Tworzenie symboli, stosowanie różnych tolerancji wymiarów


WW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nie mogę sobie poradzić z uzyskaniem symboli.

W pomocy napisano, że można uzyskać symbol wpisując %% i odpowiedną literkę, albo numer. Niestety podano tam tylko kilka symboli. Ja np. nie mogłem znaleźć symbolu grubości blachy (przekreślone =). Gdzie mogę znaleźć listę wszystkich dostępnych symboli?

Brakuje mi tez symboli do oznaczania chropowatości powierzchni.

Drugim moim problemem jest wpisywanie wartości tolerancji przy wymiarach. Można to ustawić w stylu wymiarowania. Ale czy jeśli mam różne tolerancje to dla każdej wartości muszę stworzyć osobny styl?

Będę wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam!

PS

Czy jest szansa, ze również pomoc zostanie spolszczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

postaram się do czwartku wstawić opis odnośnie symboli.

Tak "na szybko" to proszę w oknie tekstowym (polecenie mtext ) nacisnąć prawy klawisz myszki. Z rozwiniętego menu można wybrać symbole.

Na samym dole menu jest opcja OTHERS. Pozwala ona na wybranie dowolnego symbolu, jak np w edytorze tekstu Word.

Z tego co wiem, to w ZWCAD nie istnieje gotowe narzędzie do wstawiania symboli chropowatości.

Odchyłki tolerancji można zmieniać dla każdego wymiaru z osobna poprzez okno właściwości (CTRL + 1). Trzeba kliknąć na wymiar, i znaleźć w pasku nagłówek Tolerancje. Jest tam wartość odchyłki górnej i dolnej.

Po zakończeniu tłumaczenia instrukcji do programu, przetłumaczeniu do końca programu, prawdopodobnie zaczniemy tłumaczyć pomoc.

Nie potrafię jednak określi precyzyjnie terminu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dziękuje za pomoc!

Faktycznie jest tam znacznie więcej symboli. Szkoda tylko, że nie było tego w pomocy. Przynajmniej ja nie znalazłem. Nie da się natomiast wstawiać symboli w pojedynczej linii tekstu. Czekam na szerszy opis tematu-np jak wstawiać symbole nie menu, tylko skrótami.

Odnośnie tolerancji to faktycznie nie zauważyłem tej zakładki.

Jeszcze raz dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieściłem mały film odnośnie wstawiania znaków specjalnych w edytorze wywołanym komendą mtext.

www.projektuje.net/filmy/znaki-specjalne.html

Można w ten sposób stosunkowo łatwo wklejać znaki specjalne.

Problem pojawia się w momencie, gdy trzeba wstawić znak w zwykłej linii tekstu, ewentualnie podczas pisania.

Proszę popatrzeć na rysunek poniżej (jest to tabela znaków występująca w systemie Windows):

tablica-znakow.png

Wybrałem znak specjalny ÷ .

Proszę zwrócić uwagę na podkreślenie na czerwono dwóch miejsc powyższego okna.

Uruchamiamy edytor tekstu, np. dt (lub edytujemy tekst) i wpisujemy z klawiatury

\U+00F7

lub

przytrzymujemy lewy klawisz ALT, a na klawiaturze numerycznej wpisujemy 0247.

Wynik będzie taki sam.

Powyższe metody (a w szczególności ta druga) działają w wielu innych programach.

Na "co dzień" w dowolnym programie korzystam z trzech kombinacji, które pamiętam:

ALT i numer 248 - wstawia stopień,

ALT i numer 246 - wstawia znak dzielenia,

ALT - numer 255 - który pozornie nic nie daje :-).

Wstawia on jednak spacje, która traktowana jest jako znak (może to pomóc w programach, gdy potrzebujemy wstawić kilka spacji obok siebie, a program kilka zwykłych spacji traktuje jako jedną).

Na koniec kilka standardowych kombinacji:

%%c - symbol średnicy,

%%p -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.