam ustawienia nie można zmienić z poziomu modelu! Zespół pracuje nad modelem i nikt nie zmieni przypadkiem ustawień elementów do wydruku.

Twierdzisz, że w moim sposobie jest dużo warstw... Tak, ale genialnie pracujący w ZwCADzie filtr pozwala wyświetlać warstwy z podziałem na poszczególne XREFy. Czyli masz dokładnie tyle samo pracy w obu metodach. Jeden raz musisz powłączać i powyłącza poszczególne warstwy. Jeśli poszczególne układy warstw niewiele się różnią, to w pliku "Modelu" ustawiasz odpowiednio warstwy i przy pierwszym podczytaniu masz ten sam układ w wszystkich XREFach.

Malo tego plik nadrzędny może służyć do wydruku wielu podobnych modeli bez jakiejkolwiek modyfikacji (Np różnych fragmentów mapy Warszawy dla różnych działek... gdzie na jednym arkuszu masz 5 "viewportów" z różnym kolorem tych samych instalacji....)

****

Oczywiście każdy ma swoje przyzwyczajenia... I najlepsza metoda to taka którą się sprawnie posługujemy... Dla jednych będzie to Layout, dla innch XREF. Dla jednych praca na kolorowych rysunkach, dla innych na monochromatycznych....

Jedni wolą pracę na czarnym tle... inni na białym...

Pzdr. =2P=

PS.

A odchodząc od tematu, to stosowane warstwy na mapach, jak dla mnie, są wyjątkowo nieużyteczne dla osób które mają na tej mapie pracować, dla których ta mapa jest tworzona..... dla projektantów.... Ale pewnie dla geodetów ten układ warstw jest najlepszy..... ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróćmy jednak do przewagi (wg mnie) układania rysunków XREFami, a nie Layoutami. W poszczególnych viewportach na monitorze nie możesz mieć tego samego elementu w różnych kolorach, grubościach itp. Element wyłączony w Modelu nie wyświetla się już we viewportach.

to mozna zakończyć opowieść, bo nie widzisz róznicy miedzy ctb i stb przy stb mozna zrobic wszystko.

po drugie właściwy styl robienia projektów to plik wydrukowy owszem ale wydruki na Layoutach ze wzgledu na formatowanie warstw właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odchodząc od tematu, to stosowane warstwy na mapach, jak dla mnie, są wyjątkowo nieużyteczne dla osób które mają na tej mapie pracować, dla których ta mapa jest tworzona..... dla projektantów.... Ale pewnie dla geodetów ten układ warstw jest najlepszy..... ;) ;)

widze, że wspólnie stworzenie obazów koncentracyjnych dla geodetów nie nastręczało by nam kłopotów ideologicznych. :lol:

ps. ale to wynika tez po części ze złych exporterów w programach geodezyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mozna zakończyć opowieść, bo nie widzisz róznicy miedzy ctb i stb przy stb mozna zrobic wszystko.

po drugie właściwy styl robienia projektów to plik wydrukowy owszem ale wydruki na Layoutach ze wzgledu na formatowanie warstw właśnie.

O ile do robienia projektów w kolorach nie dam się przekonać, o tyle do wykorzystania Layoutów może dam się przekonać. Zresztą od czasów AC2000 co pewien czas próbuję zrobić coś w Layoutach (bo ich założenia są dobre, ale wg mnie, niedopracowane), ale ostatecznie zawsze mnie odrzuca. Różnicę między ctb i stb znam, może rzeczywiście nie wiem jak skorzystać z stb we vieportach (może mi podpowiesz???).

A swoją drogą mam problem z konwersją rysunków STB na CTB w ZwCADzie... co wychodziło mi w AutoCADzie....

=2P=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przesyłam link do strony z zestawieniem metod tworzenia rysunków:

http://www.projektuje.net/ppim/

Nie zamieściłem tam co prawda metody z Xrefami, ale myślę że uzupełnię to później.

Myślę, że można by ten opis znacznie rozbudować (i poprawić :wink:), co będę czynił wraz z dyskusją.

Pozdrawiam

Dariusz Matuszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeden z użytkowników ZWCADa przysłał mi opis tego jak pracuje w rzutniach (dziękuję bardzo).

Sposób ten daje możliwość umieszczenia np. wycinka rastra w arkuszu.

Dodatkowo nie istnieje potrzeba wyciągania i obcinania części modelu, aby utworzyć np. szczegół w innej skali.

Oto link do filmu:

http://www.projektuje.net/ppim/rzutnie-obraz-rastrowy.html

Na filmie przedstawiłem także sposób ukrycia ramki rzutni, oraz zablokowania rzutni (ochrona przed przesunięciem i zmianą skali rzutni).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.