Modelowanie 3D


Raszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Ostatnio rysowałem trochę w 3D, oto moje spostrzeżenia:
- błędne działanie polecenia Przeciągnij (Sweep) w ZWCAD 2017, właściwie to polecenie w ogóle nie działa. Test jaki przeprowadziłem to przeciągnięcie okręgu odpowiednio po linii, splajnie oraz polilini.
Wykonanie tego zadania z użyciem ZWCLASSIC nie stanowi problemu, plik Testy polecenia SWEEP.dwg w załączeniu.

- problem z wykonaniem rzutu płaskiego na podstawie utworzonego wcześniej modelu 3D ustawionego w widoku np: SW widok izometryczny, plik Rzutowanie.dwg.
W ZWCLASSIC aby zrobić rzut modelu 3D należy przejść na zakładkę Layout, "wklikać" się w rzutnię i skorzystać z polecenia Profil (Solprof). Do wyboru jest opcja czy krawędzie ukryte mają być na osobnej warstwie czy też nie. Mi zwykle zależy aby krawędzie były na osobnej warstwie gdyż ich po prostu nie potrzebuję. Wynik rzutowania zamieszczony w pliku Rzutowanie - wynik w ZWCLASSIC.dwg. Jedyny mankament to fakt, że rzutowane obiekty składają się z odcinków.

W ZWCAD 2017 z polecenia Solprof nie można skorzystać gdyż go po prostu nie ma, na pewno w wersji którą mam obecnie zainstalowaną.
Pozostaje jedynie skorzystać z polecenia FLATTEN, no chyba, że się mylę i są inne sposoby na wykonanie rzutu płaskiego.
Próbę wykonania rzutu płaskiego zamieściłem w pliku Rzutowanie - wynik w ZWCAD 2017.dwg. Niestety wynik nie jest zadowalający.
Polecenie FLATTEN nie ukrywa linii niewidocznych chociaż pojawia się taka opcja. Bez względu na to czy wpisze się Tak lub Nie zawsze w wyniku widoczne są linie ukryte. To nie jedyny problem. Rzutowane obiekty są niewłaściwie odwzorowane w rzucie płaskim (zaznaczyłem przykładowe linie na czerwono w pliku Rzutowanie - wynik w ZWCAD 2017.dwg).
Dodatkowe spostrzeżenia, podanie w poleceniu FLATTEN opcji Tak lub Nie wpływa natomiast na zachowanie się obiektów takich jak tekst oraz Polilinia.
Jeżeli podamy opcję Tak to tekst zamieniany jest na kreskowanie (obszar kreskowany, działanie raczej niepożądane), polilinia zamieniana jest na polilinię 2D (jest dopasowana do rzutu modelu, jest OK).
Jeżeli podamy opcję Nie to tekst można w dalszym ciągu edytować (OK), utworzona polilinia niewłaściwie dopasowuje się do rzutu (zaznaczona na czerwono w pliku).

Proszę o weryfikację moich spostrzeżeń, jeśli się potwierdzą to przekazanie do ZWSOFT

vernum = "2016.10.24(10726)_Win32" (tylko do odczytu)

Pozdrawiam
Andrzej

Testy polecenia SWEEP.dwg

Rzutowanie.dwg

Rzutowanie - wynik w ZWCLASSIC.dwg

Rzutowanie - wynik w ZWCAD 2017.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

ZWCAD 2017 vernum "2017.01.23(13656)_x64" brak funkcji solprof. Funkcja FLATTEN działa jak na zalączonych plikach. Czy istnieje inny sposób wykonania rzutowania 2D z bryły 3D. W poprzednich wersjach operacja solprof pozwalała na niemalże idealne odwzorowanie modelu 3D na płaszczyźnie. Funkcja flatten tworzy same proste linie. Dodatkowo nie ukrywa linii niewidocznych. Jaka jest ostatni wersja ZWCAD która obsługiwała polecenie solprof. Zamówiłem wersja 2017 ale zastanawiam się na zrezygnowanie,

profil 3d.dwg

profil 3d - flatten.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeśli licencja jest zabezpieczona kodem programowym, to na tym samym komputerze, na tej samej licencji można korzystać także z ZWCAD Classic w którym polecenie SOLPROF jest obsługiwane. Takie rozwiązanie można zastosować do czasu dodania funkcji SOLPROF do ZWCAD 2017.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie