ZWCAD2021PL 64bit niewłaściwie wyświetla cieniowanie brył 3D


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Ponieważ nie znalazłem podobnego wątku muszę prosić o pomoc.

Krótko. Po zainstalowaniu wersji ZWCAD 2021PLL 64bit (vernum = "2021.03.25(63304)_x64") otworzyłem plik zrobiony w wersji 2020 ( VERNUM = "2019.05.29(46310)_x64")

Natychmiast zauważyłem że cieniowanie modelu w nowszej wersji jest jakieś zepsute, niewidzialne. Uruchomiłem starszą wersję 2020, na tym samym komputerze, otworzyłem ten sam plik - wyświetla dobrze. Zaktualizowałem sterowniki karty graficznej. Nie pomogło.

Narysowałem prosty walec 3D w nowym rysunku w obu wersjach programów. Minimum czynności. Włączałem cieniowanie płaskie i ukryte - znowu różnice. Załączam obrazki zrzucone z ekranu. U góry obrazków widać wersję programu.

Jak widać w cieniowaniu płaskim powierzchnie modelu znikają a krawędzie pojawiają się po najechaniu na nie kursorem. Ukryte też jest wybrakowane (brak ukośnych linii pomocniczych) i tak jest w wersji 2021 (numer 003 i 005). Wersja 2020 programu ( obrazki z numerem 002 i 004) działa tak jak powinna.

Inne szczegóły: Renderowanie działa właściwie.  karta graficzna Radeon RX480,Przezroczystość w ustawieniach warstwy jest na zero (nie zmieniałem domyślnej). Z Gouraudem jest tak samo jak z płaskim.

Czy nie doczytałem czegoś odnośnie wersji 2021 i rozwiązaniem jest jakieś banalne ustawienie do zmiany? Czy to bug?

Pozdrawiam wszystkich.

cieniowanie ukryte002.jpg

cieniowanie ukryte003.jpg

cieniowanie płaskie004.jpg

cieniowanie płaskie005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

wyświetlanie konturów (również tworzących walca) można uzyskać za pomocą zmiennej dispsilh

Po zmianie tej wartości tej zmiennej jak i po obrocie modelu dobrze jest zrobić regen.

Najnowsza wersja obecnie to ZWCAD 2023, która wykorzystuje już w wielu miejscach wspomaganie sprzętowe wyświetlania obrazu. Wymaga karty graficznej z OpenGL.

Rendering jest znaczenie szybszy niż w poprzednich wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Zmiana wartości zmiennej dispsilh (domyślnie 0) na 1, nie wpłynęła na wyświetlanie powierzchni bryły. Regen także nie pomógł. Powierzchnia bryły dla stylu płaskie, gouraud NIE jest widoczna. Przeczytałem opis zmiennych dispsilh, ISOLINES, style_wizualizacji. Doszedłem do wniosku, że jeżeli modyfikacja wartości dwóch pierwszych by pomogła, to ewidentnie by oznaczało błąd programu. Po zmianie tychże wartości m.in. isolines na 10, widzę, że jednak nie mają one znaczenia dla wyświetlania powierzchni bryły. Polecenie Stylcieniowania wpisane w wierszu poleceń i uruchomione z opcją Gouraud także nie nie daje właściwego widoku powierzchni, ma efekt podobny jak pisałem w pierwszym opisie.

Czy jeślibym chciał przeinstalować program, to czy musiałbym najpierw zwrócić licencję na serwer? Czy to nie ma znaczenia dla poprawności instalacji?

Zainstalowałem wersję 2023 i z marszu sprawdziłem jak ta sprawa wygląda. Oczywiście wszystko działa tak jak trzeba. Prosta bryła, żadnych zmian w ustawieniach; cieniowanie gouraud  lub płaskie. Nie ma problemu.

Edytowane przez Bogdan_W
Dodanie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem wersję 2021 na innym swoim komputerze (z kartą graf Nvidia). Cieniowanie płaskie i gouraud działa od ręki tak jak powinno.

I ten fakt powiększa moją irytację.

Przeinstalowałem program na pierwszym komputerze, tam gdzie ma działać, niestety program dalej działa niewłaściwie.

Zostawiam to na razie. Będę pracować na wersji 2020, przynajmniej do czasu aż ktoś powie jak to naprawić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie