Projektowanie pontonów, jaki program, jakie funkcje?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Jestem zielony ale mam zamiar to zmienić :) Mój pierwszy post i od razu kilka pytań.

Chcę wykonać ponton, pobawić się w różne kombinacje dziobów, itp. Interesuje mnie jakiś prosty program najchętniej darmowy lub przynajmniej tani, do projektowania rozkroju takiego pontonu. Nawet nie wiem czego szukać, ani jak mogą się nazywać potrzebne mi funkcje. Konkretnie chodzi o to by zaprojektować zakończenie walca, połączenie walca ze stożkiem i otrzymać gotowy rozkrój do wydrukowania i skopiowania/odrysowania lub wycięcia ploterem.

Proszę o rady: jaki program, jakich narzędzi potrzebuję, czego szukać, czy jest jakiś darmowy program który to ogarnie?

P.s. Oczywiście liczę się z zamówieniem takiego rozkroju w ramach usługi ale chcę się pobawić sam i stworzyć kilka projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem oraz pytanie. Łatwiej mi dodać fotki. Chodzi o zakończenia tub w takich konstrukcjach jak na fotkach, np. tuba zakończona stożkiem doklejonym pod kątem, ale też zakończona jak przednia na drugiej fotce, "na płasko". Poszukuję prostego programu w którym mógłbym wykonać projekt, a potem wydrukować szablony/wzory które posłużą do wycięcia z materiału elementów do sklejenia całości.

Generalnie to prosta sprawa i przy stożkach można to wykreślić ręcznie ale chciałbym się pobawić z bardziej skomplikowanymi kształtami, a możliwość uzyskania precyzyjnego "wzoru" jest bezcenna.

Jak pisałem nie mam rozeznania w programach, a nawet nie wiem czego szukać. Za każdą pomoc z góry dziękuję :)

1231597399m1sailcat_1.jpg

BrizMikro%20new%20balloni.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samo zamodelowanie to nie ma problemu. Gorzej z rozwinięciem.

I tutaj będzie kłopot. Niemniej w KOMPAS-3D jest biblioteka rozwinięć typowych elementów.

Poniżej zamieszczam film jak to działa - definiujemy obiekt i otrzymujemy automatycznie rozwinięcie.

Ponton.mp4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki, o coś takiego mi chodziło, myślę że na początek wystarczyłoby to w zupełności, choć główna zagwozdka to płaskie dzioby a w szczególności wklejenia wewnętrzne.

Rozumiem że wynik obliczeń można wydrukować w zadanej skali i w 1:1

Czy można wykonać takie "sztuczki" w wersji darmowej? Którą wersję wybrać, jakie moduły?

Przy okazji filmik z tematu "Tworzenie zaokrąglenia o zmiennym promieniu." ściąga się tylko do połowy.

Edytowane przez kompletnie_zielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 30 program jest darmowy - do testowania.

Hmm, po 30 dniach zobaczymy. Wiem, że producent szykuje małą niespodziankę. Ale nie znam jeszcze szczegółów.

Tak można zmienić skalę widoku i ustawić ją na 1:1 i tak wydrukować rysunek.

Proszę sobie pobrać tę wersję http://www.kompas-3d...-3d-v13-pl.html

W obecnej wersji darmowej nie ma niestety biblioteki rozwinięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, po 30 dniach zobaczymy.

Brzmi intrygująco :)

Sprawdzałem opcje jest nawet wypożyczenie na 3 miesiące, może się skuszę...

Nie udało mi się znaleźć cen, co jest tyleż dziwne co irytujące, ciężko się decydować na próby nie wiedząc ile trzeba będzie zapłacić jeśli program się sprawdzi/spodoba. Wprawdzie to ma być jednorazowy projekt na własny użytek i pewnie zmieszczę się w tym miesiącu, ale napiszę prośbę o wycenę. Tak czy inaczej jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie